Peugeot 208 1.0 VTi

 Peugeot 208 1.0 VTi

Peugeot 208 1.0 VTi Access
208 1.0 VTi o kadar az ama o kadar çok ki şaşırıp kalıyorsunuz. Hemen her şeyi minimumda tutulmuş bir otomobil nasıl bu kadar keyifli olabilir? Peugeot’nun 1970’lerde adını halk arasında “Yahudi Mercedes’i”ne çıkartan premiummuş gibi yapan ucuz yollu otomobil anlayışı, 1990’lardan itibaren kendi yolunu çizme rotasına oturmuştu. Premium gibi olmaya çalışmıyor kendi kalite düzeyinde ilerlemeyi seçmişti. Bu mecburi rotada markanın ekonomik bilançolarının da etkili olmadığı bir gerçek. Günümüzdeyse Fransız üretici her bütçeye uygun modelleriyle çıkış arıyor. Son dönemde bunun belki de en iyi örneğini 208 ailesiyle veriyor Peugeot. 31.500 TL’ye satılan markanın en en en düşük modeli 208 1.0 VTi, sadece Access donanımıyla sunuluyor. Öyle bir otomobil ki her şeyi az! Yeni geliştirilen muhteşem motoru bile üç silindirli! Ama canlı mı çok canlı, keyifli mi çok keyifli!

Peugeot 208 1.0 VTi Access
Otomobildeki en karmaşık donanımlar havayastıkları. Ama onda kısıntı yok, ön hava yastıkları standart sunuluyor, tıpkı ABS ve EBD gibi. Hatta isteyen opsiyonel olarak ESP ya da yokuş destek sistemi bile alabiliyor! Tabii klimanın da standart sunulduğunu unutmamak gerek! Ama gerçekten başka da hiçbir şey yok! Şöyle ki, epeydir, nereden baksam 10 yıldır kızaklı radyo teypli bir test otomobili görmemiştim, spor direksiyon simidinin yanındaki kumandayla gayet de iyi idare ediliyor. Bir başka yokluk (!), arka camlar manuel kumandayla çevire çevire açılıyor. Unutttuğumuz yöntemler… Yok yok, biz çok şımarmışız! Camlar gayet de güzel açılıyor! Emin olun, tek dokunuşla inip çıkmıyor diye söylendiğim otomatik ön cam kumandasından daha sempatik! Aynaların manuel olduğunu söylememe gerek var mı? Önde sis farları yok, zaten ülkemizde yerli yersiz kullanıldığı için gereği de yok! Bu otomobilde, inanın, torpido gözü aydınlatması ve hatta tavanda yolcu el tutamağı bile yok!

Peugeot 208 1.0 VTi Access
Peki ne var? Süslü hiçbir şey yok ama fonksiyonel her şey var: Sinyal lambalı yan aynalar, ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktaları, hıza duyarlı merkezi kilit, soğutmalı torpido, yol bilgisayarı, dış ısı göstergesi, makyaj aynası (!)…

Peugeot 208 1.0 VTi Access Peugeot 208 1.0 VTi Access
Harekete geçildiğindeyse çok net, inanılmaz bir sürüş keyfi var. Yeni geliştirilmiş 3 silindirli benzinli atmosferik motor, 95 Nm’lik torkuyla yüksek devirlerde gezinmekten kaçınılmayıp vites seçimleri doğru yapıldığında inanılmaz zevkli sürüşler sağlıyor. Rakamsal olarak öyle görünmüyorsa da (0-100: 14 sn!) üç silindirli motordan duyulan ses otomobilin çok çabuk ivmelendiğini düşündürtüyor. “Pire gibi” terimi sanki 208 1.0 VTi için söylenmiş! Ferrari modellerinin yirmide biri fiyata satılıp trafikte aynı ritmde seyreden bir otomobilin keyfi ancak bu kadar yüksek olabilir!


Üç silindirli motorun sesi, çok da İkinci Dünya Savaşı filmlerinden duyduğumuz Nazi araçlarının sesine benzemiyor. Sürüş keyfine katkısı fark ediliyor. Motorun asıl keyfiyse çok düşük yakıt tüketimi. Genelde tasarrufa değil de ateşli tempoya yönelik kullanımı tercih etmeme rağmen şehir içi ortalaması 6.2 litre olarak gerçekleşen otomobille 5.5 litre civarında ortalamalar tutturmak mümkün. Uzun yol değerlerini hayal edemiyorum ama sıkıcı gerçekleşeceğini düşünmek zor değil. Çünkü bu bir şehir içi otomobili. Motorun tek kötü yanı, fazla girintili çıkıntılı üst kapağı nedeniyle satın aldıktan sonra bir daha o kadar temiz görülemeyecek olması!..
Başka bir jenerasyondan kalmış gibi hissettiren ama modern teknolojilerden hiç de geri kalmayan genç bir otomobil 208 1.0 VTi. Sanki Peugeot demiş ki, “Alın size uygun fiyata bir baz otomobil! Paranız oldukça sis farıydı, kol dayanağıydı, otomatik arka camdı, eklersiniz. Keyfini çıkarın!”… Düşünsenize 15 inçlik de olsa otomobile jant almak zorunda değilsiniz!
Sahiden keyfini çıkarın.

+ Dinamik tasarım, donanım tercihleri, çevik motor, fiyat
– Yan hava yastıkları yok
Peugeot 208 1.0 VTi Access
Yakıt tipi: Benzinli
Motor hacmi (cc): 999
Motor gücü (HP): 68 HP/6000 d/d
Maksimum tork (Nm): 95 Nm/3000 d/d
Vites kutusu: 5 ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 165
0-100 km/s hızlanma (sn): 14
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 5.1/3.8/4.3
Ağırlık (kg): 975