Opel Mokka

Opel artık Fransız

 Opel artık Fransız

logo-psa-gm_1

reklam

Peugeot ve Citroen araçların üreticisi olan Fransız PSA, ABD’li General Motors (GM) ile Opel’in satışı konusunda anlaştı. 1862 yılında Almanya’da kurulan ve 1912’den bu yana Amerikalı General Motors’un Opel artık Fransız pasaportu taşıyacak. Markanın yeni sahibi PSA’nın patronu Carlos Tavares anlaşmayla ilgili yaptığı konuşmada “Avrupa’nın otomobil şampiyonunu yaratabiliriz” ifadesini kullandı.

reklam
Hyundai Bayon reklamı

PSA ve GM konuyla ilgili açıklama yapmazken Opel’le birlikte GM bünyesinde yer alan Vauxhall’ın da PSA bünyesine geçmesi bekleniyor. GM’nin sattığı ifade edilen varlıklar arasında olan İngiltere’deki Vauxhall tesislerinde 4500 kişi çalışıyor. Bu da ciddi bir işten çıkarma durumu yaşanmasına işaret ediyor. İngiltere, satış görüşmelerinin açıklanmasının ardından General Motors yetkilileri ile temas kurarak kaygılarını iletmişti. İngiltere Ticaret Bakanlığı, hükümetin GM ile yakın temasta bulunduğunu ve iki şirketin satış görüşmeleri yaptıklarını açıklamalarının ardından konunun yakından takip edildiğini açıklamıştı.

Bu satış anlaşmasıyla Avrupa’dan çekilen General Motors’un Amerika’da daha etkili olması hedefleniyor. General Motors son 16 yıldır üst üste Avrupa’da zarar açıklıyordu. Opel’in ödemek zorunda olduğu borç ve tazminat tutarlarının 10 milyar dolara yakın olduğu belirtiliyor. İki sene öncesine kadar iflasın eşinde olan ve Fransız devletinin desteğiyle ayakta kalan PSA’nın bu büyük satın almayı nasıl yaptığı da kulislerin çok konuşulan konularından.