Otomobiller akıllanırken

 Otomobiller akıllanırken

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
Yeni akıllı güvenlik teknolojilerini tanıtan Mercedes-Benz, gelecek yıldan itibaren trafikta akıl küpü modellerinin dolaşmaya başlayacağını ilan etti.
Mercedes-Benz geçen ay düzenlediği olağan Tech Day’de yeni teknolojilerini tanıttı. Alman üreticinin Sindelfingen’de bazı önemli tasarımları gerçekleştirip fotoğraf ve video çekimlerini de yaptığı DEBEOS stüdyosunda gerçekleştirilen gün boyunca farklı istasyonlarda, yeni teknolojilerin mimarı Mercedes mühendisleri, gazetecilerle buluştu, merak edilen soruları yanıtladı. Bütün bunlar yaşanırken stüdyoda “zebra kamuflajlar” içinde gelecek ilkbaharda yollarda olması planlanan yeni E Serisi bize eşlik ediyordu. Trafikte kazaları minimuma indirip yol güvenliğini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Mercedes-Benz’in yeni destek ve güvenlik sistemleri arasında uzaktan kumandalı yarı otomatik park, dijital anahtar, PRE-SAFE Impulse Side, havayastıklı emniyet kemeri, yüksek çözünürlüklü LED farlar ve otomobilin işletim sisteminin yaptığı trafik durumu analizi gibi teknolojiler var. Yeni E Serisi ile alt segmentlere inmeye başlayacak akıllı güvenlik ve yaya koruma teknolojileri, çığır açabilecek nitelikte.

reklam

Mercedes-Benz Yeni E Serisi, Yeni E Serisi, yeni teknolojiler, new E Class, central nervous system
Güvenliğe özel yeni bir yönetim sistemine sahip E Serisi, sonraki dönemler gelecek yeniliklere de açık olacak ve “central nervous system” güncellenerek teknolojileri takip edebilecek. E Serisi’ni Business Class’tan First Class’a yükseltecek dördüncü nesil güvenlik sistemleri, sürücüyü gerekli durumlarda 0’dan 200 km/s hıza kadar destekleyebiliyor. Akıllı otonom yönetim sistemi sayesinde otomobil kaza olma ihtimalini öngörüp ona göre hazırlık da fren de yapabiliyor.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
Yeni E Serisi’nde tanışacağımız teknolojilerden biri, otomobili dar alanlara iPhone üzerinden parmak yardımıyla park etmek ya da çıkartmak olacak. Bluetooth yardımıyla otomobille bağlantı kuracak IOS ya da Android işletimli akıllı telefonlar üzerinde parmak kaydırarak park edilebiliyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.comDigital Car Key sistemiyle araç sahibi akıllı telefonunu anahtar gibi kullanabilecek. Telefonu kapıya yaklaştırdığında kilit açılacak, ya da motor çalıştırılabilecek.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
S Serisi ve Maybach’ta tanıtılan havahastıklı arka emniyet kemerleri opsiyonel olarak E Serisi’nde de sunulmaya başlanacak. İçine hava hastığı gizlenmiş emniyet kemeri, bir çarpışla anında hem arka koltuk yolcularını tutuyor hem de araç içinde yanlara savrulmalarını önlerken göğüs bölgesini de yaralanmalardan koruyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
Aktif fren destek sistemiyle E Serisi, trafikte tehlikeli durumları algılayıp sürücü herhangi bir tepki vermezse acil fren yapabiliyor. Yavaş akan trafiği, duruşları sezen sistem, kavşakları da “görüyor”. Farklı tonlarda ışıyan stop lambalarıyla yavaşlama ve duruşun şiddeti hakkında arkadan gelen sürücüye bilgi verilirken otomobil dururken arkaki aracın çarpma ihtimali belirdiğinde Yeni E Serisi kazaya hazırlanıyor. Pre-Safe faal duruma geçip emniyet kemerlerini geriyor, camları açıyor ve frenler otomatik olarak kilitleniyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
Adaptif hız sabitleme sistemiyle kombine çalışan sistem, trafiğin durumuna göre yavaşlayıp devam etmeye izin veriyor. Otomobilin önüne bir engel çıktığında Evasive Steering Assist direksiyonun açısı ve torkunu hesaplayıp -adeta geyik testi manevrası gibi- kaçış manevrası sağlayabiliyor. Sistemin benzerlerinden en önemli ayrıcalığı, duran, hareket eden nesneleri ayırt edebilmesi ve ona göre davranması. 7-250 km/s hız aralığında hareket eden objeleri algılayabilen sistem, 7-100 km/s hızda duran nesneleri fark ediyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
Car-to-X uygulamasıyla ilk kez otomobiller arası iletişim seri üretime geçmiş oluyor. Diğer otomobillerle sağlanan iletişim, kavşaklarda olası kaza riskini ortadan kaldırıyor. Mobil telefon destekli bilgi aktarım ve değişimi, sistemin alt yapısını oluşturuyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
PRE-Safe Impulse Side ile örneğin yandan gelecek bir darbe ihtimali belirdiğinde koltuğun sırtlığına gizlenmiş destekler, yolcuyu içe doğru itiyor, darbeden uzaklaştırıyor ve korumaya alıyor. Kapı ve yolcu arasındaki mesafeyi açıyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
PRE-SAFE Sound adı verilen sistem ise yolcuların kulaklarını çarpışma sırasındaki sesten koruyor.
E Serisi’nde sunulacak MULTIBEAM LED farlar, 84 adet yüksek performanslı LED ile yolu kontrollü olarak aydınlatırken karşıdan gelen araç sürücülerine de rahatsızlık vermiyor.

Mercedes-Benz Yeni E Serisi www.e-motoring.com
Bu arada DEBEOS Studios’ta bizzat gördüğüm bir detayı paylaşmamak olmaz. Tasarım dünyasında önem taşıdığı bilinen ve başta Kia olmak üzere kimi markaların sürekli öne çıkardığı Red Dot ödülü sertifikası, burada çerçevelenip tuvalette duvara asılmıştı….