Opel Flextreme GT/E

 Opel Flextreme GT/E

Opel’in fosil yakıtlardan daha fazla bağımsızlık kazanma stratejisinde elektrik gücü kilit rol oynuyor. 4.7 metre uzunluğundaki Flextreme GT/E konsepti genişletilmiş menzilli elektrikli taşıt (E-REV) teknolojisinin büyük veya orta boyutlu otomobillerin yanı sıra, gelecek yıl üretimine başlanacak olan Ampera gibi kompakt otomobillerde de kullanılabileceğini gösteriyor.

Bu amaca yönelik tasarım, Flextreme GT/E’nin sadece 0.22’lik bir planlanan sürtünme katsayısına ulaşmasına olanak tanıyor ve bu da otomobilin saatte 200 km’yi aşan hızlara çıkmasına ve enerji tasarrufuyla sürüş menzilini genişletmesine yardımcı oluyor. Yere yakın ve geniş duruşu, kanat şeklindeki ön ve arka farları, kendine özgü bir burun ve radyatör ızgarası, hareketli C-sütunları ve adaleli, iyi işlenmiş gövde tasarımı ise otomobilin dikkat çekici görsel özellikleri arasında.

Yenilikçi itiş gücü Verimli konsept aynı zamanda GM’in Opel Ampera için geliştirdiği çığır açan E-REV çekiş sistemini de içeriyor. Daha büyük boyutuna ve saatte 200 km’yi aşan azami hızına rağmen, Flextreme GT/E’nin Ampera’nınkine benzer bir performans sunması planlanıyor:

Flextreme GT/E’de öne çıkan teknolojik özellikler:
• Sadece akü ile 60 km’ye kadar bir menzil ve toplamda 500 km’den fazla bir sürüş menzili. (sıfır CO2 emisyon)
• Ortalama yakıt tüketiminin ise 1.6 l/100 km olması bekleniyor ki, bu durumda CO2 emisyon hacmi 40 g/km olacak.
• Hibrid taşıtların aksine, Flextreme GT/E’in tekerlekleri gücünü her an elektrikten alıyor. 60 km’ye kadar olan tipik yolculuklar için enerji, tabanın ve arka koltuğun altına yerleştirilen
T-şeklindeki lityum-iyon akü paketinden geliyor.
• Ancak sadece aküyle çalışan elektrikli taşıtların aksine Flextreme GT/E yolun ortasında elektriksiz kalmanıza yol açabilecek her türlü menzil endişesini ortadan kaldırıyor. Akü gücünün tükenmeye başladığı anda küçük benzinli motor/jeneratör kesintisiz devreye girerek elektrik enerjisi sağlıyor. Bu moda, takılıp çıkarılabilen akü paketi yeniden şarj edilene veya yakıt deposu doldurulana kadar sürüş menzili 500 km’den daha fazla olabiliyor.
• Elektrikli sürüş ünitesindeki motor 370 Nm’lik güçlü bir anlık tork sağlayarak planlanan 0-100 km/s hızlanma süresini 9 saniyenin altına çekiyor. Flextreme GT/E konsepti, Opel’in akü kullanan genişletilmiş menzilli hibrid ve yakıt hücreli teknolojilerini içeren ‘elektrik gücünü otomobile taşıma’ stratejisinin bir sonraki adımını oluşturuyor.

1 Yorum

  • Umarım otomobil firmaları tüketim ve çevrecilik bahanesiyle gelecekte ”sürüş keyfi” kavramını öldürecek kadar ruhlarını satmaz teknolojiye…

Bu yazı yorumlara kapalıdır.