Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition

 Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com
Nissan’ın atletik crossover modeli Juke, teknik yeniliklerin de eklendiği makyaj operasyonundan tazelenerek çıktı. Japon üreticinin trendy modeli Juke, geçtiğimiz aylarda motor gamına 1.2 litrelik seçenek de eklenerek yenilenirken bazı yeni donanımlarla tazelenmişti. Gerçi otomobili ilk çıktığı 2010 yılından bu yana kullanılan 1.5 litrelik Renault dizeli ile deneme fırsatı bulduk ama yapılan diğer yenilikleri görmek açısından önemliydi.

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com
1970’li yılların ralli otomobillerinin iri sis spotlarını hatırlatan farları ve kaputun üst seviyesindeki gündüz farlarıyla ışıl ışıl görünen Juke, aydınlatmada modernizm ve retroyu birleştiriyor. Aydınlatmanın modernizmi nerde diyenler için, bu sınıfta LED gündüz farlarının Juke’a makyajla beraber geldiğini belirtelim. B-Crossover segmentinde yer alan otomobilin makyaj operasyonunda yenilenen ön ızgarası, sportif dokunuşlarla yenilenen ön ve arka tamponları, bumerang şekilli stop lambaları ve LED gündüz farları dikkat çekiyor. Profili, yine 1970’lerin kola şişesi tasarım anlayışından esinlenilerek İngiltere’de şekillendirilen otomobilde C sütunlarına gizlenmiş arka kapı kolları, ilk kez 1985’te Pathfinder’da görülen bir Nissan geleneğini canlandırıyor.
Meraklısı için otomobildeki en önemli yeniliklerden biri, donanım opsiyonları arasına panaromik açılır tavanın eklenmiş olması. Arka aydınlatma grubunun renkleri de güncellenmiş. Petek desenli siyah kaplamalar ve yeni tip reflektörler, arka kısımdaki diğer yenilikler.

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com
Kişiselleştirme seçeneklerinin önünü açan Nissan, test ettiğimiz Special Edition’da standart versiyona göre sıra dışı bir araç sunuyor. Daha sportif iç döşemenin kullanıldığı araçta 18 inçlik alüminyum alaşım jantlar da standart sunuluyor. Kişiselleştirme seçenekleriyle öne çıkan yeni Juke’ta, orta konsol ve kapı kaplamaları, direksiyon, vites kolu, koltuk döşemesi ve deri gösterge siperliği dikişleri renkli olarak seçilebiliyor. Ayrıca kabindeki havalandırma kapakları da renklendirilebiliyor. Bu kadar renkli olması herkesin hoşuna gider mi bilinmez ama kabine önemli bir canlılık kazandırdığı gerçek.

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com
Dış görünümde ise ön ve arka tampon, yan ayna kapakları, ön far kaplamaları ve 18 inçlik jant alternatifleri renkli olarak alınabiliyor.
Makyajlı Nissan Juke’un manyetik sarı ve safir mavi dış gövde renk seçeneklerinin yanısıra Special Edition versiyonuna özel; kırmızı, siyah, sarı ve beyaz renkli iç mekan seçenekleri yer alıyor.
Juke’un dinamik kontrol sisteminde bulunan farklı sürüş modları, kullanıcıya sportif sürüş için Sport, yakıt tasarrufu için Eco veya Normal sürüş modları arasından seçim imkânı sağlıyor. Tek tuşla kontrol edilen kişiselleştirme sistemi, sürüş performansını gösterirken aynı zamanda klima ayarlarını kontrol etmeyi mümkün kılıyor. Sürüş bilgisi menüsüyle ortalama hız, geçen süre, yol mesafesinin yanı sıra bıçkın sürücüler için dört yönlü G kuvveti bilgilerini de görmek mümkün! Bu bilgilerin yansıdığı ekran küçük ve alçakta olduğu için kullanışlılığı tartışılabilir ama genç bir trend olduğu muhakkak. Üstteki navigasyon, yol bilgisayarı, müzik sistemleri ve telefon verilerinin görülebildiği dokunmatik 5.8 inçlik ekran daha kullanışlı.

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com
Renault ve Nissan ittifakının ürünü olarak Clio, Modus, Micra ve Note’u taşıyan B Platformu üzerine inşa edilen Juke’un süspansiyonu kabinde konfor, sürüşte stabilite sağlayabilecek özellikte. 18 inçlik lastikler, diri ama sert olmayan bir süspansiyonla işbirliği içinde. Deforme esneme ve salınımlar gözlenmiyor ama şaşırtıcı bir rahatlıktan söz edilebilir.
Juke ilk çıktığında 251 litre olan bagaj kapasitesi, yenilenme operasyonunda %40’lık artışla 354 litreye ulaştırılmış. Bu artışta değişken zeminin aşağı indirilmiş olması başrolde. Arka koltuk sırtlıklarının yatırılmasıyla kullanışlılık imkanları daha da artıyor.

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition www.e-motoring.com
Makine dairesinde yine Renault ve Nissan ittifakının harikalarından biri var. 1.5 litrelik ortak yollu direkt enjeksiyonlu motor, sorunsuzluğunu kullanıldığı Renault, Nissan ve Dacia modellerinde kanıtlamış durumda. Tipik dizel gürültüsü, Juke gibi sıradışı görünümlü bir araçta yadırgansa da dünya coupelerde bile dizelin cazibesini kabullenmiş durumda. Düşük devirlerden itibaren yüksek torkla ivmelenen otomobil, akıcı ve keyifli sürüşler sağlayabiliyor. Güçlü çekiş ve diriliğe karşın yine de varsa dizel sesiyle ilgili tüm ön yargılar, akaryakıt istasyonunu ne zamandır görmediğinizi fark ettiğiniz zaman yerle bir oluyor. Bu motor, kullanıldığı her otomobilde motorini adeta kokluyor! 100 km tüketim test ortalamamız İstanbul trafiğinde sadece 5.4 litre olarak gerçekleşti.

+ Güçlü stil
+ Yüksek tork, zevkli sürüş
+ Çok düşük yakıt tüketimi
+ 18 inçlik jantlarla şaşırtıcı konfor
+ Büyük bagaj
+ Zengin donanım
– Küçük bilgi ekranı
– Subjektif yorumla sarı renk!

Nissan Juke 1.5 dCi Special Edition
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1461
Motor gücü (HP): 110@4000 d/d
Maksimum tork (Nm): 260@1750 d/d
Vites kutusu: 5-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 175
0-100 km/s hızlanma (sn): 11.2
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.6/3.7/4.0
Ağırlık (kg): 1305
U/G/Y (mm): 4135/1765/1565
Aks mesafesi (mm): 2530