Mazda3 ailesine dizel üye

 Mazda3 ailesine dizel üye
Reklam

Mazda3 SKYACTIV-D
Mazda Türkiye, premium kompakt sınıfta sedan ve hatchback gövde seçenekleriyle yer alan Mazda3 model gamına dizel motorlu seçeneği de ekledi. Tanıtımı Selanik’te gerçekleştirilen otomobil, lansmana özel olarak Mazda3 SKYACTIV-D 1.5 Motion AT ve Reflex MT donanımına sahip modeli 92.000TL, Reflex AT donanımlı modeli 96.000TL, Power AT donanımlı modeli ise 102.000TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu. Mazda’nın geliştirdiği Euro 6 uyumlu 105 PS’lik SKYACTIV-D 1.5 turbodizel motorla donatılan Mazda3 dizel, motor havuzu haricinde 1.5 litrelik benzinli motora sahip kardeşiyle aynı özelliklere sahip.

reklam
Skoda Superb

Mazda3 SKYACTIV-D
KODO-Hareketin Ruhu tasarımı çerçevesinde SKYACTIV teknolojisinin mühendislik inceliklerine sahip Mazda 3, yenilikçi, hafif ve ultra sağlam gövdeye sahip. Gövdesinde bulunan yüksek dirençli ve ultra yüksek dirençli çelik oranı yüzde 50’den 60’a yükseltilen otomobil, gövde sağlamlığında hatchback için yüzde 31 ve sedan için de yüzde 28’lik bir artış sağladı. C sınıfında yer alan araçlar içinde 1185 kg’lik boş ağırlığıyla en hafif otomobillerden birisi olan otomobilin dış görünümü benzinli kardeşiyle aynı. Mazda 3 hatchback 4465 mm uzunluğunda, 1465 mm yüksekliğinde, 1795 mm genişliğinde olup 2700 mm aks mesafesine sahip. Hatchback ile aynı şekilde 2700 mm aks mesafesine sahip olan sedan, 4585 mm uzunluğunda, 1450 mm yüksekliğinde ve 1795 mm genişliğinde. Sınıf standartlarında geniş görünen iç mekanında yer alan sofistike ve sürücü odaklı kokpit, 7 inçlik geniş renkli dokunmatik ekranıyla dikkat çekiyor. Yere yakın oturma pozisyonu ve sürüş konumu, temiz hatlardan oluşan ferah kabin düzeni ve kısa vites kolu ile Mazda 3’ün iç mekanı adeta bir sürücü odaklı ergonomi dersi gibi hatasız. HMI kumandası ve Aktif Sürüş Ekranı sayesinde gelişmiş özellikler sunabilen otomobilde DAB radyo, geri görüş kamerası ve yükseklik ayarlı yolcu koltuğu da standart özellikler arasında yer alıyor. 2016 model ailesinde, yeni 18 inçlik koyu renkli alaşım jantlar da aksesuar olarak sunuluyor. Mazda 3’te, Mazda’nın gelişmiş ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücü destek güvenlik teknolojileri yer alıyor. Bunlara Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) ve Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) sistemi gibi sistemler de dahil. Üst seviye aktif güvenlik performansı sayesinde Mazda 3, Euro-NCAP çarpışma testinden maksimum beş yıldız aldı. Hatchback versiyon koltuklar kalkıkken 364 litre (sedan 419 litre) hacime sahipken arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında hacim 1263 litreye genişletilebiliyor.

reklam

Mazda3 SKYACTIV-D
Otomobilin dikkat çekici yeni nesil dizel motoru, SKYACTIV-D 1.5, ilk olarak Mazda2’de kullanılmıştı. Yüksek devir çeviren motor, bir dizel için 5000 d/d’yi aşabilmesiyle şaşırtıyor. Mazda6’da kullanılan 2.2 litrelik dizel motorun yerini alan bu modern makine, 50 kg’lık bir hafifleme getirmiş bulunuyor. Sınıfının öncüsü yakıt tüketimi, sessizliği ve Euro 6 salınım düzenlemelerine uyacak kadar temiz bir içten yanmasıyla beğeni topluyor. Değişken geometrili turbo beslemeye sahip 4 silindirli 1499 cc hacimli motor, 4000 d/d’de 77 kW/105 PS maksimum güç, 1600 ile 2500 d/d arasında 270 Nm değerinde azami tork üretiyor. SKYACTIV-MT manuel ya da SKYACTIV-Drive otomatik altı vitesli şanzıman seçimi ile eşleştirilen motorla yakıt tüketimiyse 100 km’de 3,8 (4,4) l/100 km olarak gerçekleşiyor. Modern motorun sağladığı kilometrede 99 (114) gramlık karbondioksit salınımı ise ne kadar çevre dostu olduğunu gösteriyor. Oldukça sessiz çalışan motor, dengeli tork çıkışıyla hemen her devirde diri karakterli ve akıcı sürüş sağlayabiliyor. Performans verilerine gelince, 6 ileri manuel şanzımana sahip Mazda3 Hatchback, SKYACTIV-D motorla 0-100 km/s hızlanmasını 11.0 saniyede tamamlarken 185 km/s hıza ulaşabiliyor. Şehir içinde 100 km’de 4.3 litrelik tüketim ortalaması sağlayabilen motor, uzun yolda 3.5 litre, karma tüketimdeyse 3.8 litrelik ortalama tüketim sunuyor. 6 ileri otomatik vitesli versiyon ise 181 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede tamamlayan otomobil, 100 km’de 4.9/4.1/4.4 litrelik tüketim ortalaması vaat ediyor.

Mazda3 SKYACTIV-D
Mazda3 Sedan ise manuel vitesli versiyonda 186 km/s maksimum hıza ulaşabilirken 0-100 km/s hızlanmasını 11.0 saniyede gerçekleştiriyor. Otomobilin tüketim verileri hatchback kardeşiyle aynı. 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede gerçekleştiren otomatik vitesli sedan ise 184 km/s hıza ulaşabiliyor. Otomobil tıpkı hatchback kardeşi gibi 100 km’de 4.9/4.1/4.4 litrelik tüketim ortalaması vaat ediyor.

İzlenimler, fikirler
Atatürk'ün doğduğu evGeçen yıl içinde kullandığımız benzinli motora sahip versiyonu, sessizliği ve kaliteli sürüş özellikleriyle dikkatimizi çeken Mazda3, ülkemizde çok rağbet gören otomatik şanzımanlı dizel versiyonuyla artık daha iddialı olacak. Gerçi satış hedefleri çok da yüksek değil ama Mazda eksikliği hissedilen bir pozisyonu çok güçlü bir modelle tamamlıyor. Dinamik Japon tasarım özelliklerine tipik kullanıcı dostu kabin ergonomisi eklenen otomobilde dizel motor, sessizliği, güçlü çekişi ve tabii çok düşük yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. Maksimum hıza yönelik motor gücü düşük gibi görünse de otomobili ivmelendirirken gerekli olan torku yeterince yüksek olan motor, Mazda3’e yeterince dinamik karakter kazandırabiliyor. Hızlı olduğunu söylemek zor ama yeterince seri. Zaten bir dizel otomobille maksimum sürat değil, çeviklik ve ekonomi ilk arananlar oluyor. Kabinde alçak oturma pozisyonu sayesinde sürücüyü ruhuyla bütünleştiren otomobil, arka koltuk yolcularına da geniş alan sunuyor. Gösterge tablosunda büyük devir saati ya da hız göstergesi tercihi donanım seviyelerine göre seçilebiliyor. 18 inçlik lastiklere sahip deneme otomobillerimizde dikkat çekici yol tutuş özellikleri kadar sunulan konfor seviyesi de gözümüzden kaçmadı. Bu segmentte 18 inçlik lastik/jant opsiyonu, ülkemiz için ilginç bir deneme olacak. Genelde yüksek tempolu sürüşümüze rağmen makul düzelde seyreden yakıt tüketimi, bu otomobilin başarısında pay sahibi olacak. Ama fiyatlandırma otomobilin başarısında zorluk çıkarabilir mi diye düşünmeden edemedik. Zira yaklaşık fiyatlara ulaşılabilen VW Golf ve BMW 1 Serisi gibi modeller, sürüş ve kullanım özellikleri çok başarılı olsa da Mazda3 açısından sıkıntı yaratabilir sanki. Bu arada Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evin bulunduğu bölgeyi de kapsayan sürüş parkuru, çok iyi bir seçimdi. Bu konuda Mazda Türkiye’yi tebrik etmek gerekir.