Oval pistteyiz

 Oval pistteyiz

Bu yazı dizisinin amacı, bir otomobilin doğuşunu otomobil sektörünün içinden birisi olarak, nelerle karşılaşıldığını, yaşanan zorlukları, heyecanı, keyfi sizlere paylaşmak yaşanılanları benim gözümden aktarmaktır. Prototip araçlarımızı ürettik, boyayla ya da kaplama yaparak kamuflajlarını da yaptık. Sıra geldi denemelerin yapılmasına.

Hemen tüm otomobil üreticisinin kendine ait test merkezi vardır. Bu test merkezlerinde araçların kullanım süresi boyunca karşılaşabileceği zorluk ve olayların test edilebileceği deneneceği yollar ver zeminler bulunur. Hadi birlikte kapıdan içeriye girelim ve arabalarımızı test etmeye başlayalım.

Pistin en dıştaki kapısına geldiniz test merkezine girmek istiyorsunuz. Sizi içeriden davet etmiş biri olmalı, bu kişi test merkezinin içindeyken sizin her hareketi-nizden sorumlu olacak ve sizi yalnız bırakmayacaktır. Kapıya kadar gelir ve sizi teslim alır. Kapıdaki güvenlik dışarıya çıkışta içeriden bir başkasının bilgisayarıyla çıkmamanız için bilgisayarınızı seri numarasına kadar kaydeder. Eskiden cep telefonlarının içeriye girişine izin verilmez, emanet bırakılırdı. Ama günümüzde telefonlar hayatımızın bir parçası oldukları için telefonunuzu fotoğraf çekilemeyecek, çekilse bile net çıkmayacak bir plastik torbanın içine koyar ve ağzını sıcak mühürle kapatırlar. Size de bir gizlilik sözleşmesi imzalatırlar. Tabii sabah gittiğinizde kapıda sizden önceki ziyaretçilerin tedarikçilerin oluşturduğu kuyruk vardır. Beklersiniz, sıra size gelir, işlemleriniz halledilir ve sonunda test merkezine girdik.

Her test merkezinin kendine göre özel trafik kuralları vardır. Eğer siz pistlerde “tek başınıza” araç kullanacaksanız test merkezine özel ehliyet almanız gerekir. Özel ehliyetiniz yoksa ancak yanınızda bir yetkili varken ve ancak belirli alanlarda araç kullanabilirsiniz. O pistler için ehliyetinizin olduğunu varsayalım.

Önce test yapacağınız prototip aracınızı bulmanız gerekir. Gizli araçlar girilmesi o kadar zor deneme merkezlerinde bile kilitli kapıların ardında saklanırlar, size verilen ziyaretçi kimliği ile o garaja giremezsiniz, daha önceden rezerve ettiğiniz aracı garaj sorumlusu dışarıya çıkartır ve imza karşılığında size teslim eder.

Simdi altımızda 2 sene sonra piyasaya çıkacak bir araba var.

Haydi pistlere.

Hatırlatmakta fayda var, bir test merkezinin içinde birden çok, değişik amaçlarla kullanılan pistler bulunur ve araçlar prototip oldukları için arızalanabilirler, yolda kalabilirler. Bu sebeple bütün pistlerin giriş noktasında bir pist amiri kulübesi bulunur.

Giriş noktasına gelince, ihtiyacınız olduğunda sizin pist amirine ulaşıp haber vermeniz için size bir telsiz teslim edilir. Eğer yapacağınız deneme yoldan çıkma takla atma gibi riskler içeriyorsa ayrıca aracınızın nerede olduğunu belirlemek için GPS cihazı da verilir. Bu şekilde bir kaza durumunda siz onlara ulaşamazsanız onlar sizin aracınızın uzun süre hareketsiz kalması durumunda telsiz ile sizi ararlar, konusurlar. Sizden haber gelmezse derhal size ulaşılır.

Telsizimizi aldık, pist amirine oval hız pistine çıkacağımızı söyledik piste çıktık. Oval pistin özelliği, pistin çapına bağlı olarak yaklaşık 200 km/s sürate kadar direksiyonu çevirmeden sanki düz yolda gidiyormuş gibi test yapmanıza olanak sağlamalarıdır. Aracınız hızı yavaşsa altta, hızlıysa ovalin üstünde yol alırsınız.

Oval pist içinde çeşitli araçlar değişik denemeler yaptıkları için o araçların sizi geçmesi ya da sizin onları geçmeniz gerekebilir. Bu durumda arkadan gelen arkadan gelen araç sinyalini yakarak “seni geçiyorum” derken, öndeki de sanki rampadaki bir Türk kamyon şoförü gibi sinyalini yakarak “evet seni gördüm, geç” der.

Oval pistte ilk turlar çok heyecan vericidir. İlk seferinde yanımdaki tecrübeli arkadaşım bana pisti tanıtırken hızlandı, hızlandı ve ovalin en üst noktasındayken iki elini direksiyondan çekerek yanda bir şeylerle uğraşmaya başladı. Çok ama çok korktum. Meğerse bu piste ilk gelenlere yapılan bir şakaymış ve ben de birçok yeni arkadaşıma aynı kötü şakayı yaptım. Oval pistte aynı otoyolda tam gaz gitmek gibi 5, 10 turdan sonra hiçbir ilginç yönü kalmaz, sıkılırsınız.

Gelecek ay bu pistten çıkalım ve test merkezinin en zevkli yeri olan yol tutuş pistine gidelim.