Mazda’dan en çevreci dizel

 Mazda’dan en çevreci dizel

Mazda_CX9 www.i-motoring.comMazda’nın sınıfının en iyi performansına ve yakıt verimliliğine sahip olan SKYACTIV-D temiz motorlar serisi, dünyanın dört bir yanında otomotiv uzmanlarının ve tüketicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Japon üreticinin yenilikçi dizel teknolojisi, dizel motorun popüler olduğu bölgeleri fethederek küresel çapta eşi benzeri olmayan bir başarıya ulaştı. Dizel motorların satılan yeni binek araçların yarısından fazlasını kapsadığı Avrupa’nın aksine, bu motorlar, binek araç pazarının sadece %0,4’ünü kapsadığı Japonya’da neredeyse hiç kullanılmıyor. Buna karşın, günümüze kadar Japonya’da satılan beş Mazda CX-5 aracının dördünde 2.2 litre SKYACTIV-D motoru bulunuyor.

reklam
Reklam

Mazda_SKYACTIV-DTürünün tek örneği
SKYACTIV-D, günümüze kadar elde ettiği başarılar kadar eşsiz olmakla birlikte, Mazda’nın alışılmışa meydan okumaya nasıl devam ettiğinin en güzel örneği durumunda. Bir dizel motor için alışılmadık şekilde düşük olmakla birlikte, mevcut sıkıştırma oranlarının en düşüğü olan 14:1 sıkıştırma oranı, yakıtın daha iyi yakılmasını sağlıyor ve bu sayede, bir yandan nitrojen oksit (NOx) gibi zararlı emisyonları azaltırken, bir yandan da verimliliği artırıyor. Dahası, bu sakin ve sessiz SKYACTIV-D motoru, yeni standart 2014 yılının Eylül ayında yürürlüğe girmeden önce herhangi bir NOx son işlemine ihtiyaç duymadan Euro 6’ya uyan tek dizel motor. Motorun değişken çift turboşarjı, devir aralığında 5000 devirin üzerindeki kırmızı çizgiye kadar çıkarak mükemmel bir tork ve tepki sağlıyor. Buna rağmen, yeni Mazda6 sedan modelinde 3.9 l/100km ve 104 g/km ile başlayan ve CX-5 modelinde sadece 4.6 l/100km ve 119 g/km olan sınıfının en iyi yakıt ekonomisini ve CO2 emisyonu değerlerini* sunmaya devam ediyor. Dolayısıyla; SKYACTIV-D motoru, hibrid motorlar için çok iyi bir alternatif iddiasında.

reklam

Mazda’nın temiz dizel teknolojisi, rotasını genellikle zayıf bir dizel pazarı olan (yaklaşık %3) Kuzey Amerika’ya çevirdi. 2013 yılının sonlarında piyasaya sürülmesi planlanan yeni Mazda6, ABD’de Asyalı bir üretici tarafından sunulacak modern bir dizel motora sahip ilk binek araç olacak.

Mazda Kuzey Amerika Başkanı ve CEO’su Jim O’Sullivan konuya ilişkin şunları dile getirdi: “Mazda’nın SKYACTIV-D motorları insanların tutumlarını değiştirmek ve ABD ve Kanada’da dizel motorlara yönelik olumsuz önyargıları yıkmak için gerekli özelliklere sahiptir. Özellikle temiz dizel teknolojimizin hem artan yakıt masrafları hem de çevre açısından artan tüketici kaygılarına nasıl yanıt verdiği dikkate alındığında, bu motorların büyük bir başarı elde edeceğini düşünüyoruz.” SKYACTIV-D’nin diğer avantajlarından biri de, sadece Avrupa’daki katı emisyon kurallarına uymakla kalmayıp, aynı zamanda Japonya ve Kuzey Amerika’daki kurallara da uymasıdır. Dahası, dizel motorlu modellerinin daha özel yeşil versiyonlarını sunmak zorunda kalan rakiplerinin aksine, Mazda’nın dizel motorları bu pazarlarda pahalı NOx son işlemlerine de gerektirmez. Haziran ayında, SKYACTIV-D 2.2 motoru Almanya, Stuttgart’da Motor Fuarında verilecek olan 2013 Uluslararası Yılın Motoru ödülü için yarışacak.

Bu arada Mazda Motor Corporation, Tayland’ın Chonburi şehrinde yıllık yaklaşık 400.000 üretim kapasitesine sahip olacak bir şanzıman fabrikası kuracak. Bu tesis için 26 milyar yenlik bir yatırım yapan Mazda, SKYACTIV TEKNOLOJİLERİNE sahip olan modellerin artan talebini karşılamak ve kapsama alanını kuvvetlendirmek için bu fabrikayı oluşturmaya karar verdi. Yeni fabrikada üretim, 2016 yılının Mart ayında sona eren mali yılın ikinci yarısında başlayacak.