Nissan elektrik stratejilerini anlattı, Ariya’nın ön gösterimi yapıldı

 Nissan elektrik stratejilerini anlattı, Ariya’nın ön gösterimi yapıldı

Nissan Türkiye, elektrik vizyonunu ve ülkemizde satışa sunacağı yeni modellerini düzenlediği bir organizasyonda tamamladı. Sapanca’da gerçekleştirilen lansmanda şirketin Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem, Japon üreticinin elektrik çağındaki duruşunu ve vizyonunu anlatırken pazarlama ekibi de yeni elektrikli modellerle ilgili merak edilenleri açıkladılar. Charbel Abi Ghanem, Nissan Ambition 2030 adı altında toplanan yakın gelecek stratejileri kasamında gelecek 5 yılda 2 trilyon Yen’lik yatırım yapılacağını açıklarken 2030’a kadar 23 yeni elektrikli model üretileceğini söyledi. Bunlardan 15 tanesinin %100 elektrikli olacağını vurgulayan Ghanem, 2028 yılına kadar sıvı lityum iyon bataryalar için maliyetlerin %65 oranında düşürüleceğini söyledi. 2028’deyse katı hal bataryalarının seri üretiminin başlayacağını belirtti. Nissan’ın Elektrikli Araç Merkezleri’nin İngiltere’den başlayıp Çin, Amerika ve Japonya’ya kadar genişletilmesi de markanın hedefleri arasında yer alıyor. Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem, Nissan ve Infiniti’de elektriklendirilmiş araç oranının %50’ye ulaştırılacağını söyleyerek sözlerini tamamladı.

reklam

Önümüzdeki dönemde Nissan’ın Ariya modeli ülkemizde ilk kez satışa sunuluyor. Onun yanı sıra yeni X-Trail ve Qashqai e-Power da satışa çıkıyor. Ayrıca markanın yeni hafif ticari aracı Town Star da yollarımızda görülmeye başlanacak.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Türkiye’de C-SUV segmentinin yıllardır lideri olan Nissan, geleneksel içten yanmalı motorların yanı sıra sıfır emisyon salımlı elektrikli otomobillere geçiş sürecinde sırtını e-Power teknolojine yaslamış durumda. Elektrikli denilse de aslında elektrik motorunun aküsünü benzin motoruyla şarj ettiğinden tam anlamıyla bir hibrid olan e-Power teknolojisi, yeni Nissanlara enerji üretecek. Bu teknolojiyle kullanıldığı araçların sessiz ve emisyon salımsız yol kat edeceği açıklanıyor ama bataryayı şarj için çalışan benzin motorunun -ki jeneratör diye isimlendiriliyor! egzoz salımı vurgulanmıyor, hatta es geçiliyor! İlginç bir yaklaşım!

 

Henüz satışa sunulmayan Nissan Ariya, tam elektrikli bir otomobil. Biraz premium segmente de göz kırpan otomobil, Japon üreticinin RNM CMF-EV platformu üzerinde geliştirilmiş. Üç farklı teknik versiyonu olan otomoilin Türkiye’de öncelikle 63 kW/s batarya kapasitesine sahip modelinin satılacağı açıklandı. Aracın 87 kW/s’lik bir versiyonu daha var.160 km/s maksimum hıza sahip olan Ariya, 0-100 km/s hızlanmasını 7.5 saniyede gerçekleştiriyor. 403 km menzile ulaşabilen Ariya, 218 PS/160 kW güç, 300 Nm tork sağlıyor. 1800 kg ağırlığındaki otomobilin kokpitinde dijital ekran yer alıyor.

En şaşırtıcı kabin özelliklerinden biriyse ön koltuklar arasındaki kol dayama “dolabının” elektrikli olarak ileri geri kaydırılabilmesi. EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Ariya, 468 litelik bagaj kapasitesine sahip.

Yeni Qashqai e-Power’a gelince; dört çeker veya önden çekişli iki versiyonu olan, Xtronic CVT şanzımanlı 1.3 litrelik yarı hibrid ve e-Power elektrikli, redüksiyon dişli tipi direkt aktarımlı seçeneklere sahip olacak. e-Power’da 140 kW’lık elektrik motoruna 2.1kW/s batarya paketi enerji sağlıyor. Yeni nesil 1.5 litre hacimli ve değişken turbo geometrili turbu destekli ICE motor, sadece bu batarya paketini şarj etme görevi üstleniyor. Bu kompleks motor üniteleriyle 270 Nm’lik tork çıkışı elde edilebiliyor ve ortalama 5.4 litre yakıt tüketimiyle 1000 km’nin üzerinde menzil vadediliyor. Design Pack, Sky Pack ve Platinum Premium olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyle satışa sunulan otomobilde fiyatlar 1.171.600 TL’den başlıyor ve 1.356.400 TL’ye kadar çıkıyor. Yeni Nissan Qashqai e-Power’da eMotor, jeneratör, inverter ve batarya 5 yıl/100 bin km garantiye sahip.

Lansmanda tanıtılan yeni X-Trail ise, modelin üçüncü nesli. Yeni nesil X-Trail, CMF-C platformu üzerinde geliştirilmiş. Boyu 4680 mm, eni 1840 mm olan aracın yüksekliği de 1725 mm. 2750 mm’lik aks mesafesine sahip aracın yerden yüksekliği ise 205 mm.Yeni X-Trail 5 ve 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor. Aracın 7 kişilik versiyonunda en arkadaki koltuklar 160 cm boyundaki yolculara uygun olarak tasarlanmış. Yine bu versiyonda ikinci sıra koltuklar ileri-geri kaydırılabiliyor. Yeni Nissan X-Trail’in iki farklı motor seçeneği var. Bunlardan ilki 12V mikro hibrit desteğine sahip 1.5 litre VC-Turbo motor 163 PS güç ve 300 Nm tork üretiyor. Motorun ürettiği  güç ön tekerleklere Xtronic CVT şanzımanla aktarılıyor. Araçta küçük bir lityum iyon batarya bulunuyor ve frenden kazanılan enerjiyle dolduruluyor. İkinci motor seçeneği ise Ariya’da da sunulan e-Power. e-4ORCE adı verilen 4×4 sistemle kombine edilen bu versiyon, arka aks üzerine entegre edilen 94 kW’lık elektrik motoru ile toplamda 157 kW (213 PS) güç sunuyor. Tork değeri ise ön aksta 330 Nm + arka aksta 195 Nm.

e-Pedal Step

Nissan X-Trail’ın e-Pedal Step özelliği aslında diğer markalardan da tanıdığımız tek pedallı sürüş özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Günlük sürüşlerin %70’inin şehir trafiğinde gerçekleştiğini belirten Nissan, bu konuda sürücünün yükünü hafifletmek istemiş. Bu sistem sürücü gaz pedalından ayağını çektiğinde elektrik motoruna fren uygulamaya başlıyor. Sistem aracı 0.2g kuvvetiyle yavaşlatıyor ve bu esnada fren lambalarını yakıyor. Ancak aracı tamamen durdurmak yerine belli bir hıza kadar yavaşlatıyor.

Nissan Türkiye organizasyonda üç kuşak X-Trail modellerini de birlikte sergilemeyi ihmal etmedi. Yeni X-Trail’in lansmanında hoş bir sürprizdi.