Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL

 Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com
Alman üretici için artık öncelikler çok başka noktalarda. Performans, yol tutuş, güvenlik, tüketim, frenaj gibi konuları aşan Mercedes, artık arayı iyice açıyor. 2004 yılında ilk tanıtıldığında tarihin ilk coupe görünümlü sedanıyla tanışmış olmuştu tüm dünya. Olmadık bahanelerle burun kıvırdık CLS’ye. Tamam belki “ağlayan palyaço farları”na demediğimizi bırakmamıştık belki ama 2014 yılında makyajlanan ikinci serinin dönüşü bu anlamda muhteşem oldu. Yüksek teknolojili aydınlatma sistemi MULTIBEAM LED, Mercedes-Benz model gamında ilk kez makyajlı CLS’de kullanıldı. Dijital kontrollü LED farların birkaç akıllı özelliği var. 2006 yılından bu yana geliştirilerek kullanılan Intelligent Light System’e göre birkaç adım daha ileriye taşınmış. Adaptif Uzun Far Yardımı, gündüz farları, otoyol modu, kır yolu modu gibi fonksiyonlara ek olarak karşıdan gelen araç sürücüsünün gözünü kamaştırmayan LED ışıması, yüksek performans farları, göbeklerde navigasyonu destekleyen akıllı farlar, istek üzerine alınabiliyor. Her birinde 36 tane LED bulunan farlardaki 24 LED bireysel olarak, trafiğin durumuna göre dijital kontrol ediliyor. Ön camın arkasına yerleştirilmiş bir kamera, trafik durumuna göre ışık nerede ve ne kadar gerekiyorsa ona göre LED’leri aydınlatıyor. Aydınlatma şiddetliyse de diğer araç sürücülerini rahatsız etmiyor. MULTIBEAM LED kapsamında sis görüşü azaltıyorsa genişletilmiş sis lambasının aydınlatması iyileştiriliyor.

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com
Makyaj çalışmasında bile teknolojik sıçramalardan kaçınmayan Mercedes-Benz, CLS ile E Serisi ile S Serisi arasına müthiş bir pozisyon yaratıyor; dinamik, karizmatik ve tabii teknolojik. Belki de yaşadığımız dönemin yöneticileri bu yıllanmış iki pozisyonun arasında dinamizm istiyor. Dış görünümdeki albenisinden gözünüzü ayırıp kabine girdiğinizde E Serisi’nin platformunda geliştirilmiş otomobilin iç mekanında son derece haut-couture bir ortam karşılıyor. Her şeyi inanılmaz bir titizlikle biçimlendirilen kabindeki ahşap kaplamalar, tarifsiz güzellikte. Seçkin iç mekanda konfora dair sunulan tasarımlar ve mesafeler, yolculuklara başka anlamlar katıyor.
20.3 cm’lik renkli multimedya ekranı, sürücünün eli ayağı durumunda, otomobille ilgili birçok ayarı buradan kontrol etmek mümkün.

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com
Adaptif süspansiyon üzerinde değişen yüzeylere rağmen kaliteli bir sürüş sağlayan otomobil, motoru küçük hacimli olsa da etkileyici performans sağlayabiliyor. Tabii bütün bunlar ekip işi. Süspansiyonun sertliğe doğru uzanan olgunluğunun yanında gövdeyi müthiş kontrol altına alan direksiyon sistemi, vites kutusunun hızlı tepkileri ve motorun karakteri, gurme işi bir sürüş ziyafeti sağlıyor. Sözkonusu sertlikte Runflat lastiklerin de payı var. Ama konforla ilgili soru işareti aramak yersiz.

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com
Gösterişli tasarımın altında Türkiye koşullarına uygun bir motor var. Mutlaka CLS’nin V8 versiyonları için de müşteriler mevcut ama gerek trafik koşulları, gerek vergi sistemi ve gerekse yakıt fiyatları düşünüldüğünde en mantıklı seçeneklerden biri CLS250. 2.2 litre hacimli turbo beslemeli motor, sağladığı 500 Nm tork çıkışıyla yeterince dinamik ve konforlu hızlanmalara imza atıyor. 4 silindirli motorun ürettiği tork, Mercedes’in dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile tekerleklere dağıtılıyor. Yüksek torkun stabiliteyi bozmaması bu sistemle garanti altına alınmış. Bunun yanı sıra virajlarda da ray üzerinde ilerlercesine yola sadakat gözleniyor. Buna ek olarak otomobilde elektronik kontrol sistemleri de devrede. Mercedes-Benz artık çekiş ile, stabilite ile ilgili konuları aşmış, karşıdan gelen sürücünün gözleri kamaşmasın derdinde…

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com
CLS250’nin yakıt tüketimi, 1.8 tonu aşmasına karşın önemsenmeyecek düzeylerde. Şehir trafiğinde 7 litrelerde seyreden otomobil, konu üzerinde fazla durmuyor..
Otomobilin 475 litrelik bagaj hacmi, dinamik ve elit görünümün ardında hayli yüksek taşıma kapasitesini de işaret ediyor. Bagaj kapağını elektrik kumandalı olarak açıp kapatmak mümkün. Bagajdaki en önemli detaylardan biri vale kilidi.

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL  www.e-motoring.com
Güvenlik için basen ve sürücü diz havayastığıyla beraber müthiş bir koruma desteğine alınan kabinde, 360 derece kamera sisteminden geri görüş kamerasına, aktif park yardımcısından çarpışma önleme yardımcısına birçok ekipman sunuluyor. 471.000 TL fiyatlı test otomobilimizde deri döşeme, AMG tasarım konsepti kapsamında AMG direksiyon simidi, 19 inçlik jantlar, AMG paspaslar gibi detaylar bulunuyordu.

Mercedes-Benz CLS250 BlueTec 4MATIC FL
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 2143
Motor gücü (HP): 204@3800
Maksimum tork (Nm): 500@1600-1800 d/d
Vites kutusu: 7G-TRONIC PLUS
Maksimum hız (km/s): 236
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.4/4.6/5.3
Ağırlık (kg): 1815
U/G/Y (mm): 4937/1881/1418
Aks mesafesi (mm): 2874