Yeni 208 Advertisement

ÖTV zammına kampanyalı siper

 ÖTV zammına kampanyalı siper

Hükümet tarafından ÖTV’de motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçlara yönelik olarak yüzde 37’den yüzde 40’a yükseltilen ÖTV artışı otomobil markaları tarafından hemen kampanyalarla karşılık gördü. Kimi markalar ÖTV’deki artışı belli bir süre fiyatlara yansıtmayacağını açıklarken kimileri de ÖTV zammını kendisi karşılayacağını duyurdu. İşte motorlu araçlardaki özel tüketim vergisini %37’den %40’a çıkaran zammın ardından markaların duyuruları:

Alfa Romeo Türkiye, Eylül ayı sonuna kadar % 3’lük ÖTV farkını karşılıyor.

Citroen, binek araçlardaki ÖTV artışından doğan fiyat farkını, ürünlerinin fiyatlarına yansıtmayacağını açıkladı.

Dacia markası, Eylül ayında ÖTV farkını müşterilerine yansıtmıyor. Tüm Dacia modellerinde geçerli olan kampanyanın yanısıra Eylül ayında Duster modeline uygulanan özel kampanya da devam ediyor. Kampanya kapsamında Duster sahibi olmak isteyen müşteriler için 48.000TL 48 ay %0,99 sabit faiz ve “Şimdi Al 2013’te Öde” imkanına sahip.

Fiat Türkiye %3’lük ÖTV artışı farkını da Eylül ayı sonuna kadar karşılarken Koç Fiat Kredi desteğiyle Fiat Finans’tan kredi kullanacak olan müşterilere 18 bin TL’ye kadar kredi kullanımlarında 18 aya varan vadeyle % 0 faiz imkânı sunuyor.

Ford, Eylül ayında Ford satın alacak müşteriler, 1600 cc altı motora sahip araçlara gelen ÖTV zammını ödemeyecek. Ford’un, müşterilerinin ÖTV zammından etkilenmemesi için Eylül ayı sonuna kadar artıştan kaynaklanan fiyat farkını karşılamasıyla, Ford satın alacak olan müşteriler, hayallerindeki araca cazip taksit seçenekleri ve Ford Options ayrıcalığından yararlanarak sahip olabilecekler. Binek modellerde yüzde 12’ye, ticari araçlarda ise yüzde 24’e varan indirim fırsatları ile birlikte Ford modellerinde aynı zamanda 0 faizli vade seçenekleri de sunuluyor.

Nissan: Özel Tüketim Vergisi’ndeki artış Nissan modellerini 3 Ekim tarihine kadar etkilemiyor. Nissan’ın Micra, Note, Juke, Qashqai ve Qashqai+2 modellerinde ÖTV artışı ile yaşanan fiyat farkı Nissan tarafından karşılanıyor.

Renault, Eylül ayı sonuna kadar ÖTV farkını karşılıyor. Fluence, tüm Megane ailesi (Megane HB, Megane Sport Tourer, Megane Coupé), Scenic ve Grand Scenic modellerinde yüzde 3 ÖTV farkı müşteriye yansıtılmıyor. 1600cc’ye kadar olan modellerde ÖTV farkının Renault tarafından karşılanacağı Eylül ayında, tüm Renault modellerinde “Şimdi Al 2013’te Öde” kampanyası ay sonuna kadar devam ediyor. Yepyeni bir Renault sahibi olmak isterenler otomobillerini şimdi alıp ödemelerine 2013 yılında başlayabiliyor. Ayrıca Renault’da tüm binek ve Yeni Kangoo Multix modellerinde geçerli olan kampanya dahilinde 48.000TL için 48 aya kadar vadeler için %0,89 “Sabit Faiz” avantajlı kredi fırsatı bulunuyor.

Subaru, 1600cc altı otomobillerde meydana gelen ÖTV artışından doğan fiyat farkını, ürünlerinin fiyatlarına yansıtmayacak.

Toyota, motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçlara yönelik olarak yüzde 40’a yükseltilen ÖTV artışını Eylül ayı sonuna kadar fiyatlarına yansıtmama kararı aldı. 3 puanlık ÖTV artışından etkilenecek olan modelleri için Eylül ayı sonuna kadar sabit fiyat garantisi veren Toyota, kampanya fiyatlarıyla satışlarına devam ediyor.