Opel Insignia 1.6 Turbo ECOTEC

 Opel Insignia 1.6 Turbo ECOTEC

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
Opel’in uzunca bir süredir amiral gemisi, fırkateyn boyutunda kalıyor. Geminin komutanı da albay. Omega üretimi noktalandığından bu yana Opel ürün gamında üst düzey görevler önce Vectra’nın yüksek motor ailesine, sonra da Insignia’ya düşüyor. Böyle ağır bir misyon yüklenince sadece güç gösterisi değil markayı temsil eden “ağır abi” olmak da gerekiyor. Bence bunu hakkını vererek başaran son Opel modeli Senator’dü. Sonrasında bu unvanın altı ne kadar dolduruldu, rakiplere korku salındı mı bilinmez ama net olan bir şey var, Insignia özellikle makyajlandıktan sonra orta sınıfta başka bir figür oldu. Opel’in üst sınıf bir model üretmeyeceği, buna gerek de olmadığı açıklanınca Insignia’nın yükü iyice artmış oldu ve Opel markasının kalite anlayışıyla sınıf sınırlarını zorlayan bir kimliğe büründü Insignia. Ama iyi giyinmek yeterli mi, içi de dolu mu ona bir göz atmak için yeni Insignia’nın içindeyiz.

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
Geçen yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda prömiyeri yapılan makyajlı Insignia, içinde ve dışında bir dizi yenilikle karşımıza çıkmıştı. Otomobilin dışında burun tasarımı yenilenirken yeni far tasarımı, yeni LED’li gündüz farı formu, ileri LED teknolojisi, daha geniş ve alçaltılmış krom ön ızgara, yeni ön tampon tasarımı ve mercek formlu yuvarlak yeni sis farları dikkat çekiyor. Arka kısımdaysa LED’li arka aydınlatma grubu, bagaj kapağında aydınlatma grubunu bölen ve boylu boyunca uzanan belirgin krom çıta ve yeni arka tampon tasarımı dikkat çekiyor. İsmini çok benimseyemediğim bir model Insignia. Hala baktığım zaman karşımda Vectra duruyor gibi geliyor bana. Çünkü Vectra hatları görüyorum hala. İsmi de daha güzeldi, ne yalan söylemeli.

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
Insignia’nın ferah, konforlu kabininde direksiyon tasarımı, gösterge paneli ve orta konsol tasarımı ve klima kontrol düğmeleri yenilenmiş. Yeni nesil bilgi-eğlence sistemi 8 inçlik bir dokunmatik ekrandan kumanda edilebiliyor. Başlangıç ekranından sürücü tüm işlevlere erişebilirken, düğmeler, dokunmatik ekran veya ses kumandaları vasıtasıyla radyo istasyonları, şarkı isimleri, akıllı telefon bağlantısı veya 3D navigasyon haritası gibi alt menülere erişebiliyor. Orta konsolda renkli ve dokunmatik 8 inçlik bir ekrana yer verilirken sunulan bütün unsurları touch pad üzerinden yönetme imkanı sunulmuş. Otomobilin hedef kitlesi menüleri touch pad üzerinde yönetmeye nasıl bakar bilemem ama sanki biraz “bunu da yapabiliyoruz” demek için sunulmuş gibi, çok da user friendly olduğunu söylemek zor. Buna karşılık dokunmatik ısı ayarları herkesin keyif alacağı yapıda. Orta konsolun yapısı ve düğmelerin yerleşim düzeniyse eskisinden daha iyi.

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
Gösterge tablosunda hız göstergesindeki TFT ekran kullanımı iyi ama keşke iki yanındaki devir saati ile yakıt/hararet göstergelerinde de aynı yöntem kullanılsa, bütünlük sağlansaymış. Biraz Çin işi ucuz LCD ekranlar gibi kalmış. İşte bu bir rütbe indirimi sebebi sayılabilir!

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
Insignia’nın kabin kalitesi gayet tatmin edici. Cömert mesafelerin sunulduğu iç mekanda özellikle sürücü için elektrikli kumandalar ayarlamaları kolaylaştırıyor. Arkada ise yeterince geniş diz mesafesi sunuluyor.

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
Aksi giden bir şeyler var
Insignia’da yer alan 1.6 litrelik motor, turbo besleme ile 170 HP üretiyor. Canlı diri bir motor olduğunu gaz pedalına her basışınızda hisediyorsunuz ama şu var ki, gövdenin ağırlığından ne o 170 beygir gücü tam hissedilebiliyor ne de yakıt tüketimi zapt edilebiliyor! Aslında tork bandındaki dağılımı başarılı ama sınıfın gereği olan oturaklılığı sağlayan ağırlık biraz dizginliyor gibi. Şehir içinde 12 litre civarı 100 km yakıt tüketim ortalamaları, otomobilin gövde ağırlığı ve Active Select otomatik şanzımanın eserleri. Buna karşılık bu iki unsurun getirileri yok mu? Elbette ki var, istenildiğinde manuel de kullanılabilen otomatik şanzıman, sağladığı pürüzsüz sürüş ve sarsıntısız geçişlerle akıcılığa katkıda bulunuyor. Gövde ağırlığı da otomobilin düzde ve virajlardaki oturaklı karakterinin mimarı. Her zaman Opel süspansiyonlarının BMW karakterine en yakın sistemler olduğuna inanırım. Diri ve sportif süspansiyonun -bence- tek eksiği arkadan itiş. Tabii mazide kalmış bir hayal benimkisi…
Opel’de yürüyen aksamın BMW karakterine yakınlığı süspansiyondan ibaret değil. Frenajda da benzer pozitif tepkiler hissediliyor. Kısa mesafede etkili duruşlar sürücüyü daha güvende hissettiriyor. Kış lastiklerine rağmen!

Opel Insignia 1.6 Turbo www.e-motoring.com
(+) Geniş ve ferah kabin, diri devir bandı, yol tutuş, konfor
(-) Yüksek tüketim, düşük hızlanma performansı
Opel Insignia 1.6 Turbo ECOTEC
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 170 HP/5500 d/d
Maksimum tork (Nm): 260 Nm/1650-3200 d/d
Vites kutusu: 6 ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 210
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 9.1/5.2/6.6
Ağırlık (kg): 1538