Advertisement

Nissan Juke DIG-T Sport Pack

 Nissan Juke DIG-T Sport Pack


Sıradışı tasarımıyla ona çizilen “haylaz” imajı bu versiyonla işte şimdi gerçekten anlamını karşılıyor. Kalbinde çarpan 190 HP ile tam bir güç gösterisi yapabiliyor küçük haylaz! Ama bu güç fazlasıyla ona şehirler yeter mi yoksa otoyollarda mı süzülür onu zaman gösterecek. Nissan’ın 2009 yılında tanıttığı Qazana konseptinden geliştirilen crossover modeli Juke, turbo beslemeli versiyonuyla sportif müşteri profiline oynuyor.

Turbonun yeniden otomobil üreticilerinin gözdesi olması dizel motorlarda ivmelenme gücüyle gelen sürüş zevki ve yakıt ekonomisini getirirken benzinli motorlarda küçük hacimlerden çok yüksek performanslar elde edilebilmesini sağladı. Böylece aynı otomobilin motor hacmi değiştirilmeden hem makul performanslı hem de “kuduruk” versiyonları üretilebildi. Nissan Juke bu ayrımı 1.6 litrelik motorda hem 117 HP hem de 190 HP sunabilen iki versiyonuyla sunuyor. BMW’den Peugeot’ya, Fiat’tan Citroen’e birçok markanın kullandığı düşük hacimde turbo ile gelen yüksek güç seçeneği, Nissan Juke’u da keyifli bir fantazi otomobili haline getiriyor.


Nissan Juke ülkemizde ilk satışına başlandığında 117 HP’lik versiyonun ayrıntılı sürüş izlenimlerini kaleme almıştık. Alışılmış kalıpların dışında kalan dinamik tasarımını iç ve dış hatlarında net olarak ortaya koyan Juke, sunduğu optimum sürüş özellikleri, yakıt ekonomisi ve yeterli fonksiyonelliğiyle sınıfı geçmişti. Öyle ki hatırımda kalan en ciddi eleştirim sadece kabin aydınlatmasının yetersizliğiydi. Otomobilin genel sürüş tandansının ne kadar olumlu olduğunu, sürücü beklentilerine güzel yanıtlar vermesi ve müşteri profilimize uygun olarak çok oyuncaklı olması hep iyi puanlar toplamasını sağlamış.

reklam


Juke’un 190 HP’lik DIG-T versiyonu, dış görünümünde 117 HP’lik kardeşinden sadece sahip olduğu Sport Pack ile ayrılıyor. Aradaki güç farkını vurgulayacak kadar abartılı değil ama iyi görünen ön ve tampon aksesuarları bunlar. Bunların dışında 215/55 R17 ebatlı lastikler bile aynı. Bu versiyonun yüksek gücüne bağlı olarak önemli sportif değişiklikler bekleyenler hayalkırıklığına uğrayabilir. Ama gösterişi sevmeyenler de memnun olabilir. Açıkçası bu otomobilin kalbinde 190 HP gizlediğinin ipucu yok. Bunu içine oturduğunuzda da değil de yola çıkınca hissediyorsunuz. Juke, nasıl kullanmak istiyorsanız onu belirleme imkanını sunuyor. Orta konsoldaki D-Mode üzerinden Nissan Dynamic Control System sayesinde Sport/Normal/Eco modlarından birini seçerek otomobilin sürüş karakterini tercihe göre anında değiştirmek mümkün. Şu kadarını söyleyebilirim ki Sport modu seçildiğinde Juke DIG-T, ele avuca sığmaz hale geliyor. Turbo desteğini arkasına alan yaklaşık 1200 kg’lık otomobil, kelimenin tam anlamıyla ‘uzayıp gidiyor’. 2000-5200 gibi geniş bir devir aralığında 240 Nm’lik maksimum torku sürekli sunabilen 1.6 litrelik motor, otomobili 8 saniyede 100 km/s hıza ulaştırmasından öte, çok etkileyici ara hızlanma derecelerine imza atıyor. Manuel şanzıman, üst devirlerin hakkını verebilmeye de imkan tanıyor. Buna karşılık zannediyorum ki süspansiyon sistemi de 117 HP’lik versiyondan farklı değil, yumuşaklığı ve salınımlarıyla zorlamalarda biraz tedirginlik yaratabiliyor. Bu güç seviyesindeki otomobillerde çok daha sert süspansiyonların kullanımı alışılagelmiştir ya! Bu tercih, gazla geçilmek istenen kısa virajlarda önden kayma hissi de yaratabiliyor! Bu da önden çekişin getirdiği dezavantajlardan biri. Otomobil bu modda kullanıldığında 100 km yakıt tüketim ortalaması 9 litre gibi ortalamalarda seyrediyor.

reklam


Normal kullanım modunda Juke da normalize oluyor. Sakin, ekonomik kimliğiyle 7.1 litre civarı ortalamada seyreden otomobil, hantallık sergilemezken 190 HP güç sahibi olduğunu da ustaca kamufle ediyor. Nissan Dynamic Control System’den Eco modunu seçecek kullanıcı profili ise Juke’un bu versiyonunu tercih etmez gibime geliyor. Ya da Juke DIG-T kullanıcısı yakıtını son damlasına kadar tükettikten sonra benzin istasyonuna ulaşabilmek için ECO modunu tercih edebilir! Bu modda Juke’un motoru sanki sağırmış gibi ya da 3 silindiri çalışıyormuş gibi ilerliyor! Yok öngörülen müşteri profili dışında bir kullanıcı satıp alıp sürekli ECO modunda kullanmayı tercih ederse 5 litre düzeyinde bir tüketim değeri yakalayabilir.


Nissan Dynamic Control System’le sürüş modunu seçtiğiniz ekranda TVS (torque vectoring system) sayesinde virajlarda Juke’un maruz kaldığı G-Force’u da grafikle izleyebilmek mümkün. Bunların yanı sıra tabii ki klima/havalandırma fonksiyonları da bu ekran üzerinden gözlenebiliyor. Misyonuna göre biraz oyuncaklı görünen bir bölüm…


Juke DIG-T’nin motor havuzu dışında kabininde de sportif kimliğini vurgulayan özel bir aksesuar yok. Keşke Shiro’da beyaza bürünen kısımlara örneğin karbon kevlar gibi seçenekler sunulsaymış. Bu tip aksesuarlar sportif ruhu kabine de yayabilirmiş. Sahip olduğu gücü bir kenara bakıp bir şehir otomobili olarak baktığımızda Juke’ta 5 kişi için yeterli yolculuk alanı bulunuyor. Belki kabin içinde değişkenlik yok ama arka koltuk sırtlıklarının yatırılabilmesi bagaja genişletilebilme olanağı sağlıyor.

Otomobilin fiyatına gelince, baz versiyon Visio’da 43.362 TL’den başlayan Juke fiyatları, DIG-T versiyonunda gerçek gücünü gösteriyor. Test süresince kullandığım önden çekişli ve manuel vitesli versiyon 75.000 liraya satılırken dört tekerlekten çekişli CVT otomatik şanzımana sahip versiyonun fiyatı 94.000 liraya ulaşıyor. Kullandığım otomobil üzerinden gidersem, ikinci el bir başka marka performans otomobili almaktansa 75.000 liraya bu güçte bir otomobile sahip olmak avantajlı gibi görünüyor. Bu güç seviyelerinde otomobilleri yeni almakta her zaman fayda olduğu fikrindeyim.

117 HP’lik Nissan Juke test sürüşü yazısı için tıklayınız:
http://i-motoring.com/nissan-juke-1-6-sport-pack