Mercedes-Benz CLA Mayıs’ta Türkiye’de

 Mercedes-Benz CLA Mayıs’ta Türkiye’de

Mercedes-Benz CLA 250 www.e-motoring.com
Yeni Mercedes-Benz CLA, markanın sponsorluğu yaptığı Fashion Week İstanbul’da basına da tanıtıldı ve Türkiye’de yollara çıkmak için gün saymaya başladı. Mayıs ayından itibaren, 93.000 TL’den başlayan fiyatlar ile Türkiye’de satışa sunulacak olan otomobil, premium kompakt coupe sedan segmentine ağırlığını koyacak. Olağanüstü aerodinamik özellikleri, öncü dört kapılı coupé tasarımı ve yılın ikinci yarısında opsiyonel olarak sunulacak 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi ile yeni bir segmentin öncülüğünü yapıyor. Bu yeni dört kapılı coupé, görücüye çıktığı 2003 yılından beri emsallerinden daha fazlasını sunan CLS tasarımının bir devamı niteliğinde.

Mercedes-Benz CLA 250 www.e-motoring.com
Yeni CLA’nın sportif tasarımı, “Mercedes-Benz” markasının sportif yanını vurguluyor. Güçlü ve dinamik tasarımı, bu dört-kapılı coupé’ye sınıfındaki diğer otomobillerden çok daha farklı bir görünüm kazandırıyor. CLA, konsept araç olarak tanıtılan “Concept Style Coupé”nin öncü tasarımını seri üretimde neredeyse birebir hayata geçiriyor. Aracın göz alıcı özelliklerinin başında, aracın ön yüzündeki elmas-görünümlü ızgara yer alıyor. Farlardaki aydınlatma modülleri ve LED’ler, gündüz seyir lambalarında karakteristik “parlama etkisi” yaratacak şekilde tasarlanmış. Bu aydınlatma tarzı aracın enerjik dış görünümünü ve gençleşmiş yeni yüzünü ön plana çıkarıyor. Birçok detay, CLA’nın tasarım düzeyinde modern klasik Mercedes-Benz CLS’den daha gelişmiş özellikler sergilediğini gösteriyor. Aracın dış tasarımındaki tüm hatlar, yan profile derinlik ve dinamizm veriyor. CLA’nın arka kısmında yatay şekilde konumlandırılmış stop lambaları, aracın güçlü ve estetik genişliğini vurguluyor. Panaromik açılır tavan ise yeni Mercedes-Benz CLA’da opsiyonel olarak sunuluyor. CLA’nın iç tasarımı ise seçilen malzemeler ve malzemelerin mevcut kombinasyonları sayesinde çok özel bir kalite hissi veriyor. Ön panelde beş adet yuvarlak havalandırma deliği bulunuyor. Yuvarlak havalandırma deliklerinin dış halkalarında kaliteli elektrolitik kaplama kullanılmış.

Mercedes-Benz CLA 250 www.e-motoring.com
Geniş güvenlik önlemleri ile donatılan yeni CLA, sunduğu bir çok yardım sistemi ile sürücünün sürüş esnasındaki yükünü azaltıyor. Standart donanımları arasında “Konsantrasyon Kaybı Yardımcısı” da yer alıyor. Adaptif acil fren destek sistemine sahip radar-destekli “Çarpışma Önleme Yardımcısı” ise artık sadece 7 km/s hızdan itibaren (daha önce: 30 km/s hızdan itibaren idi) çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor. Bu özellik, DISTRONIC PLUS’la birleştirilerek daha da güçlendirilmiş; çarpışma tehlikesi olduğunda ve sürücü harekete geçemediğinde, sistem 200 km/s’ e kadar olan hızlarda otomatik olarak fren yapıyor ve böylece çarpışmanın şiddetini azaltıyor.

Mercedes-Benz CLA 250 www.e-motoring.com
Dış dikiz aynalarındaki “kör noktaları” tarayarak, sürücülerin görmekte zorlandığı görüş alanı dışında kalan ve tehlike teşkil edebilecek durumlar için sürücüyü uyaran “Kör Nokta Yardımcısı”, sürücünün istemeyerek yoldan çıkması ve aracın şeridi terketmesi durumunda direksiyonda hissedilir şekilde titreşim meydana getiren “Aktif Şerit Takip Yardımcısı”, uzun farları trafik durumuna uyum sağlayan ve diğer sürücüleri rahatsız etmemek için otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Işık Sistemi” standart olarak CLA’da sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan “Aktif Park Yardımcısı” ise paralel ve dik park alanlarında otomatik park etme imkânı sağlıyor. Sportif tasarımına uygun olarak CLA, tamamen değişken tork dağıtımına sahip yeni nesil 4MATIC dört-çekişli sistemi ile de opsiyonel olarak sunuluyor. Diğer 4MATIC modellere benzer şekilde, bu model de tamamen yeni teknoloji, üstün sürüş güvenliği ve enerji verimiyle birlikte yüksek çekiş gücü ve mükemmel çeviklik sağlıyor.

Yeni Mercedes-Benz CLA’da sunulan 1.6 ve 2.0 lt silindir hacmine sahip benzinli motorlar CLA 200’de 115kW /156 HP, CLA 250’de 155 kW / 211 HP olarak güç sunuyor. Dizel motorlarda ise, 2.2 litre silindir hacmiyle CLA 220 CDI ise 350 Nm torkla ve kilometre başına sadece 109 g CO2 emisyonuyla 125 kW/ 170 HP motor gücü sağlıyor. Tüm motorlarda ECO start/stop fonksiyonu standart olarak bulunuyor. Motorlar, konforu ve sportifliği benzersiz bir şekilde bir araya getiren 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılmış.

Yeni Mercedes-Benz CLA teknik özellikleri;
Model Silindir Hacmi Şanzıman Motor Gücü CO2 emisyonları* Motor çeşidi
CLA 200 1595 cc 7G-DCT 115 kW (156 HP) 127 – 131 g/km Benzinli
CLA 250 1991 cc 7G-DCT 155 kW (211 HP) 142 – 144 g/km Benzinli
CLA 220 CDI 2143 cc 7G-DCT 125 kW (170 HP) 109 – 117 g/km Dizel

Yeni Mercedes-Benz CLA Mayıs ayından itibaren, 93.000 TL’den başlayan fiyatlar ile Türkiye’de satışa sunuluyor.