Master Marcello Gandini’ye veda

 Master Marcello Gandini’ye veda
Reklam

Otomobil tarihinin en önemli tasarımcılarından, gerçek bir efsane olan Marcello Gandini 85 yaşında hayata veda etti. Ardında onlarca efsanevi otomobil tasarımı bırakan Gandini, son yıllarında rahatsızlıklarla mücadele ediyordu.

reklam
Skoda Superb

reklam

1938’de Torino’da bir orkestra şefi babanın oğlu olarak doğan Marcello Gandini, 1963’te Nuccio Bertone ile tanışmasından sonra ölümsüz otomobil tasarımlarına imza attı. Bir başka dev dizaynır Giorgetto’nun da çalışmakta olduğu dev tasarım şirketinde onun ayrılmasından sonra Gandini, görev yaptığı 14 yıl boyunca birçok markaya prototipler, konseptler ve ölümsüz otomobiller çizdi.

“Babam orkestra şefiydi ve benim piyanist olmamı istiyordu. Ancak Lamborghini Miura’ya bindiğinde başka notaları da çalabildiğimi fark etti: motor notalarını.” Marcello Gandini, 1960’ların ortalarında enine monte edilmiş bir V12’ye sahip, çığır açan arka ortadan motorlu Lamborghini Miura ile başlayan ve birçok Lamborghini spor otomobiline yön veren tasarımlarıyla ünlendi. O Miura ki, çoğu zaman “şimdiye kadarki en güzel spor otomobil” olarak anılan bir otomobildir.

 

Son derece fütüristik Marzal konsepti, olağanüstü derecede alçak yapılı, tam teşekküllü dört koltuklu Espada ve 1970’lerin başındaki muhteşem Lamborghini Countach bunların ilk anda akla gelenleri.

Gandini, arkadan ortadan motorlu düzeni son derece gösterişli 2 + 2 koltuklu Lamborghini Urraco’ya bile uyguladığında, Ferrari onu ikinci nesil Dino’ya çok benzer bir otomobil tasarlaması için işe aldı: Dino 308/GT4 – daha sonra Ferrari’nin Bertone tarafından tasarlanan ilk otomobili olarak yeniden markalandı. V8 motorlu otomobil, Bertone’de Gandini tarafından tasarlanan ve şimdiye kadar üretime alınan tek Ferrari oldu.

Gandini ayrıca Innocenti Mini, birinci nesil Volkswagen Polo gibi pratik seri üretim otomobiller, hatta Fiat 132, Fiat 1/18, ilk nesil BMW 5 Serisi (E12), ikinci nesil Renault 5, Citroen BX gibi otomobiller de tasarladı.

Gandini, Alfa Romeo 33 Carabo konseptinde makaslı kapı konseptini tanıttı ve Lamborghini Countach ve Diablo’da benimsenmesinden bu yana, bunlar Lamborghini’nin V12 üst modellerinin temelini oluşturdu; öyle ki bunlar ‘Lamborghini kapılar’ ile eşanlamlı hale geldi. Gandini’nin birçok tasarımında görülen imza niteliğindeki bir özellik, sıra dışı ve çarpıcı biçimde şekillendirilmiş, öne ve yukarıya doğru eğimli arka tekerlek açıklıklarıdır.

Olağanüstü, kesintisiz yarı eliptik ön cam ve kapı camı kombinasyonuna sahip Lancia Stratos ralli spor otomobili de bir Gandini tasarımıydı.

Elveda Marcello Gandini, bir rönesans sanatçısının 20. yüzyıldaki muadili, bir tasarım kursunu doldurmaya yetecek kadar ikonik spor otomobil şaheseri ile: Lamborghini Miura, Countach, Espada, Urraco, Marzal ve Diablo, Ferrari Dino 308GT4, Alfa Romeo Carabo ve Montreal, Lancia Stratos, Fiat X1/9, Maserati Khamsin, Citroen Bx, birinci nesil BMW 5 serisi, Cizeta V16T ve Renault Supercinq… liste uzayıp gidiyor.
“İsyan ettim ve kendi yolumu takip ettim”

Büyük ustanın unutulmaz tasarımlarının tam listesini sıralarsak;

Alfa Romeo Montreal, Alfa Romeo 33 Carabo, Alfa Romeo Navajo, Audi 50, Autobianchi A112, Autobianchi A112 Runabout, Bertone Piranha, Bugatti EB110, BMW5 Serisi (E12), Citroen BX, Citroen GS Camargue, Cizeta-Moroder V16T, De Tomaso Biguà (Qvale Mangusta), De Tomaso Pantera, De Tomaso Pantera ‘Prossima Generazione, Dino/Ferrari 308 GT4, Ferrari Rainbow, Fiat Dino Coupe, Fiat 132, Fiat X1/9, Iso Lele, Iso Grifo 90, Iso Grifo 96, Jaguar Ascot, Lamborghini Bravo, Lamborghini Countach, Lamborghini P140, Lamborghini Diablo, Lamborghini P147 Acosta, Lamborghini Espada, Lamborghini Jarama, Lamborghini Miura, Lamborghini Urraco, Lamborghini Marzal, Lancia Stratos Zero, Lancia Stratos, Lancia Sibilo, Maserati Khamsin, Maserati Ghibli II, Maserati Quattroporte Il (1974-1978) & IV (1994-2001), Maserati Shamal, Maserati Chubasco,Maserati Biturbos facelift, Nissan AP-X, NSU Trapeze, Perodua Kancil (facelift), Reliant FW11, Renault 5 Turbo, Renault 5 Supercina, Renault Magnum, TaMo Racemo, Stola S81 Stratos, Stola S86 Diamante, Volkswagen Polo Mk1, Volvo Tundra