Peugeot 208 GTI

 Peugeot 208 GTI

Peugeot 208 GTI www.e-motoring.com
Kabul her şey Golf GTI ile başlamıştı ama hot hatchler arasında doruk ne onunla ne de Renault 5 Turbo ile oldu. GTI konusunda 1970’lerden 1990’lara uzanan yolda en sevilen, en efsaneleşen, Peugeot tarihinin gelmiş geçmiş en iyi modeli 205 GTI olmuştu. Özellikle elektroniğinde sık sık sorunlar yaşatsa da, sunroofundan sızan sularla akvaryuma dönüşse de Peugeot’nun ürettiği en kişilikli, en ne yaptığını bilen modeldi 205 GTI. Ha tabii, ağır direksiyonunu da yadetmeden geçmemek gerekir! Ama her güzel şey gibi onun da sonu geldi ve temel taşlarından birini koyduğu bu segmentte Fransız üretici için duraklama dönemi başladı. Gerçi arada 106 GTI ile gazı alınmış bir kitle vardı ama ne 206 GTI ne de 207 GTI, 205 GTI’ın yarattığı coşkuya ulaşamadı. Ama şimdi, belki de hiç olmadığı kadar güzel kompakt Peugeot GTI’ı.

Peugeot 208 GTI www.e-motoring.com
Yok yok, böyle radyo dinleyerek yazılmıyor bu yazı, coşku lazım! Metallica’nın Death Magnetic albümünü koyalım da bir kendine gelsin… BMW Group’un MINI modellerinde kullandığı turbo beslemeli motorun 200 HP’lik kıvrak versiyonu, sol şeritlerin boşalması emrini veriyor. Çok hızlı, çok tutkulu bir otomobil bu. Üç kapılı şık gövdesinin içi de dışı da küçük ama kritik dokunuşlarla sanki baştan yaratılmış gibi görünüyor. GTI ibareleri ya da örneğin kokpit boyu geçen kırmızı şerit, kırmızı dikişler ve tabii petek desenleri otomobilin duruşunu değiştirmiş. Boşa dememişler “arılar ölürse insanlar ölür” diye, GTI ruhunu destekleyen o petekler, işte o ruhun ölmeyeceğinin kanıtı.

Peugeot 208 GTI www.e-motoring.com
İçerde tombul sportif koltuklar bekliyor, kırmızı kırmızı dikişli. Çok iyi göründükleri kesin ama oturunca yine alışılmış 208 kabusları karşınızda. Küçük ve şekilsiz direksiyonun içinden değil de üzerinden görmeniz istenen göstergeler ve tabii kokpitin ortasındaki touchscreen ekran. Kullandığım her 208 versiyonunda tekrarlıyorum dileğimi, iddiamı, makyaj operasyonunda bu ekranla da kokpit yapısıyla da vedalaşacağız… Ya radyo istasyonu değiştirilmesin diye böyle yapılmış ya da iPhone veya iPad diye çıldıran genç neslin gönlünü fethetmek için! CD çalar mı dedi biri? Tamam genç kuşak çok umursamayabilir ama yaşlı başlı insanları da CD koyup çıkarmak için torpido gözüne kadar eğilmek zorunda bırakmamalıydı Peugeot! İdeal oturma pozisyonu için epey bir mücadele veriyorum, yine de şu göstergeleri izleme açım beni huzurlu kılmıyor. En iyisi otoyolda 25’er metrelik direk aralıklarından kendim hesaplayayım hızımı. Zaten kızılderililer de yıldızlara bakarak bulurdu yollarını!
Peugeot 208 GTI www.e-motoring.comKontağı çevirdiğinizde, üzerinde çalışılarak başka bir ton kazandırılmış MINI Cooper S homurtusu, size kalkış öncesi gaz yüklemesi yapıyor. Anlıyorsunuz ki motor sinirli, siz sakin kalın da kavga çıkmasın… Zaten sinirli değil belki ama şeytani bir bakışı var otomobilin. Siniri kullanırken hissediyorsunuz.Altı ileri vitesli manuel şanzıman, motorun kıvılcımını çakmak için debriyajı yavaşça bırakıp kavramayı sağlamanızı bekliyor, zaten o anda roketi de ateşlemiş oluyorsunuz. Ne zaman ateşkes ilan edileceği tamamen size bağlı. 7 saniye bile sürmeden 100 km/s hızı aşan otomobil, her vites değişiminde yüzücünün hızla nefes alıp yeniden kulaç atması gibi ilerliyor. Kahvaltısını iyi yapmış, yorulası yok. Düz gidişleri zaten kusursuz ama bana ilk anda hissettiğim bir GTI için yumuşak süspansiyon, virajlarda hemen kendini belli ediyor. Özellikle kısa sert virajlardaki gaz yüklemelerinde otomobil, tork bandına güzelce yayılmış maksimum torkla dışa açılmak istiyor. Ama elekrtikli direksiyondan yumuşak dokunuşlarla rötuşlamak mümkün bu defoyu. Özellikle RCZ’i kullandıktan sonra 208 GTI’ın süspansiyonu “neden RCZ gibi değil ki” dedirtiyor. Ama herkes bu güçlü otomobilleri peşpeşe kullanmayacağından sıkıntı yok, elindekine göre tepki göstermesinde yarar var. Zaten Peugeot yetkilileri, her koşulda kullanılabilsin diye bu tercihin yapıldığını söylüyor, hani hafta içi işe GTI ile gitmek isteyen ya da çocuğunu ana okulundan GTI ile almak isteyen anneler unutulmamış. Kendi adıma sertlik yanlısı olduğumu altını çizerek vurgulamalıyım… Hani biraz daha iyi bir geometrisi olsa 208 Cooper S denebilirmiş bu otomobile! Ama illa ki otomobil yayıncılarının diline pelesenk olmuş bir “Fransız konforu” unsuru eklenecek… Bari GTI’a yapmasaydınız!.. GTI’da konfor aranmaz, 1.2 VTI hem daha konforlu hem daha ucuz!..
Peugeot, MINI’den alıp farklı modellerinde kullandığı bu motoru, özellikle GTI’da şimdilik en uç noktaya ulaştırmış. 275 Nm ile MINI’nin JCW dahil tüm modellerinden fazla tork sunar hale getirilen motor, 1700-4000 d/d arasını sürüş festivaline dönüştürüyor. Bu, el sıkışarak yapılmış bir işbirliği anlaşması olsa bile büyük meydan okuma! 211 HP’lik JCW ile yanyana geldiğinde süspansiyon gibi önemli bir dezavantajı olacağının farkındadır eminim ki Peugeot!

Peugeot 208 GTI www.e-motoring.com
Mimari olarak diğer 208 versiyonlarına göre küçük ama önemli değişiklik var ki o da makul tutunmayı daha iyileştiren iz açıklığıyla ilgili. Ön akslarda 10 mm, arka akslarda 20 mm artırılan aks açıklıkları, yola daha geniş basabilmesini sağlamış. Bunun dışında gövde ölçüleri korunmuş. 1160 kg’lık “hafiflik”, 200 HP ile kanatlanıyor ve adeta lastiklerin yerden kesildiğini hissettiriyor. Hızlı girilen virajlarda gazı kestiğiniz zaman arka akslara oturan ağırlığı hissedebiliyorsunuz ama otomobilin dengesini çok da bozduğunu söyleyemem bu durumun. Belki yolun eğimi bunda etkili olabilecektir. Arka süspansiyondaki burulma çubuğu da bir işe yaramalı zaten!
Sakin kullanıcılara yüksek tork çıkışı, geniş maksimum tork bandı ve iyi dengelenmiş vites oranlarıyla fazlasıyla esnek sürüş olanağı imkanı sunan 208 GTI, sık vites değiştirme gereği yaratmadan çılgınca hızlanabiliyor. Ama yok GTI gibi kullanmak istiyorsanız, şaşıracağınız ara hızlanma derecelerine hazırlayın kendinizi! 208 GTI’ın 5. viteste bile 80 km/s’den 120 km/s hıza 6.8 saniyenin altında çıkabiliyor. Bunu 3. viteste denemek ister misiniz? Sandığınızdan daha iyi bulacağınıza şüphem yok.
Peugeot’nun aslan olan sembolü, bu otomobilde tam bir yarış atına dönüşüyor. GTI kullanıcıları belki sarfiyatla çok da ilgilenmez ama gerçekler de acıdır. Benzinin çılgın litre fiyatını düşününce hesap etmemek elde olmuyor. Ama 208 GTI, yüksek performansına karşın, şaşırtıcı derecede düşük tüketimiyle kullanıcı dostu olduğunu haykırıyor. Kimse bir GTI’ı kataloğundaki minimum değer olan 4.7’yi yakalamak için kullanmaz ama varlığı bile etkileyici. Sizin hakkını vererek kullandığınızda kendinizi hazırlamanız gereken değer ise 9.0 litre. MINI Cooper S John Cooper Works’ten çok daha ucuza aldığınız aynı motora sahip en az onun kadar güçlü bir otomobil! Daha ne olsun?

Peugeot 208 GTI www.e-motoring.com
(+) Müthiş ivmelenme, esneklik, koltuklar, işçilik ve malzeme kalitesi, yakıt tüketimi, fiyat
(-) Yumuşak süspansiyon, dokunmatik ekran, oturma pozisyonu
Peugeot 208 GTI
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 200 HP/5800 d/d
Maksimum tork (Nm): 275 Nm/1700-4000 d/d
Vites kutusu: 6 ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 230
0-100 km/s hızlanma (sn): 6.8
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.2/4.7/5.9
Ağırlık (kg): 1160

Peugeot 208 GTI www.e-motoring.com