Mercedes-Benz A200 FL AMG

 Mercedes-Benz A200 FL AMG
Reklam

Mercedes-Benz A200 FL AMG
2012 yılında pazara sunulduğu günden bu yana genç bir kullanıcı kitlesi tarafından yoğun ilgi gören Mercedes-Benz A-Serisi, üçüncü yılında makyaj operasyonundan geçti. Kompakt sınıf soyluları BMW 1 Serisi ve Audi A3 rekabetine en son katılan Mercedes-Benz A Serisi, üçüncü üretim yılı biterken tabi tutulduğu makyaj operasyonunda küçük görsel değişikliklerle tazelenirken teknolojisinde de bazı iyileştirmeler yapıldı. Dikkat çekici hatları ve dinamik yapısı ile A-Serisi, mücevhervari sportif radyatör ızgarası, yeni yüksek performanslı farları ve tampona entegre edilen yeni egzoz çıkışlarıyla artık daha dikkat çekici görünüyor. Test otomobilimizin jantlarında ve tampon eteklerinde bulunan Mercedes AMG Petronas yeşili süslemeleriyse fark eden için etkileyici sportif detaylar. AMG gövde kitini de ekleyince premium kompakt hatchbacklerin en yakışıklısı diyebileceğimiz otomobilin kabininde kullanılan malzemelerin kalitesi de artırılmış görünüyor.

reklam
Skoda Superb

Mercedes-Benz A200 FL AMG
Kontak ile vedalaşan otomobilde start/stop sistemi yer alıyor. 15 yıl öncesinin S Serisi’nde olduğu gibi anahtarsız girilen kabinde düğmeye basılarak motora marş emri veriliyor. Ana hatlar korunsa da kokpitteki yerleşimler değişmiş, infotainment sistemi yenilenmiş, en dikkat çekici değişiklikse kokpitin üzerindeki ekranın genişletilmiş olması. A-Serisi’nin yüksek çözünürlüklü 8 inçlik yeni bilgi ekranı, kullanıcıların beklentileri doğrultusunda yatay olarak genişletilirken, menüleri de iyileştirilmiş. Direksiyon simidinin üzerindeki düğmeler de yeni. Güncellenen A-Serisi, en üst seviyede akıllı telefon entegrasyonuna sahip ilk Mercedes-Benz modeli olma özelliğini de taşıyor. Entegre koltuk kafalıklarındaki gizli aydınlatmalar iç ambiyansı şıklaştırıyor.

reklam

Gövde ölçüleri yenilenen tamponlardan dolayı minimal düzeyde değiştiğinden otomobilin içinde dar arka kısım, kısıtlı geri görüş ve dar bagaj ağzı gibi sıkıntıları devam ediyor. Özellikle eğim kazanan tavan nedeniyle uzun boylu yolcuları öne oturtmakta yarar var. Kabinde ambiyans aydınlatmaları için 12 farklı renk sunuluyor.

Mercedes-Benz A200 FL AMG
Motor havuzundaki 1.6 litrelik turbo beslemeli motorda herhangi bir değişiklik görünmüyor. Yine keyifle homurdanıyor, yine güzel çekiyor ve hala elektronik işletim sistemi otomobilin burnunda! 7 kademeli çift kavramalı otomatik vites kutusuyla eşleştirilen motor sıkıntısız çalışıyor. Şanzımanın yazılımında iyileştirme var mı bilemiyorum ama ilk A200’e göre daha uyumlu bir görüntü çizdi. 18 inçlik AMG jantların ardındaki delikli diskler, güce hükmetmenin öncesinde görsel birer şov. Mercedes-Benz otomobilleri her tür diskle zaten çok iyi frenaj özellikleri gösteriyor. Test aracımızda yoktu ama A Serisi, geçirdiği makyaj sonrası bu sınıfa adaptif süspansiyonu sokmuş bulunuyor. Test otomobilimizde bulunan değişken sürüş özellikleri, TFT ekrandan müdahale ile bir sporcu ya da anneanne otomobili olabilecek kadar konforlu bir araç yaratmaya imkan veriyor.

Mercedes-Benz A200 FL AMG	Mercedes-Benz A200 FL AMG
Her zaman olduğu gibi sürüş, -hızlanma çok keyifli olsa da- BMW kadar eğlenceli değil. Buna karşılık bir marka önceliği olarak otomobil daha güvende hissettiriyor. Alçaltılmış süspansiyona rağmen konfordan taviz vermiyor, virajları güvenle dönerken yolcularının rahatını da bozmuyor. Çarpışma önleme asistanı, yaya koruma sistemi ve konsntrasyon kaybı uyarısı gibi güvenlik donanımları, özellikle şehir içi sürüşleri daha güvenli hale getiriyor. Yüksek performanslı LED farlarla yolları adeta spotla aydınlatıyor A200.
Fiyatı yüksek olsa da teknolojik üstüklükleri, hissettirdiği güven ve yıldızın tartışılmaz cazibesi söz konusu.

+ Değişken sürüş modları
+ Kalkıştan itibaren diri performans
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
– Sınırlı geri görüş
– Arkada basık tavan
– Dar bagaj ağzı
– Yüksek fiyat

Mercedes-Benz A200 FL AMG
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1595
Motor gücü (HP): 156@5300
Maksimum tork (Nm): 250@1250-4000 d/d
Vites kutusu: 7G-DCT otomatik
Maksimum hız (km/s): 224
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.8
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.8/4.6/5.4
Ağırlık (kg): 1370
U/G/Y (mm): 4292/1780/1433
Aks mesafesi (mm): 2699
Bagaj hacmi (lt): 340/1157