Michelin’den basınç testi

 Michelin’den basınç testi

Michelin, düzenlediği test sürüşü aktivitesiyle düşük lastik basıncının tehlikelerine dikkat çekti. Fransız lastik üreticisinin “düşük hava basıncı yüksek risktir” sloganıyla düzenlediği test sürüşü aktivitesiyle; katılımcılar, düşük lastik basıncının negatif etkilerini karşılaştırmalı olarak deneme fırsatı buldu.

Michelin, ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ aktiviteleriyle uzun yıllardır ciddi bir karayolu problemine işaret ediyor. Sadece Türkiye’de değil, 2003-2010 yılları arasında, 28’i Avrupa ülkesi olmak üzere 36 ülkede gerçekleştirilen araştırmalar sonucu, üç sürücüden ikisinin trafikte gerekli havaya sahip olmayan lastiklerle seyrettikleri ortaya çıktı. Elde edilen veriler, trafik güvenliği açısından ne kadar ciddi bir durumla karşı karşıya olunduğunu gözler önüne serse de bir sürücünün potansiyel tehlikenin farkına varmasının en iyi yollarından biri rakamsal değerler değil, şüphesiz pratikte nelerle karşılayabileceğini ortaya koyan testlerle, konuyu bizzat deneyimlemesi.


Michelin’in bu fikirden yola çıkarak “düşük hava basıncı yüksek risktir” sloganıyla düzenlediği test sürüşü, İstanbul Park Pisti’nde hazırlanan özel parkurda, eğitmenler eşliğinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, birbirinin aynı özelliklerdeki iki yeni Citroen C4 otomobili hem doğru hava basınçlı lastiklerle hem de hava basıncı yüzde 25 düşürülmüş lastiklerle kullanma fırsatı buldu. Slalomda ağırlık transferi, ıslak-kuru zeminde viraj dönme ve frenaj kabiliyetlerinin sınandığı test sonucunda tüm katılımcılar, düşük hava basınçlı lastiklerin otomobilin güvenli sürüş kabiliyetine ne derecede negatif etki ettiği konusunda fikir birliğine vardı.