Otomatik vitesli 308 BlueHDi Türkiye’de

 Otomatik vitesli 308 BlueHDi Türkiye’de


Peugeot 308’in merakla beklenen tork konvertörlü şanzımana sahip 1.6 litrelik BlueHDi dizel motorlu versiyonu Active ve Allure donanımlarıyla satışa sunuldu. Peugeot’nun piyasalarda otomatikleştirilmiş (robotize) vites kutularından yakınmalardan dolayı vurguyla “tam otomatik vites” olarak tanımladığı modern EAT6 şanzıman ile donatılmış versiyondan beklentisi hayli yüksek. 120 HP gücündeki motor, hacmine göre sınıfının en yüksek tork değerini sağlayabiliyor. Active donanımında 74.000 TL’den başlayan fiyat, Allure donanımında 82.000 TL’ye ulaşıyor. Euro 6 normlarına uygun BlueHDi motor seçeneği ile Peugeot 308, yakıt tüketimi ve emisyon salımları açısından sınıfında çıtayı yükseltiyor. Sınıfının en etkin “kirlilik önleme” teknolojisi olan BlueHDi motor ile 3,3L/100km tüketim, 92g/km CO2 emisyonundan başlayan değerleriyle, Peugeot 308 segmentinin kendi silindir hacmi ve aktarım grubunda « sınıfının lideri» unvanını kazandı. Bu teknolojik gelişmeler Peugeot’nun Avrupa ürün gamının CO2 emisyonu ağırlıklı ortalamasını azaltıyor ve markanın Avrupa çevre dostu markalar sıralamasında ilk üç arasında yer almasını sağlıyor.

reklam
Reklam


BlueHDi motor ve EAT6 otomatik vites kutusu
Üst düzey kaliteye sahip yenilikçi Peugeot i-Cockpit tasarımı, sürüş keyfine ve kullanım konforuna hizmet eden yepyeni platformu, dinamik dizaynı ve verimliliği ile Peugeot’nun mükemmellik değerlerini somut hale getiren Peugeot 308’in, beklenen BlueHDi dizel motoru ve EAT6 Tam Otomatik Vites kutusu ile beğeniye sunuluyor. 2000 yılından itibaren dizel HDi motorlarda kullanılan dizel partikül filtresi ile emisyonların azaltılması, şimdi BlueHDi teknolojisi ile gelişiyor ve pazarın en etkin kirlilik giderme teknolojisini oluşturuyor. Peugeot ürün gamında BlueHDi motorları yaygınlaştırarak ve bir kez daha çevre standardına daha standartlar belirlenmeden uyum gösteriyor.

reklam

EAT6
Çevre standartlarını ileriye götürmenin yanında, Japon Aisin tasarımı tam otomatik şanzıman ile birleşen Peugeot 308 1.6L BlueHDi, direksiyondan da yönetilebilen 6 ileri vitesle sürüş keyfi yanısıra üst düzey performansı ve rekor düzeyde düşük tüketimleri ile dikkat çekiyor. Bu motor/şanzıman ikilisiyle 0-100km/s hızlanmasını 9,5 saniyede tamamlayan otomobil, 92g/km CO2’den başlayan emisyonlarıyla, segmentinin kendi silindir hacmi ve güç gruplarında Sınıf Lideri unvanına sahip. 3600 d/d’de 120 HP güç üreten motor, 300 Nm’lik etkileyici maksimum torkunuysa 1750 d/d’den 4000 d/d’ye sürekli üretebiliyor. Bu motor/şanzıman kombiniyle şehir içinde 100 km’de 4.0 litre yakıt tüketen motor, şehir dışında 3.3 litrelik ortalamaya sahip. Otomobilin karma tüketim ortalamasısa 3.5 litre.

Peugeot 308 1.6 HDi EAT6
SCR (Selective Catalytic Reduction – Seçimli katalitik indirgeme) sistemine borçlu otomobil, pazarın en etkin NOx (nitroksit) giderme teknolojisine sahip. Sadece Peugeot modellerinde uygulanan partikül filtresi FAP’ın yerleşimi, SCR’nin erken devreye girmesini ve bu şekilde hem NOx (azot oksitlerin) %90’a kadar azaltılmasını ve en ince parçacıklar dahil partiküllerin sayısal olarak %99,9’a kadar atılımını sağlayan tek yerleşim biçimi kimliğinde. NOx’leri azaltmaya dönük olan bu büyük etkinlik aynı zamanda CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin özel yanma odası ve CO2 ayarlarıyla EURO 5 uyumlu motor seçeneklerine göre -%4’e kadar azaltılmasını sağlamakta.

Peugeot 308 model gamının zengin donanım seçeneklerine sahip olan otomobilde şaşırtıcı özelliklerden biri Sport moduna geçildiğinde duyulan V8 motor sesi! Dört silindirli dizel motordan gelmiyorsa da kabine elektronik olarak verilen ses, az da olsa yükseltilen performansla beraber sürüş coşkusunu artırıyor. Belli bir müşteri grubuna keyif verebilir ama V8 homurtuları bir süre sonra o ilk cazibesini yitiriyor. Bu subjektif değerlendirme bir kenara, motorun son derece yüksek tork çıkışına çok iyi uyum sağlamış şanzıman, vites değişimleriyle dinamik ve konforlu sürüş sağlıyor. 308 ile ilgili çok belirgin bir olumlu özellik daha var ki o da güçlü çekişe karşılık son derece düşük gerçekleşen yakıt tüketimi. 1.2 litrelik Puretech motorlu kardeşinde de sunulan EAT6 otomatik vites, modellerini gençleştirerek satışlarını dünya çapında %5.4, Avrupa’da %9.8, Çin’de de %43.1 artırarak krizden sıyrılma yoluna giren Peugeot’ya dünyada ve Türkiye’de daha da fazla ivme kazandıracak. Yılın ilk iki ayında 3000 otomobil satan Peugeot’yu bu yeni motor/şanzıman kombininin de desteğiyle iyi bir yılın beklediğini öngörebiliriz. BlueHDi motor seçeneklerinin Peugeot ürün gamında yaygınlaştırılması, 2015 yıl sonuna doğru 3008 ve hemen ardından 5008 gibi yeni modellerde kullanılmasıyla devam edecek.