Mercedes-Benz CLA45 AMG

 Mercedes-Benz CLA45 AMG

Mercedes-Benz CLA45 AMG www.e-motoring.com
Çok acayip bir otomobil. Hayır hayır, otomobil değil, iki trafik ışığı arasında 200 km/s’yi görebilen tarifsiz bir roket o! Bu otomobilin hız göstergesi 320 km/s’de son buluyor. Yaptığından değil ama kesinlikle yapabileceğinden. Çünkü gerçekten bir roket bu CLA. Siz otomobile koyulan sınırı ve kendi limitinizi kaldırmaya görün bir kere… Arkasına aldığı üç kutsal harf, onu patlamalar eşliğinde adeta gök yüzüne uğurluyor! Mercedes-Benz’in küçük sedanı CLA’yı daha önce tanımıştık. 1.6 litrelik turbo motorlu CLA200’ü AMG donanım paketiyle kullanmış, küçük sedandan yaratılmış aile tipi performans otomobiliyle tanışmıştık. O otomobilden aklımda en çok kalan pahalı olduğuydu. Hani biraz daha ekleyince C Serisi’ne ulaşmak varken neden önden çekişli bir Mercedes alınsındı…. “Sen misin böyle düşünen” dedi Mercedes ve “al sana sadece süslü değil, gerçek bir AMG o zaman”… Hem de önden çekmiyor, gücünü 4 tekerleğine birden dağıtıyor!

reklam

Mercedes-Benz CLA45 AMG www.e-motoring.com
Duruşu bile vahşi AMG donanımlarıyla. Biliyorsunuz Mercedes-Benz modellerinin zirveye ulaştığı yerden sonrasına AMG bakıyor. Adını 1967 yılındaki kurucuları Aufrecht ile Melcher ve Aufrecht’in doğum yeri Großaspach’tan alan AMG, Mercedes modellerini en uç noktasını ifade ediyor. AMG modelleri, CLA45 AMG’den de anlaşıldığı gibi seri üretim modellerden daha saldırgan görünümlü, daha hızlı, daha iyi yol tutan ve daha sert kontrol edilebilen “erkek” modellerdir. Bu felsefe, ödün verilmeden A45 ve secan kardeşi CLA 45’e uygulandığındaysa ortaya Mercedes-Benz’in ve AMG’nin gövde gösterileri ortaya çıktı. Dünyanın en güçlü 4 silindirli motoru, ona yapılmış AMG müdahaleleri, AMG’nin geliştirdiği dört tekerlekten çekiş sistemi ve yollara saçılan mücevherlerden bahsediyorum!..

reklam
Yeni 208 Advertisement

Mercedes-Benz CLA45 AMG www.e-motoring.com
Mercedes-Benz epeydir modellerini tork değerleriyle isimlendiriyor. Dışardan bakınca kafa karışıyorsa da durum net. CLA45 AMG’nin isminin sırrı, CLA Serisi’nin top modeli olması ve çift salyangozlu turbosuyla dünyanın en güçlü 4 silindirli motorunun sağladığı 450 Nm’lik maksimum tork değeri, otomobilin de ismini tamamlıyor. Daha kontağı çevirdiğinizde kükreyerek karşılık veren CLA 45, dururken bile huzursuz çalışıyor. Durmaktan hoşlanmıyor, “haydi gidelim” diyor adeta. Gaza bastığınızda patinaj beklemeyi, 4MATIC dört tekekten çekiş sistemi, otomobilin 4 tekerleğiyle birden hızlanmasını sağlıyor, bu gövdede tembelliğe yer yok. Değişimler için 6000 d/d’ya kadar sabredenler, her vitesi büyütürken egzozdan gelen patlamaları duyuyor ki yok böyle bir ses yok böyle bir zevk. Sürücüyü daha da tahrik eden patlamalar, vites düşürürken de sanki bir ralli otomobilindeymişcesine patırtı şeklinde duyuluyor. Arıza değil, korkmayın. 6000 d/d’ye ulaşıp vites değişirken duyulan bu sesler tam tarifiyle birikim patlaması. Sürücü ayağını gazdan çekince turboyu canlı tutmak için motor dekompresyona geçiyor, yolda kalan benzin patlıyor. Anlatması biraz zor ama zevki tarifsiz. Sadece bu sesleri duymak için otomobili Sport kullanım moduna alıp dolaşmak istiyorsunuz!

Mercedes-Benz CLA45 AMG www.e-motoring.com
Altımdaki aracın motoru el yapımı, robot işi değil. Daha önce bir tane daha el yapımı motorlu araç kullanmıştım. Üzerinde de yapan kişinin adı yazıyordu. O otomobil bir Aston Martin Rapid idi. Bu ikincisi CLA 45. Soyadını okuyamadım ama beyfendinin ismi Uwe. 47 yıllık AMG tarihinin ilk dört silindirli motorları, montajı yapan kişinin adını taşıyor. AMG’nin Tek Adam Tek Motor felsefesinin ürünü. Gururla.

c
Otomobilin arka kısmı boğucu kabininden ya da inip binerken kafa vurma riski yüksek arka kapısından söz etmeyeceğim. Keza AMG aksesuarlarının ne kadar etkileyici göründüğünden de… Yarış otomobilinden alınıp takılmış gibi görünen ön koltukları arka koltuktan bile seyretmesi keyifli. Bu koltukların fiyatı 10.000 TL! Ama yüksek tempolu sürüş sırasındaki güven veren oturma hissi, bir binek otomobilde ilk kez yaşadığım türden, değer mi derseniz, değer! Kabindeki en fiyakalı donanımları söylemeden geçemeyeceğim, onlar da tabii ki kırmızı emniyet kemerleri! İnsanın kuşanıp taarruza geçesi geliyor her an…

Mercedes-Benz CLA45 AMG www.e-motoring.com Mercedes-Benz CLA45 AMG www.e-motoring.com
Bu otomobil Comfort modunda ancak AMG koşullarında olabileceği kadar sakin kullanılabiliyor. Ama Sport moduna aldığınızda hayal gibi ivmelenmeler başlıyor; savaşa gider gibi, ışık hızıyla! Araları yalşaık 200 metre olan iki trafik ışığı arasında aniden 200 km’ye ulaşıp yavaşlayıp güvenle durabilen bu otomobil, sürüşün her aşamasında güven veriyor. Zaten jantların ardında ışıldayan kırmızı kaliperler de bunu dosta düşmana belli etmiyor mu? Dört tekerlekten çekişli de olsa zorlandığında ağırlık merkezinin önde olması nedeniyle önden kayma eğilimleri içinde olabilen otomobil, usta ellerde elektronik destek sistemlerine gerek duyulmadan direksiyon manevralarıyla toplanabiliyor.
CLA 45 AMG’nin fiyatı, bu otomobilin satılmak için değil de markanın her sınıfta güç gösterisi serisini tamamlamak için ürettiğinin düşündürür cinsten Son ÖTV zammı sonrası 300 bin TL’nin üzerine çıktı, ikinci el Ferrari rakamlarına ulaştı. Müthiş bir fantazi otomobili olduğu gerçek ama bu fiyata durumu ne olur çok net değil…

+ Performans, motor sesi, frenler, AMG aksesuarları, sürüş zevki
– Fiyat

Mercedes-Benz CLA 45 AMG
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1991
Motor gücü (HP): 360
Maksimum tork (Nm): 450
Vites kutusu: 7-ileri çift kavramalı otomatik
Maksimum hız (km/s): 250
0-100 km/s hızlanma (sn): 4.6
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 9.1/5.9/7.1
Ağırlık (kg): 1430