Opel Mokka 1.6 CDTi

 Opel Mokka 1.6 CDTi
Reklam

Opel Mokka 1.6 CDTi
Şehir trafiğinde yüksekte yolculuk yapmanın cazibesini göreceli ekonomik rakamlara yaşamak isteyenler, kompakt crossoverlara yöneliyor. Peugeot 2008, Renault Captur, Nissan Juke gibi sınıfın bestseller modellerine karşı Opel’in temsilcisi de Mokka. Günümüzde gerçekten özgün ve zevkli bir kabine kavuşmak için kesenin ağzını açmak gerekiyor ancak Mokka, bir istisna. Seçilen malzemeler, dokuları, renkleri… koltukların kumaşı, dolgusu, alüminyum detaylar ve ambians ışıkları: Cosmo donanım seviyesiyle bu otomobil yolcularına gerçekten fevkalade bir atmosfer sunuyor. Çok düğmeli orta konsolu tasarlayan mühendisin ergonomi alanında ihtisas yapmadığı kesin ama, görsel sanatlar dersi almış olma ihtimali yüksek. Yine de birkaç yıl öncesine göre çok daha kullanıcı dostu bu Opel kokpiti!

reklam
Skoda Superb

Opel Mokka 1.6 CDTi
Tasarıma bu kadar özen gösterilirken eşya gözü konusunda da gayet bonkör davranılmış. Ancak bu, 356 litrelik bagaj ve arka diz mesafesi için geçerli değil; boyu 1.80’in üstündekiler diz kapakları ön koltuğa yapışık seyahat etmek zorunda. Önde ve arkada yolcular için yüksek tavanla gelen ferahlık ve konfor sunabilen otomobilin yolculuk rahatlığı da ideal seviyede.

reklam

Opel Mokka 1.6 CDTi
Motor haznesine gelince Opel’in geçtiğimiz aylarda Astra’da tanıttığı fısıldayan dizel, crossover modeli Mokka’ya da uygulandı. Otomobilin sağladığı yüksek kabin avantajlarına yeni dizel motorla gelen güç artışı ve yakıt ekonomisi de eklenmiş oldu. dizellerin titreşim meselesine çok kafa yormuş olmalı ki, övgüyle anlatılan denge milleriyle motoru titreşimsiz hale getirebilmiş.

Opel Mokka 1.6 CDTi Opel Mokka 1.6 CDTi
Test otomobilimizde yer alan GM tasarımı, 136 HP ve 320 Nm tork üreten 1.6 litrelik fısıldayan dizel yer alıyor. Astra’da da kullanılan motor, çok huzurlu çalışıyor. Motor soğukken bile dizel sesi rahatsız edici düzeyde değil. Yerini aldığı 1.7 litrelik motora göre her anlamda daha avantajlı. Zaten o motor, içinde yer aldığı vergi dilimi nedeniyle karşılığını bulmayan bir fiyat etiketi taşıyordu. Motor gücü, 130 HP’den 136 HP’ye yükselirken yakıt tüketimi de aşağı çekilmiş. Sürüş zevki, performans, yakıt tüketimi ve pek ilgilenilmeyen egzoz emisyon değerleri selefinden çok daha iyi. Opel’in denge millerine yaptığı hassas dokunuşlar, bu güçlü ve sessiz dizelde titreşimleri de ortadan kaldırmış.

Opel Mokka 1.6 CDTi
Mokka’da 4×4 çekiş özelliği manuel vitesli versiyonlarda sunulurken 6 ileri otomatik vitesli test aracımız, önden çekişliydi. Gerçi teknik katalogda aracın yaklaşma-uzaklaşma açıları verilmiş ama dört tekerlekten çekişin bu otomobilde ıslak ve kaygan yüzeylerde güvenlik sağlamaktan öte kullanılması uzak ihtimal. Yüksek tork nedeniyle sert kalkışlarda direksiyonu sağa sola çeken tork steering durumu yaşanıyor. Bu anlık şaşkınlık çekiş kontrol sistemiyle dizginleniyorsa da deneyimsiz sürücülere sürpriz olabilir.
Opel model gamında “fısıldayan dizel” otomatik şanzıman ile ilk kez Mokka’da sunulmaya başlandı. Geçişleri sarsıntısız, yokuşlarda otomobili geri kaydırmayan bir sistem. Üstelik otomatik şanzımanda değişimleri manuel yapmak da mümkün. Ama bu özelliği kullanmaya kalktığınızda topuza yerleştirilen +/- düğmelerinin hiç pratik olmadığını görüyorsunuz. Farklı olmak için ergonomiden vazgeçilmemeli.

+ Sessiz çalışan dizel
+ Doyurucu performans
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Kararlı yol tutuş
+ Kabin ferahlığı
+ Zengin donanım
– Yüksek tork ani kalkışlarda direksiyonu etkiliyor
– Vites topuzundaki manuel değişim düğmesi

Opel Mokka 1.6 CDTi
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 136@3500-4000
Maksimum tork (Nm): 320 @2000-2250 d/d
Vites kutusu: 6-ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 188
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.1/4.5/5.1
Ağırlık (kg): 1428
U/G/Y (mm): 4278/1777/1658
Aks mesafesi (mm): 2555