MICHELIN LTX Force, Finlandiya Rallisi’nde başarısını kanıtladı

AUTOMOBILE: Rally du Finlande - WRC -31/07/2014
Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun 8’inci ayağı olan Neste Oil Rallisi, eğlenceli ve bir o kadar da heyecanlı yarışlara sahne oldu. Michelin’in çakıllı zeminler için tasarladığı yeni lastiği LTX Force’un etkisiyle etapları sorunsuz aşan pilotlar, zorlu mücadeleler yaşadı. Zafer Polo R/ MICHELIN ile yarışan Finli ikili Jari-Matti Latvala ve Miikka Anttila’nın oldu.
Finlandiya’nın Jyvaskyla kentinde 31 Temmuz- 3 Ağustos arasında gerçekleştirilen 2014 Neste Oil Rallisi, Michelin’in çakıllı zeminler için geliştirdiği yeni lastiği MICHELIN LTX Force sayesinde heyecanlı yarışlara ev sahipliği yaptı. Yarışlarda, Volkswagen Polo R WRC takımı Finli Jari-Matti Latvala ve Miikka Anttila zaferi elde ederken; Sébastien Ogier – Julien Ingrassia ikilisinden oluşan Volkswagen Polo R WRC takımı ikinci, Kris Meeke – Paul Nagle’den oluşan Citroen DS3 WRC takımı ise üçüncülüğü sırada yer aldı.

Michelin ile 0,5 saniye daha hızlı performans
Michelin Motor Sporları mühendisleri tarafından geliştirilen LTX Force, 2013 yılında geçilen aynı uzun etaplarda pilotların ilk geçişlerde kilometre başına 0,5 saniye, zemin şartlarının daha kolay olduğu ikinci geçişlerde ise 0,3 saniye daha hızlı performanslar sergilemesini sağladı.
Finlandiya’da WRC2 kategorisinde ise Michelin pilotu Karl Kruuda ve yardımcı pilotu Martin Jarveoja da birinciliği elde etti. Heyecanlı yarışların ardından konuşan Michelin Ralli Programları Direktörü Jacques Morelli, “Çakıllı zeminler için geliştirdiğimiz MICHELIN LTX Force’u Finlandiya’da değerlendirme şansı yakaladık. Pilotlara sağladığı büyük avantajlarla sert mücadelelere rağmen lastiklerinin sırt kısmında eşit aşınma meydana gelirken; önemli ölçüde de daha hızlı performanslar kaydedildi.” dedi.