Mehmet Besler adaylığını açıkladı

 Mehmet Besler adaylığını açıkladı


Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, 2015 yılından bu yana sürdürdüğü Başkanlık görevinden, siyaset çalışmaları nedeniyle ayrıldı. TOSFED Başkanlığı süresince başarılı çalışmalara imza atan Serkan Yazıcı’nın bu kararının ardından, motorsporları yarışlarında bir çok şampiyonluk derecesi ve uluslararası başarıları ile tanınan Mehmet Besler, TOSFED Başkanlığı’na adaylığını açıkladı.

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu), 28 Şubat’ta düzenlenecek Olağanüstü Genel Kurul ile yeni başkanını seçecek. Dünyada futboldan sonra en yüksek ekonomik hacme sahip spor dalı olan otomobil sporlarının Türkiye’deki temsilcisi TOSFED başkanlık yarışına motorsporları yarışlarında başarıları ile tanınan Mehmet Besler’de katıldı. İstanbul Swissotel’de düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıklayan Mehmet Besler, hedefinin sporun içinden gelen bir yönetici olarak yapılanların üzerine daha fazlasını koyarak otomobil sporlarını Türkiye’de hakettiği konuma getirmek olduğunu söyledi.

TOSFED’in, ciddi sorunlarla mücadele ettiğini hatırlatan Başkan Adayı Mehmet Besler sözlerini şöyle sürdürdü: “TOSFED, Serkan Yazıcı yönetiminde çok büyük mesafe kat etti. Kendisi önemli sorunları çözüme ulaştırdı ve güzel projeleri hayata geçirdi. Ancak hala yapılacak çok şey, atılacak çok adım var. Eğer seçilirsek bugüne kadar yapılmış olanların üzerine ne koyabiliriz, neleri farklı yaparsak fayda yaratırız sorularının yanıtını arayacağız. Sorunları sportif ve finansal olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Sportif anlamda kulüplerimizin desteklere ve kendileriyle yakından ilgilenilmesine ve iletişim halinde olunmasına gereksinimleri var. Her kulübümüz çok değerli işler yapıyor veya yapabilecek potansiyelde ama kendileri ile yakından ilgilenilmediği takdirde bunlardan haberdar olamıyorsunuz. Öncelikle bunu çözmek gerekiyor. Finansal kısımdaysa, önceki yönetimlerin hep eleştirildiği adil ve şeffaf olmayan yönetim yaklaşımı var. Kulüplere sağlanan maddi destekler, sporcu ve kulüplerden talep edilen bedeller gibi konuların çok hızlı çözülmesi gerekiyor”.


“İlk icraatımız pist şampiyonalarını hak ettikleri konuma getirmek olacak”
Hem sporcu hem de farklı sporlara sunduğu hizmetlerle TOSFED Başkanlığı için hazır olduğunu belirten Mehmet Besler “İlk icraatımız hem karting hem de pist şampiyonalarını hak ettikleri noktalara getirmek olacak. Şahsen üzerinde özellikle duracağım konu, motorsporlarının beşiği sayılan karting sporu. Üzerinde duracağımız konular şeffaflık, adil bir yönetim anlayışı ve tüm paydaşlarla iletişim olacak. Sorunları sportif ve finansal olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Sportif anlamda kulüplerimizin desteklere ve kendileriyle yakından ilgilenilmesine ve iletişim halinde olunmasına gereksinimleri var. Her kulübümüz çok değerli işler yapıyor veya yapabilecek potansiyelde ama kendileri ile yakından ilgilenilmediği takdirde bunlardan haberdar olamıyorsunuz. Öncelikle bunu çözmek gerekiyor. Finansal kısımdaysa, önceki yönetimlerin hep eleştirildiği adil ve şeffaf olmayan yönetim yaklaşımı var. Kulüplere sağlanan maddi destekler, sporcu ve kulüplerden talep edilen bedeller gibi konuların çok hızlı çözülmesi gerekiyor”.

“İstanbulpark’ı yeniden etkin hale getireceğiz”
Türkiye’de otomobil sporlarının yeterince tanınmadığını ifade eden Mehmet Besler, özellikle gençleri ve kadınları teşvik ederek uluslararası başarılara imza atan sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Dünyada futboldan sonra en fazla ekonomik hacmi yaratan spor dalı olan motorsporlarının Türkiye’de de bu potansiyele sahip olduğunu anlatan Mehmet Besler; “Şahsen üzerinde özellikle duracağım konu, motorsporlarının beşiği sayılan karting sporu. Ülkemiz 80 milyonluk nüfusuyla uluslararası arenada başarılara imza atabilecek sporcu yetiştirebilecek potansiyele sahip. Ancak bunu başarabilmek için en aşağıdan başlamak gerekiyor. Karting sporunu, TOSFED’in maddi ve manevi destekleriyle, mutlaka ve mutlaka geliştirmek gerekiyor. Böylece hem şampiyona hem de katılan sporcu sayısını artıracak adımlar atılmış olacak. Bir yandan ülkemizin ihtiyaç duyduğu sporcuları diğer taraftan da geleceğin dünya pist ve ralli şampiyonlarını yetiştirmiş olacağız.

Ne yazık ki bir diğer konu da İstanbul Park Pisti. Bazı nedenlerden dolayı dünyanın en iyi pistlerinden birinden yeterince yararlanamıyoruz. En kısa zamanda bu pistin ulusal ve uluslararası yarışlarda daha etkin kullanılması için gerekenleri yapacağız” dedi.


“Kulüplerimizin iletişime ve anında çözüm üreten bir federasyona ihtiyacı var”
TOSFED’e bağlı kulüplerin, en başta kendileriyle iletişim kurulması ve ihtiyaç anında çözüm üreten bir federasyon beklentisi içerisinde olduğunu söyleyen Mehmet Besler; “TOSFED bugün ralli, pist, off-road, trial, karting, tırmanma, drift, klasik otomobil ve ralli kros gibi ulusal şampiyonaların düzenlenmesinden sorumlu ve bunları, farklı illerde bulunan kulüp ve derneklerin desteğiyle hayata geçiriyor. Her branşta pek çok farklı sorun olmakla birlikte, istişare yoluyla giderilmeyecek sorun da bulunmuyor. Onların bu yapının bir parçası olduğunu asla unutmayacağız ve erişilebilir olacağız. Maddi konularda duydukları destek için de federasyon olarak kaynaklarımızla elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Yaptığımız çalışmalara göre yüzde 30-50 arasında bir destek artışı mümkün. Bunlara ilave olarak sponsor bulunması veya bazı zorunlu bedellerde indirim yapılması dahi mümkün görünüyor. Örneğin motorsporlarının en büyük gider kalemlerinden olan malzeme temini ve ithalat işlemlerinde yardımcı olabilmek için özel çalışmalar yapabileceğimizi biliyoruz” şeklinde konuştu.

“Otomotiv ana sanayii ile ilişkileri güçlendireceğiz”
TOSFED başkan adayı olarak yapmayı planladıkları projeleri de anlatan Mehmet Besler, “Bilinmesi gerekir Serkan Yazıcı döneminde önemli icraatlar gerçekleştirildi. Bu nedenle mevcut yürüyen projeler ve sportif faaliyetler aynı şekilde sürdürülecek. Ancak elbette mevcutları daha ileriye taşıyacak projelerimiz var. Bunların başında da özellikle genç sporcuların ihtiyaç duyduklarını düşündüğümüz profesyonel sporcu yetiştirme merkezi geliyor. Burada yetişen sporcularımız, branşlarına göre sportif etkinlikler yaparak kendi sporları için gereken fiziki ve mental kondisyona sahip olacaklar. Aynı zamanda özel eğitimlerle yine branşlarında ihtiyaç duyacakları bilgi, beceri ve deneyime de kavuşacaklar” dedi.

Otomobil sporları ile otomotiv sanayisinin ilişkilerinin güçlü olmasının Türkiye’de motorsporlarının gelişiminde çok önemli olduğunun altını çizen Mehmet Besler, “Örneğin yönetimimiz özellikle otomotiv ana sanayii ile ilişkileri güçlendirecek adımlar atacak. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) gibi yapılarla işbirlikleri yaparak hem Türk otomotiv sanayisinin gelişmesine imkan sağlayacağız hem de markaların motorsporlarında daha fazla yer almasını ve desteklemesini sağlayacağız. Yıllardır motorsporlarına desteklerini esirgemeyen Ford Otosan ve Tofaş gibi marka ve kurumlara yenilerini ekleyerek daha rekabetçi ve keyifli motorsporları ortamı yaratacağız.


“Yeni branşlarda müsabakalar düzenlemek istiyoruz”
Karting sporunu geliştirmek ve yaymak adına yeni yarışlar planladıklarını açıklayan Mehmet Besler; “Seçildiğimizde, kulüplerimizi desteklemek ve sporcu sayısını artırmak adına yeni branşlarda müsabakalar düzenlemek istiyoruz. Bunların başında da TCR Serisi geliyor. İlk olarak 2014 yılında ortaya çıkan bu seri bugün dünyanın dört bir yanında koşuluyor. Şu anda bu seriye araç sağlayan 11 otomobil markası bulunuyor ve özellikle sporcularımızın ulusaldan uluslararası yarışlara geçişleri için çok önemli bir basamak anlamına geliyor. Buna ilave olarak karting sporunu geliştirmek ve yaymak adına yeni yarışlar planlıyoruz. Ayrıca artık mahalli yarışları da TOSFED olarak destekleyeceğiz. Ralli sporunun en alt basamağına vereceğimiz destekle ulusal şampiyonaya yeni sporcu ve takımlar kazandırabileceğimize inanıyoruz.

Yalçın Arsan, yeni projeler ve işbirlikleri için en güçlü yönetim adayı olduklarını söyledi
Toplantıda yönetim ekibini de tanıtan Mehmet Besler’e “Başkan Vekili Adayı” olarak destek veren Yalçın Arsan da, yaptığı konuşmada Mehmet Besler’in yapıcı ve uzlaşmacı yaklaşımının motorsporlarının farklı boyutlarını biraraya getirebileceğini gördüğü için yanında olduğunu ifade etti. Yalçın Arsan, “Bu önemli seçimin spora ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini umarım. Ben Federasyondaki rolümü sporun otomotiv sektörü ile daha fazla yakınlaşması için yeni yollar aranması olarak görüyorum. 1988 yılından bu yana hem sporun hem de otomotiv sektörünün içindeyim. 30 yılı aşan bu dönem süresince sporcu, yönetici ve sponsor rollerini bizzat deneyimlemiş biri olarak Mehmet Besler’in ekibine katma değer yaratabileceğimi düşünüyorum.” dedi.