Opel Corsa ile çok iddialı

 Opel Corsa ile çok iddialı

Opel Corsa
Opel Türkiye yeni Corsa’nın tanıtımını Antalya’da düzenlediği lansmanda gerçekleştirdi. Alman üreticinin satışlar açısından lokomotif modellerinden biri olan Corsa beşinci nesli ile 40 bin TL’den başlayan fiyatlarla Şubat ayında Türkiye yollarında olacak. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik “Opel’in küçük sınıftaki ilk otomobili olan Corsa, beşinci neslinin iç ve dış tasarımında küçük sınıf için benzersiz özellikler sunuyor. Kompakt boyutlarda verimli alan kullanımıyla her zaman büyük beğeni topladı. Beşinci nesil Corsa, sahip olduğu yeni nesil motoru, yeni konfor seviyesi ve bilgi-eğlence sistemleri ile başarısını sürdürecektir. Opel’in satış stratejisinin kilit oyuncusu Corsa ile binek araç pazarında sektörün en önemli oyuncuları içerisinde yer alıyoruz.” dedi.
Keklik, “Opel markamızla 2018 yılına kadar gerçekleştirileceğimiz 4 milyar euro’luk yatırım paralelinde pazarlara 27 yeni model ve 17 yeni motor sunacağız. Şimdiden 85.000 adet sipariş alan yeni Corsa modelimiz, Şubat ayında bayilerimizdeki yerini alacak. Yeni modelimiz KARL ise yazın piyasaya çıkacak ve kompakt modelimiz Astra’yı ise bu yılın sonlarında pazara sunacağız. KARL, Corsa ve ADAM modellerimiz ile müşterilerimize en iyi küçük araç yelpazesini sunuyor olacağız. Pazara sunacağımız yeni modellerimiz yanında 2015 yılında ülkemiz pazarında ilgi ve merakla beklenen 1.6 dizel otomatik şanzıman seçeneğini Insignia, Astra ve Mokka modellerinde sunmaya başlayacağız. 1.6l dizel otomatik seçeneğini ilk olarak Mokka modelinde 2015 mart ayından itibaren pazara sunacağız. Özetle tüm bunların anlamı Opel olarak 2015 yılı bizler için güçlünerek daha yukarı doğru yol aldığımız bir yıl olacağıdır. Bununla beraber her zaman olduğu gibi ‘’Müşteri Çoşkusu Yaratmak’’ tüm hedeflerimizin en başında yer almaya devam edecektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Opel-Corsa
Corsa, 1982 yılından bu yana geçen 32 yıla yayılan dört nesilde Avrupa’da 12 milyon adedin üzerinde satışa ulaştı. Türkiye’de satışa sunulduğu 1994 yılından bugüne toplamda 200 bin adetin üzerinde satıldı. Opel’in Astra ile birlikte en popüler modeli olan Corsa, her yıl Opel’in satışlarının dörtte birinden fazlasını oluşturuyor. Yeni Corsa, modelinde daha önceden tanıdığımız 1.2 ve 1.4 litrelik dört silindirli benzinli motor ve 1.3 CDTi dizel motor seçenekleri sunulmaya devam edecek. Modeldeki en önemli sürpriz, Opel tarafından yeni geliştirilen 3 silindirli 1.0 litrelik 115 HP gücündeki motor versiyonu olacak. Tamamen yeni Corsa’da 1.0 litre 115 beygir güç ve 170 Nm tork üreten benzinli motor, altı ileri manuel şanzıman seçeneği ve üç farklı donanım seviyesi Essentia, Enjoy, Color Edition ve Sport ile Türkiye pazarına Şubat ayından itibaren 40 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. 3 silindirli motorlar arasında “en sarsıntısız ve en sessiz” özelliği ile öne çıkıyor. 1.0 litrelik tamamı alüminyumdan Euro 6 emisyon standartlarına sahip motorda 100 km’de yakıt tüketimi 5.0 litre, emisyon salımı 102 gr/km.

Yeni Corsa dört farklı donanım seviyesi Essentia, Enjoy, Color Edition ve Sport ile ülkemiz pazarında satışta olacak. Sport donanım seviyesi sipariş üzerine getirilecek:
• 1.0 litre 115 beygir, altı ileri manuel ve Enjoy, Color Edition ve Sport donanım seviyesi,
• 1.2 litre 70 beygir, manuel şanzıman seçeneği Essentia,
• 1.4 litre 90 beygir manuel ve otomatik şanzıman seçeneği Essentia, Enjoy, Color Edition,
• 1.3 CDTI ECOTEC motor 75 ve 95 beygir manuel ve easytronic şanzıman Essentia, Enjoy, Color Edition donanım seviyesi ile sunulacak.


Modern tasarım, zengin donanım seçenekleri
Yeni Corsa’nın dış tasarımında LED far teknolojisine yer verilirken, daha keskin hatlar ve geniş ön ızgara tasarımı modele daha iddialı bir hava kazandırıyor. Arka kısmında ise yatay çizgiler görsel olarak otomobili geniş tutuyor ve sportif detaylarla eskiye göre daha hareketli bir tasarım tercihi ile dikkat çekiyor. Otomobilin kabinindeki etkileyici tasarım, canlı renkler, kaliteli malzeme ve hem içinde hem de dışında detaylara gösterilen özen, modern bir küçükle tanıştığımızı ifade etmeye yetiyor. Dinamik iç mekân ve ön konsol ile karşılayan Corsa’nın kabini, gösterge paneli yatay çizgiler boyunca tasarlanmış sürücü kontrol merkezinin etrafında düzenlenmiş. IntelliLink bilgi-eğlence sistemi, 7 inç renkli dokunmatik ekranı, Apple ve Android cihazlarla uyumlu olup sesli komut sistemi ile kullanılabiliyor. Ayrıca Bluetooth, Siri Eyes Free, Navigasyon için BringGo, internet radyosu ve podcast’ler için Stitcher ve TuneIn gibi pek çok uygulama kullanılabiliyor.

Yeni Corsa bagaj hacmi 5 kapı için 285 litre, arka koltuklar öne katlandığında ise 1.120 litrelik yükleme kapasitesi sunuyor. 3 kapı için ise 280 litre, arka koltuklar öne katlandığında ise 1090 litre. Arka koltukların katlanabilir özelliği sadece Color Edition ve Sports donanımları için sunulacak. Opel’in geliştirdiği üçüncü nesil otomatikleştirilmiş beş vitesli manuel şanzıman Easytronic 3.0 ilk kez Yeni Corsa’da 1.3 dizel motorda 2015 yılının ortasından itibaren ithal edilecek. Otomobilin donanım paketlerinde ilk kez yer alan çift-xenon farların yanında, Yan Kör Nokta Uyarı, Opel Eye Ön Kamera, City modu, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Uzun Far Asistanı, Takip Mesafesi Göstergesi ve Ön Çarpışma Uyarısı, Star&Stop gibi yeni sistemler dikkat çekiyor.

Opel Corsa’nın Türkiye pazarında 2015 yılı satış hedefinin 14-15 bin adet aralığında olması planlanıyor.

Sürüş izlenimi
Antalya’daki lansmanda Corsa’nın en çok merak ettiğimiz 1.0 litrelik üç silindirli motora sahip versiyonunu kullandık. 200 km mesafe boyunca kullandığımız otomobil, tok yapısı, ergonomik ve rahat kabini kadar motor performansıyla da çok tatmin ediciydi. 1.0 litreden daha büyük hacimli bir motor kullanıyormuş hissini veren yeni 1.0 lt 3 silindirli benzinli motor, çevikliği ve kolay hızlanmasıyla dikkatimizi çekti. Şehir içindeki kıvrak manevraları bir kenara, 160 km/s hıza bir çırpıda çıkabiliyor olması, “haddini aştığını” gösteriyordu. Performanslı kullanıma karşın tüketim ortalamasının 5.0 litre civarında kalmasından etkilendiğimizi belirtmeliyiz. Rahat ve kaliteli görünen kabinde kokpitteki dokunmatik 7 inç renkli dokunmatik ekranın kullanım kolaylığı, otomobilin çekiciliğini artıran biri unsurlardan oldu. Opel’in tipik diri süspansiyon kimliği, Corsa 1.0’da bile güven verici viraj performansları gözlememizi sağladı.