Mercedes’ten rekor dolu yarıyıl karnesi

 Mercedes’ten rekor dolu yarıyıl karnesi

RAINER_GENES www.e-motoring.comMercedes-Benz Türk 2014’ün ilk yarısında da liderliğini sürdürdü ve ilk 6 ayı rekorlarla kapattı. Mercedes-Benz, yılın ilk altı ayındaki 9.479 adetlik otomobil satışı ile premium segmentin 1 numaralı markası oldu. Mercedes-Benz Sprinter, kendi segmentinde elde ettiği %14,8’lik pazar payı ile tarihinin yarıyıl sonu en yüksek pazar payına ulaştı. Mercedes-Benz Türk, ilk yarıyılda 6 ton ve üzeri kamyon pazarındaki gücünü geçen yılın aynı dönemine göre arttırarak 8.441 adetlik kamyon satışı ile kamyon pazarında 12 yıldır üst üste elde ettiği pazar liderliğini sürdürdü. Mercedes-Benz Türk, 397 adetlik şehirler arası otobüs satışı ile sektörünün yine lideri.
Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes 2014’ün ilk yarısı için Türkiye otomotiv sektörünü ve Mercedes-Benz Türk’ün satışlarını değerlendirdi; “Mercedes-Benz Türk olarak her ürün grubumuzda müşteri odaklı yaklaşımımız ile ilklere imza atmaya ve trend yaratmaya devam ediyoruz. Müşterilerimize tek elden verdiğimiz birinci el satış, finansman, sigorta, ikinci el, takas, servis anlaşmaları ve satış sonrası hizmetlerimizde müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor ve başarı çıtamızı her geçen gün daha da yükseltiyoruz” şeklinde konuştu.

reklam

Daralan pazara rağmen satışlar %15 arttı
Genes, “2014 yılının ilk 6 ayına baktığımızda otomobil pazarının % 23 gerilediğini gözlemliyoruz. Kur ve faiz oranlarının artmasının araç fiyatlarına yansımasını takiben Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun uygulamaya aldığı kredi işlemlerine yönelik sınırlamalarının ve ÖTV artışının bu gelişmede önemli rol oynadığını düşünüyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak yılın ilk altı ayında 9.479 adetlik satış gerçekleştirerek geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarımızı 15% arttırdık ve premium segmentin 1 numaralı markası olduk. Bu gelişmede bizi destekleyen en önemli etken kuşkusuz ürün portföyümüz oldu. Geçtiğimiz yıl satışa sunduğumuz A-Serisi ve CLA 1,6lt dizel modellerimiz yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Toplam satışlarımızın içerisinde yeni nesil ürünlerimiz olan A, CLA, GLA ve B-Serisi satışları 4.554 adede ulaşarak bu dönemki satışlarımızın % 48’ini oluşturdu” dedi.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Rainer Genes, yenilenen moellerle ilgili olarak da “E-Serisi 1,6 motoru ile üst segmentte en çok talep gören ürünlerimizden biri oldu. Markamızın teknolojik ve yenilikçi yüzünü simgeleyen S-Serisi de, aynı segmentteki rakiplerinin satışlarını ikiye katlamayı başardı. Yeni C-Serisi‘ni ise Mayıs ayından itibaren satışa sunduk ve şimdiden bu segmentin en iddialı ürünü olacağını müşteri geri bildirimlerinden görüyoruz. Bu başarılı sonuçta bir diğer önemli etken ise kuşkusuz sahada müşterilerimize mükemmel bir satış ve satış sonrası deneyimi yaşatmaya odaklanmış profesyonel bayi organizasyonumuzun gayretleridir. Yılın ikinci yarısında benzer bir momentumla “en mükemmel müşteri deneyimine” odaklanarak satışlarımızı arttırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sprinter ile tarihi rekor
Hafif Ticari Araçlar pazarı 2014 yılının ilk yarısında, geçen senenin ilk yarısına göre %31,8 oranında düşüşten söz eden Rainer Gene, “2013 yılı ilk 6 ayına göre yüksek seyreden kur seviyesi ve faizler; 2014 hafif ticari araç pazarı üzerinde negatif bir etki oluşturmuş ve pazarın daralmasına neden olmuştur” derken Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar’ın pazar performansına baktığımızda; 2014 ilk yarısının pazar gelişimi ile paralellik gösterdiğini görüyoruz. Sprinter aracımız ise, rekabet ettiği segmentte %14,8’lik pazar payı elde ederek, tarihinin ilk yarıyıl sonu için en yüksek pazar payına ulaşmıştır. Bu başarının anahtarı ise hem ürünlerimizin müşteri ihtiyaçlarına en iyi cevap veren ürünler olması hem de bizim bayilerimiz ile birlikte Mercedes-Benz olarak müşteri odaklı hizmetlerimizdir. Sprinter minibüs, 10+1’den 22+1’e kadar olan koltuk kapasitesiyle, artık Türkiye’de gerek okul, gerek personel, gerekse de turizm taşımacılığında tartışmasız en çok tercih edilen araç haline gelmiştir” derken lüks Vito ile ilgili olarak da “8+1 aracımız, değişen yönetmeliklerle artık otomobil olarak kalabalık ailelerin ve kiralık araç firmalarının hizmetinde olmaya devam etmektedir. Tüm ürünlerimizde sahip olduğumuz Mercedes-Benz kalitesini, tüm müşterilerimize göstermek ve anlatmak için bayi ağımızla birlikte saha aksiyonlarımıza devam ederek, müşterilerimiz ile sürekli iletişimde olmaya devam ediyoruz” dedi.