Yeni 208

Opel’den üç önemli lansman

 Opel’den üç önemli lansman

Bu yıl Cenevre’nin ilk resmi açıklaması ise COTY 2012 anonsu oldu. Avrupa’nın genişletilmiş menzilli ilk elektrikli otomobili Ampera “Yılın en iyi Otomobili” seçildi. Opel CEO’su Karl-Friedrich Stracke, basın toplantısında yaptığı konuşmada, yakıt tasarruflu ve çevreci motorlar üretmek üzere yapılan çalışmalardan bahsetti. Yeni LPG ve CNG motorlar ve Hidrojen gibi alternatif yakıtlar ile Euro 6 standartlarını karşılayarak yakıt tasarrufunda liderlik pozisyonunu hedeflediklerini açıkladı. Basın toplantısının başlıklarından biri de General Motors’un PSA Peugeot Citroen ile kurduğu ittifaktı. Her iki şirketin de eşit şartlarda söz sahibi oldukları ittifak, ortak platformda otomobil üretimi ve ortak satın alma prosedürünü öngörüyor.

Opel, Cenevre’de dünya prömiyerini yaptığı Mokka ile Kompakt SUV (SUV-B) segmentine giren ilk Alman üretici oldu. 2012 yılının Ekim ayında Türkiye pazarına gelecek Mokka modeli ağırlıklı olarak 1.4 lt 140 HP Turbo benzinli motor seçeneği ile sunulacak. Pazarda talep olması durumunda 1.7 dizel manuel ve otomatik şanzımanlı modeller de Türkiye’ye getirilecek. Opel bu yeni modeliyle 2012 yılı son çeyrekte 1000 adet üzerinde satış hedefliyor. Ekim ayında pazara sunulacak modelin fiyatı henüz belli değil ancak rekabetçi bir fiyat ile pazara iddialı şekilde girmesi bekleniyor.

280 HP’lik gücüyle, Astra GTC OPC, bugüne kadarki en güçlü Astra olarak Opel’in OPC serisindeki yerini alıyor. Astra OPC, 2012 yılının Mayıs – Haziran aylarında Türkiye pazarına gelmiş olacak.

Tüm dünyada 150. yılını kutlayan Opel’in e-mobility üzerine yaptığı çalışmaların ürünü olan “Car of The Year” Ampera’nın yanında Cenevre’de geleceğin e-bisikleti RAD-e, Insignia’nın yenilikçi teknolojisi BiTurbo CDTI, Türkiye’de üretilip tüm Avrupa’da satılan Yeni Combo ve 150. yıla özel olarak hazırlanan kampanya modelleri de Cenevre’de sergilenenler arasında bulunuyor.

195 HP gücüyle 400 Nm tork üreten yeni Insignia BiTurbo, 0’dan 100’e8.8 saniyede ulaşıyor ve maksimum 230 km/s hız yapıyor. 2.0 lt’lik motorun yakıt tüketimi 100 km ‘de 5.9 lt ve karbondioksit salınımı da 155g. Insignia 2.0 BiTurbo CDTI, Nisan’da Türkiye pazarında olacak. Cosmo donanımı ve 114.500 TL’lik fiyatıyla pazara girecek olan otomobil, 6 ileri “Active Select” otomatik şanzımanla sunulacak.

Kompakt SUV (SUV-B) Segmentinde İlk Alman : Opel Mokka
Mokka ile Opel, SUV-B segmentinde ilk Alman üretici oluyor. 4.28 metrelik boyu ile 5 kişiye rahat bir yaşam alanı sunan Mokka, ismini kaliteli Arabica kahve çekirdeklerinden alıyor. Türkiye’ye ilk etapta 1.4 lt 140 HP Turbo benzinli motorla sunulacak olan Mokka, ilerleyen dönemlerde pazarda yeterli talep olması durumunda 1.7 CDTi 130 HP motorlarla da sunulabilecek. Motorların tamamında Opel Eye ön kamera, arka kamera sistemi ve Sürüş Destek Sistemleri opsiyonel olarak sunuluyor. Önden çekişli ya da 4×4 olarak kullanılabilen Mokka’da ayrıca yokuşta kalkış desteği, yokuşta iniş desteği gibi bir dizi konfor arttırıcı asistan bulunuyor. Mokka’nın tasarımında yine Opel’in “Heykel sanatını Alman mükemmelliyetçiliği ile buluşturma” felsefesinin izleri bulunuyor. Kaslı gövdesi ve karakteristik bıçak çizgisi ile sunduğu sportif görünüm, geniş lastik izleri, Enjoy ve Cosmo donanımlarında standart olan 18″ jantlar ile oldukça etkileyici bir gövdeye sahip. Mokka, 1372 litre yükleme alanı ve 19 saklama gözüne ek olarak entegre edilebilen FlexFix bisiklet taşıyıcı sistem ile de aktif sportif yaşama uygun bir otomobil. Mokka, Türkiye’de ilk etapta “Akıllı 4X4” olarak sunulacak,2×2 alternatifleri ise ilerleyen günlerde sunulmaya başlayacak. Mokka’nın sürüş özellikleri şehir içi kullanımın ihityaçlarını karşılamakla birlikte off-road deneyimine de uygun olarak tasarlandı. Bu sayede önden çekişli iken 4×4 hale kolayca getirilebilen bir SUV yaratıldı. Şehir içi asfalt modunda giderken torkun tamamı ön tekerleklerdedir. Bu, yakıt tasarrufu sağlar. Yol ve kullanım özelliklerine göre de tork dağılımı 4 tekerlek arasında uygun şekilde sağlanır. Örneğin bol virajlı yollarda ön ve arka tekerler arası tork dağılımı %50-%50’dir.

2012 yılının Ekim ayında Türkiye pazarına gelecek Mokka modeli ağırlıklı olarak 1.4lt 140hp Turbo benzinli motor seçeneği ile sunulacak. Bu motor seçeneği yanında 1.7 Dizel manuel ve otomatik şanzımanlı modeller de pazarda yeterli talep olması durumunda getirilecek.

Gelmiş Geçmiş En Güçlü Astra: Astra GTC OPC
Astra GTC’nin performans modeli Astra GTC OPC de Mokka gibi Cenevre’de dünya prömiyerini yapıyor. 2.0 lt direkt injeksiyonlu benzinli GTC OPC, 280 HP gücünde ve 400 Nm maksimum tork üretiyor. Maksimum 250 km/s hıza sadece 6.2 sn’de ulaşabilen otomobil, Astra ailesinin en hızlısı. OPC serisinin tümünde kullanılan HiPerStrut ön süspansiyon sistemi ve onunla uyumlu çalışan FlexRide şasi ile konforlu ve çevik sürüş vaadediyor. GTC OPC, Recaro Spor koltukları ile de farkını gösteriyor. Ön koltuklar, sıra dışı yapısı, dünyada ilk kez bir otomobilde kullanılan organik malzemesi ve 18 farklı ayar özelliği ile OPC’ye ekstra konfor sağlıyor. 2012 yılının Mayıs – Haziran aylarında Türkiye pazarına gelmiş olacak.

Sürpriz Elektrikli: RAD-e
Opel’in yıllardır üzerinde çalıştığı temiz enerji, daha çevreci, motorlar ve e-mobilite kavramlarının son ürünü bir elektrikli bisiklet oluyor. Bireysel kullanım ve şehir hayatına tam uyumlu RAD-e, seri üretim otomobil yöntemiyle üretilen ilk bisikletolma özelliği taşıyor. İsmini, Almanca’da bisiklet anlamına gelen RAD’dan alıyor. Ampera’dan tanıdık gelen bumerang şekilli tasarımı ve “Pedelec” teknolojisi ile geleceğin bisikleti olacağının işaretlerini veriyor. 250 wattlık lityum iyon bataryası ile sürücüye motor desteği sağlıyor ve batarya tam dolu iken 2.5 saat yol alabiliyor. RAD-e ile 60-145 km arasında menzile ulaşmak mümkün. 40 Nm tork ile sürücüye destek olan motor 20 km/s hıza çıkmaya izin veriyor. RAD-e’nin kontrol paneli ise son derece kullanışlı şekilde eletrikli motoru devreye sokuyor, menzil, hız ve kesin lokasyon hakkında anlık bilgi veriyor.

RAD-e’nin hafif, esnek ve kolay taşınır olması kullanım kolaylığı sağlıyor. Opel’in 1928 Motoclub 500 motorlu bisikletine ithafen üretilen bisiklet, araç girişinin kısıtlı veya yasak olduğu bölgelerde tüketicilerin taleplerine cevap verecek, sürücülerin hayatını kolaylaştıracak. RAD-e’yi, Opel’in FlexFix bisiklet taşıma sistemi ile taşımak da mümkün. Opel’in, uzatılmış menzilli elektrikli otomobili Ampera ve Frankfurt Motorshow’da tanıtımını yaptığı iki kişilik elektrikli otomobili RAK-e’den sonra şimdi de elektrikli bisiklet RAD-e ile sürdürdüğü e-mobility çalışmalarının bir parçası da HydroGen4 testleri. HydroGen4 yakıtlı 30 modeli ve Temiz Enerji Ortaklığı (Clean energy Partnership) ile hidrojen yakıtlı otomobiller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hidrojen yakıtlı geleceğin otomobili 100 hp’lik motor 0’dan 100’e 12 saniyede çıkıyor ve 160 km/s’lik hıza ulaşıyor. Karbon fiber kompozit malzemeden yapılmış yüksek basınç tankları 4.2 kg hidrojen depoluyor ve bununla 320 km’lik bir menzile ulaşılıyor. 700 bar teknolojisi ile tankı hidrojen ile doldurmak sadece 3 dakikaalıyor.

Yenilikçi BiTurbo Teknolojisi ile Insignia 2.0 CDTI
Sınıfının en tasarruflu ve çevreci dizeli Insignia BiTurbo da 23-24 Şubat’taki dünya lansmanından sonra ilk kez dünya sahnesine çıkıyor. 195 HP güç ve 400 Nm tork değeri ile 100 km’de 5.9 lt yakıt tüketiyor ve 155g/km karbondioksit salınımı yapıyor. Ayrıca, çift ara soğutuculu sistem ile çalışan ilk binek otomobil oluyor. Super sport şasi sistemi, HiPerStrut ön süspansiyonlar ve Adaptif 4×4 Sürüş Sistemi ile konforlu ve ekonomik sürüş vaadediyor. Insignia modelinin bu yeni üyesi Nisan ayı itibariyle Türkiye pazara sunulmaya başlanacak.