McQueen’in Mustang’i geri döndü!

 McQueen’in Mustang’i geri döndü!

Steve McQueen’in efsanevi Bullitt filminde kullandığı Ford Mustang GT Fastback unutulduğu garajdan geri dönüyor. Kovalamaca filmlerinin babası sayılan başyapıtta usta oyuncu iki Mustang kullanmış, çekimlerden sonra otomobiller saklanmamıştı. Filmde Mustang’lerden biri McQueen’in film boyunca sürdüğü “kahraman” arabasıydı, diğeriyse “atlama” arabası olan hareketli sahnelerde kullanılıyordu. Otomobillerden biri kayıptı, diğerininse geçen senelerde Meksikalı bir hurdalıkta bulunmasıyla Bullitt dosyası kapanmış sayılıyordu. Şimdi kahraman arabası da filmin 50. yıldönümü için yeniden ortaya çıkarıldı!

Filmin tamamlanmasından sonra, araç ilk önce bir Hollywood stüdyosuna ve daha sonra New York’taki bir dedektife satıldı. Dedektif 1974’te harekete geçmeye karar verdiğinde New Jersey sigorta yöneticisi ve Mustang hayranı Robert Kiernan’ın dikkatini çekti ve onun için 6000 $ ödeyerek satın aldı. Steve McQueen otomobili 70’li yılların sonlarında iki kez Kiernan’dan geri almaya çalıştı, ancak satılık olmadığını söyleyerek efsane aktörü reddetmişti. 30 bin mil kullandıktan sonra garaja çeken Kiernan’ın otomobili sonraki 38 yıldaysa garajda saklı kalmış. Robert Kiernan’ın 2014’te ölümünden sonraysa otomobili oğlu Sean Kiernan devralmıştı.


Kiernan, filmin 50. yıl dönümü için Mustang’i zamanında geri vermeye karar verdi ve bu planla Ford’la temasa geçti. Ford şaşırtıcı bir şekilde, otomobilin 2019 modelinin yanında Detroit Auto Show’da sergileme şansını değerlendirdi. McQueen 1968 model Mustang ile sinema tarihinin en iyi kovalamaca filmlerinden birine imza atmıştı.