Orhan Yüce’ye veda…

 Orhan Yüce’ye veda…


Türk otomotiv sektörünün duayenlerinden Skoda Yüce Auto Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan R.Yüce vefat etti.

Türk otomotiv sektörünün duayenlerinden, Yüce Otomotiv A.Ş Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Refik Yüce, 03 Aralık 2010 tarihinde vefat etmiştir. Sayın Orhan Refik Yüce’nin özgeçmişi şöyledir;

Orhan Refik Yüce kimdir?
Skoda’nın Türkiye Distribütörü olan Yüce Auto A.Ş.’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan R. Yüce 5 Mayıs 1929 yılında Gümüşhane’de doğdu. 1938 yılında İstanbul’da Galatasaray Lisesinde eğitimine başlayan Yüce, bu okuldan 1950 yılında mezun oldu. 1953 yılında ticaret hayatına başlayan Orhan Yüce, 1955 yılında NSU`nun Türkiye temsilciliğini, daha sonra Volkswagen’in Yedek Parça Distribütörlüğünü, 1974-1991 yılları arasında da Alfa Romeo’nun Türkiye Distribütörlüğü’nü yaptı. Orhan Yüce, 1985 yılında Otomobil İthalatçıları Derneğini kurarak 5 yıl süreyle başkanlık görevini ve sonrasında derneğin onursal başkanlığını sürdürdü. 1997 yılında Orhan Yüce ve Doğuş Otomotiv arasında Seat markasının Distribütörlüğü için başlatılan ortaklığa, 1999 yılında Skoda Markası ile Yüce Auto AŞ‘de katıldı. 2006 yılında Seat Distribütörlüğü’nü Doğuş Otomotiv’e devrederken, Skoda Distribütörlüğü’nde ortaklıkları devam etmektedir.
55 yıldır Türk otomotiv sektörüne hizmet veren Orhan Yüce, Galatasaray Eğitim Vakfının Mütevelli Heyeti’nde, 1977-1980 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nda ve 2000-2004 yıllarında Galatasaray Kulübü’nün  Disiplin Kurulu Üyeliği’nde de bulundu. Yüce, Galatasaray Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Liseliler Derneği Divan Kurulu Üyesi ve Galatasaray Spor Kulubü Divan Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktaydı.
Vefatına kadar Büyük Kulüp (Cercle d’Orient) Başkanlığını da sürdüren Orhan Yüce, 1954 yılından bu yana Süheyl Yüce ile evliydi.