Mazda6 tehlikeleri algılıyor, çarpışmalardan kaçıyor

 Mazda6 tehlikeleri algılıyor, çarpışmalardan kaçıyor


Mazda Motor Corporation, bu yıl düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda sahneye çıkacak olan yenilenen Mazda6’da “i-ACTIVSENSE” teknolojilerini vurgulayacak. “i-ACTIVSENSE”; tehlikeleri tanıma, çarpışmalardan kaçınma ve önlenemeyen kazaların şiddetini azaltma konularında sürücülere yardımcı olmak için Mazda tarafından tasarlanan bir dizi ileri düzey güvenlik teknoloji paketi. Yenilenen Mazda6, farklı sürüş koşullarında mükemmel bir güvenlik performansı sağlayan “i-ACTIVSENSE” teknolojileri ile donatılacak. Mazda’da, güvenlik teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesi, şirketin güvenlik felsefesi olan Mazda Proaktif Güvenlik’e dayanıyor; bu felsefe, sürücünün aracını güvenli bir şekilde kullanabileceği koşulların sayısını maksimuma çıkararak kaza riskini minimuma indirmeyi hedefliyor.
Mazda’nın “i-ACTIVSENSE” teknolojileri; milidalga radarlar ve kameralar gibi tespit cihazlarından faydalanan Mazda Proaktif Güvenlik felsefesi doğrultusunda geliştirilen bir ileri düzey güvenlik teknolojileri grubu anlamına gelir. Bu teknolojiler arasında, sürücünün olası tehlikeleri fark etmesini sağlayan aktif güvenlik teknolojileri ve çarpışmalardan kaçınmaya veya kazaların önlenemediği durumlarda şiddetlerini azaltmaya yardımcı olan çarpışma öncesi güvenlik teknolojileri bulunuyor.


Mazda’nın ileri düzey güvenlik teknolojisi “i-ACTIVSENSE”
Mazda Proaktif Güvenlik felsefesinin nihai hedefi, çarpışma içermeyen bir sürüş gerçekleştiriyor. Mazda, bu ideali takip ederek, müşterilerine hem sürüş keyfi hem de mükemmel bir çevre ve güvenlik performansı sağlamak için güvenlik teknolojilerinin araştırmasını ve geliştirmesini genişletmeye devam edecek.

i-ACTIVSENSE teknolojileri tablosu 
Sürüş Desteği Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC): Öndeki aracın hızı ve aradaki mesafeyi hesaplar ve güvenli bir takip mesafesi sürdürmek için belli bir hız aralığında çalışıyor ve böylece otoyollarda sürücünün yükünü bir nebze azaltıyor.
Tehlike Tanıma Desteği İleride Bulunan Engel Uyarısı (FOW): Önde bulunan araçları tespit ediyor ve yaklaşan bir çarpışma riski durumunda, fren yapmaya veya çarpışmayı önleyecek bir hamle yapmaya yetecek kadar süre öncesinde sürücüyü uyarıyor.
Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS): Yol yüzeyindeki şeritleri tespit ediyor ve kasıtsız olarak şeritten ayrılma durumunda sürücüyü uyarıyor.
Arka Araç İzleme Sistemi (RVM): Yanlarda kör noktada bulunan veya arkadan yaklaşan araçları tespit ediyor ve olası risklere karşı sürücüyü uyarıyor.
Uzun Far Kontrol Sistemi (HBC): Karşıdan gelen trafiği ve araçları tespit ederek otomatik olarak ön farlarda uzun–kısa far değişikliği yapıyor. Böylece geceleri görüş açısını iyileştiriyor ve tehlikeleri önlemeye yardımcı oluyor.
Adaptif Ön Aydınlatma Sistemi (AFS): Aydınlatmayı ve virajlar ve kavşaklarda görüş açısını maksimuma çıkarmak için, ön farları direksiyon hareketinin açısı ve araç hızına göre döndürerek geceleri güvenli sürüşe destek sağlıyor.
Çarpışma Önleme/Hasar Azaltma Desteği-Akıllı Fren Desteği (SBS): 15 km/s veya daha yüksek hızlarda yol alırken önden çarpışma riski tespit edildiğinde otomatik olarak frenleri etkin hale getirerek bir çarpışmanın şiddetini azaltmaya yardımcı oluyor.
Akıllı Şehiriçi Fren Desteği (SCBS): 4-30 km/s arasında bir hızda yol alırken öndeki araçla çarpışma riski ortaya çıktığında otomatik olarak aracı durdurur veya araç hızını azaltıyor. Bu, çarpışmayı önleme veya çarpışmanın şiddetini azaltma konusunda sürücüye yardımcı oluyor.
Mesafe Tanıma Destek Sistemi (DRSS): Öndeki araca olan mesafeyi algılıyor ve hızı da dikkate alarak aracın, öndeki aracı yakalayacağı zamana kadar olan süreyi gösteriyor.