Nihayet Tonale!

 Nihayet Tonale!

Alfa Romeo’nun yılan hikayesine dönen C-SUV modeli Tonale, 2019’da konsept olarak tanıtıldıktan sonra, iki yıldan fazladır “çıkıyor”du, “tanıtılıyor”du “geliyor”du derken nihayet bugün resmen ortaya çıktı. Yaz aylarında Avrupa’da müşterilerle buluşacak olan Tonale, sonbaharda da İngiltere’de satışa sunulacak. Global bir model olarak planlanan otomobilin 2023’ün ilk çeyreğinde Amerika’da da satışa çıkması bekleniyor.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

2009 yılında BMW’nin sahnelere sunduğu X1 ile doğan premium C-SUV segmenti, 2011’de tanıtılan Audi Q3 ve Land Rover Evoque ile genişlerken, 2013’te çıkan Mercedes-Benz GLA ve ancak 2017’den start alabilen diğerleri, Volvo XC60, DS 7 Crossback ve Jaguar E-Pace’in katılımıyla Avrupa’da yılda yaklaşık yarım milyonluk bir pazar haline gelmişti. (Ki bu rakam, sınıfı Avrupa’nın en hızlı büyüyen ikinci sınıfı yapıyor.) Bütün bu markalar kozlarını oynadıktan sonra Alfa Romeo da segmente Tonale ile nihayet son sıradan katılabildi. Yani BMW’nin ilk X1’i tanıtmasından 13 sene sonra!

Alfa Romeo’nun metamorfozu olarak nitelenen otomobil, oldukça tahrik edici bir tasarıma sahip. Bu yeni dizayn anlayışının markanın yeni tasarım dili olması bekleniyor. Boyu 4530 mm olan Tonale’nin eni 1840 mm. Yüksekliği ise 1600 mm.  Kompakt SUV’un aks mesafesi ise 2636 mm. Modernize edilmiş stilleriyle Zagato ZS gibi sağda ve solda üçer fara sahip otomobilin arka aydınlatma grupları da benzer tasarım dilini yansıtıyor. 2019’da tanıtılan konsepte göre kapı kolları daha belirginleştirilen otomobilde yanda dijital değil konvansiyonel aynalar yer alıyor. Ayrıca otomobil üç kapılı değil, beş kapılı. 18 inçlik jantlarla sunulacak Tonale’de opsiyon olarak 19 ve 20 inçlik jant seçenekleri de yer alacak.

İtalyan markanın ilk plug-in hibrid seçeneğe sahip modeli unvanına sahip olan otomobilde şimdilik sadece hibrid ya da tamamen elektrikli seçenekler bulunmuyor. 128 ve 158 HP’lik versiyonlarıyla dört silindirli 1.5 litrelik iki benzinli motor seçeneğine sahip olan Tonale’de 7 vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman sunulacak. 158 HP’lik motor turbo ile aşırı beslenirken 128 HP’lik versiyonda 48 volt 15 kw’lık elektrik jeneratörü desteğiyle 20 HP daha alınabilecek. Otomobilde Amerika pazarı için 2.0 litre 256 HP’lik benzinli motor seçeneğinin yanı sıra  272 HP’lik PHEV Q4 AWD versiyonu da sunacak.

NFT dijital sertifikailk otomobil

Alfa Romeo, Tonale ile otomotiv sektöründe gerçek bir yenilik olan, değiştirilemeyen dijital varlık (NFT) teknolojisini de pazara sunuyor. Otomobili NFT ile dijital sertifikalandıran ilk otomobil üreticisi olan Alfa Romeo, her an kullanılabilen ve sürdürülebilir olan bu özel araç dışı özellikle markanın değişimindeki yenilikçi yönünü vurguluyor. Tonale’nin NFT sertifikası, müşterinin onayı ile aracın tüm verilerini kaydederek, uygun şekilde bakımının yapıldığını belgeleyerek ikinci el değerini yükseltecek bir etki yaratacak bir sertifika oluşturuyor. NFT sertifikası, ikinci el otomobil pazarında, kullanıcıların veya bayilerin güvenebileceği ek bir güvenlik kaynağı da oluşturacak.

Geniş ekran ve sezgisel HMI arayüz

Alfa Romeo Tonale, segmentinde bir rekor olan toplam 22,5 inçlik 2 büyük ekrandan oluşansofistike, smooth ve sezgisel bir kullanım sunan İnsan Makine Arayüzü’nden (HMI) oluşan yeni bir bilgi-eğlence sistemi sunuyor. Kişiselleştirilebilen Android işletim sistemi ve 4G bağlantılı kablosuz havadan (OTA) güncellemelerle yeni bilgi-eğlence sistemi her zaman güncel içerik, işlev ve hizmetler sunuyor. Gösterge panelinin ortasında, geleneksel “teleskopik” tasarımıyla, otomobilin tüm verilerine ve otonom sürüş teknolojileri ayarlarına erişim sağlayan tamamen dijital 12,3 inç TFT ekran bulunuyor. Gösterge ayrıca, Gelişmiş (Evolved), Rahatlatıcı (Relaxed) ve markanın ikonik renklerine sahip Gelenekçi (Heritage) olmak üzere üç seçenek halinde yeniden yapılandırılabiliyor. Ön konsolun ortasına yenilikçi 10,25 inçlik dokunmatik ekran güncel akıllı telefonlarla benzer kullanım arayüz ile kullanım kolaylığı sunuyor. Her kullanıcınınkendine ait otomobil ayarlarının ve uygulamaların olduğu bir anasayfa oluşturabildiği, Sürükle ve bırak mantığı ile kullanılan arayüzkişiselleştirme, sezgisel bir kullanım sunma ve gelişmiş grafik bileşenler ile widget’lar ile çalışmak üzere geliştirilmiş olmasıyla dikkat çekiyor. Yatay kaydırma ile Alfa D.N.A., radyo, medya, telefon, uydu navigasyon, klima, bağlantılı hizmetler ve ADAS olmak üzere menülere ulaşılabiliyor.

Yeni ADAS sistemleri, 2’nci Seviye Otonom Sürüş

Tonale, sürüş keyfini engellemeden maksimum sürüş güvenliği sunmak üzere; hızlanma, fren ve şerit takibini otomatik yöneten 2’inci seviyeotonom sürüş için yeni Alfa Romeo Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı. Tonale, otomobilin çevresini dikey ve yanal olarak izleyen ön kamera ile “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme” (IACC) ve “Şerit Ortalama” (LC) sistemlerini birleştirerek Seviye 2 otonom sürüşü mümkün kılıyor. Sistem, öndeki araçlarla güvenli bir mesafeyi korumak için otomobilin hızını otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme”, “Trafik İşareti Tanımlama Sistemi” ve “Akıllı Hız Sabitleme” sistemlerini kullanıyor. Entegre kamerayı kullanan sistem trafik işaretlerini algılıyor, bunları ekranda gösteriyor, sürücüyü mevcut hız sınırı konusunda uyarıyor ve sürücünün hızını tespit edilen sınıra düşürmesini öneriyor. Sürücü kabul ederse, hız sabitleyici ayarları otomatik olarak ayarlanıyor. Şerit Ortalama sistemi ise yoğun trafik koşullarında bile aracı şeridin ortasında tutmak için aracın yanal hareketini kontrol ediyor.

Güvenliğe hizmet eden yenilikçi sistemler

Yeni Alfa Romeo Tonale’de, günlük sürüşihtiyaçlarına uygun, sürüşü kolaylaştıran aktif ve pasif güvenlik özellikleri birlikte yer alıyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra sürücü, araç ve yol arasındaki etkileşimi mükemmelleştiren yenilikçi donanım ve teknolojiler Tonale’de standart olarak sunuluyor. Yaya veya bisikletçiyi algılayarak sürücüyü tehlikeye karşı uyaran ve bir yaya veya bisikletli ile çarpışmayı önlemek veya etkilerini azaltmak için aracı tamamen durduran “Hassas Yol Kullanıcıları ile Otonom Acil Durum Fren” veya sürücü yorgunluğunu algılamak için aracın hareketlerini denetleyen “Sürücü Yorgunluk Algılama” gibi sistemler, Tonale’deki standart özelliklerden birkaçı olarak öne çıkıyor. Otomobilde ayrıca “Arka Koltuk Hatırlatma Uyarısı” da bulunuyor. Sistem, bagaj kapağından arka koltuğa yerleştirilen nesneleri algılayabiliyor. Kullanıcı aracı kilitlediğinde sistem sürücüyü uyarıyor ve ark koltukta bir nesne olduğunuhatırlatıyor. Tonale’de Kör Nokta Algılama, “Arka Çapraz Trafik Uyarısı”, gibi güvenlik unsurları da yer alıyor. Geri manevra anında,yandan gelen araçlara karşı sürücüyü uyaran360° Görüşlü Kamera” ön ızgaraya, dikiz aynalarına ve bagaj kapağına entegre edilen dört adet yüksek çözünürlüklü kamera ile yakaladığı aracın çevresine ait görüntüyü kılavuz çizgileriyle birlikte 10,25 inçlik ekranda gösteriyor.