Peugeot 208’e makyaj

 Peugeot 208’e makyaj

Peugeot 208
Lansmanından üç yıl sonra, Avrupa’da markanın en çok satılan modeli olan Peugeot 208 kabuk değiştiriyor. İddialı stilini bir adım daha öteye taşıyan 208, standart LED 3D farlar, ışıldayan Orange Power gibi yepyeni renkler ve yeni kişiselleştirme aksesuarları ile şimdi daha da sportif ve dinamik biçimde kendini gösteriyor. Active City Brake, MirrorScreen, Geri Vites Kamerası ve Park Assist gibi yeni teknolojik donanımlar ile aracın şehir içinde kullanımı daha da kolaylaştırıldı. Ayrıca 100 km’de sadece 3 litre tüketim ve 79g CO2/km emisyon değerine ulaşan dünyanın en tutumlu içten yanmalı motoru başta olmak üzere PureTech ve BlueHDi motor seçenekleri en son Euro 6 standartlarını karşılıyor. Mayıs ayında İstanbul AutoShow Fuarı’nda sergilenecek olan Yeni Peugeot 208 yılın son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak.

Peugeot 208’in burun tasarımında yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgiler yer alıyor. Genişletilmiş ızgara ve krom çıta artık tamamen tampon içine entegre edilmiş. Yüksek donanım seviyelerinde, yeni “EQUALIZER” ızgaranın sıcak kromaj markajı benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, aracı daha geniş ve daha dinamik göstererek yola daha sağlam oturan bir görünüş kazandırıyor. Ön tasarım, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve teknolojik LED’li ışıklı imza ile vurgulanıyor. Yandan bakıldığında, modelin modern ve dinamik boyutları ve üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılmış tasarımı korundu. Yeni Peugeot 208’in profili ise farklılaştırılmasına katkıda bulunan yeni donanımlar ile ayırt ediliyor. Modelin hem şık ve hem de spor yanını güçlendiren krom ayna gövdeleri bundan böyle 3. seviyeden itibaren standart olarak sunuluyor.
Arkada, stop lambaları ve yeni LED’li 3D ışık pençeleri şaşırtıcı çizgileriyle büyülüyor. Tamamen homojen görüntüleri, kırmızı sıcak opal renkleri ve derin 3D efektleri onları teknolojinin gerçek mücevherleri haline getiriyor. Peugeot tarzının sembolü arslan pençesi arka farlar 208 gamının tümünde sunuluyor. Lansmanından bu yana satılan versiyonların %80’inden fazlasın 7 inçlik büyük ekranı ile donatılmış olan Peugeot 208, dokunmatik ekranı geniş kitlelere sunan segmentin ilk modellerinden biri oldu. Aynı zamanda, kaldırım kenarındaki iki araç arasına otomatik olarak park edilmesini ve bu park yerinden çıkılmasına olanak sağlayan Park Assist aktif park yardımını sunan segmentin ender modellerinden biri durumunda.

Peugeot 208
Bugün, Yeni Peugeot 208, şehir içi kullanımıyla uyumlu iki yeni donanım sunarak bu alandaki öncülüğünü de sürdürüyor: Active City Brake ve Geri Görüş Kamerası.
Active City Brake teknolojisi (Şehirde Çarpışma Riskine Karşı Otomatik Frenaj) 30 km/s hızın altında şehir içi kullanımda sürücünün müdahale etmemesi durumunda kazadan sakınılmasını veya ciddiyetinin azaltılmasını sağlayan yeni bir sistemdir. Ön camın üzerine takılmış olan kısa huzmeli bir lazer algılayıcı (Lidar) aynı yönde seyreden veya duran bir araç gibi engelleri algılayabiliyor. Sistem çarpışmayı önlemek veya çarpışma hızını azaltarak olumsuz sonuçlarını sınırlandırmak için tam güçlü frenajı otomatik olarak başlatabiliyor. Bazı durumlarda, bu sistem otomatik olarak aracı durdurmaya kadar gidebiliyor ve böylece önden giden araçla çarpışmanın önlenmesini sağlıyor.
İkinci donanım seviyesinden itibaren opsiyon olarak mevcut olan Geri Görüş Kamerası büyük renkli ekranı ile günlük kullanımda park manevralarını kolaylaştırıyor.

Atmosferik versiyonlar 1.0L PureTech 68 ve 1.2L PureTech 82’nin lansmanından sonra, üç silindirli benzinli PureTech motor ailesi 1.2L PureTech 110 S&S turbo-kompresörlü versiyonuyla zenginleşti.
Modüler ve kompakt, çevreci ve performanslı olan bu motor bir verimlilik ve ileri teknoloji konsantresi. Yüksek basınçlı (200 bar) direkt enjeksiyon sistemi ve yüksek randımanlı yeni kuşak bir turbo (240 000 d/d) ile donatılan motor düşük devirlerden itibaren pazarın en iyileri arasında sürüş keyfi sunuyor.

5 ileri manuel vites kutusu ile eşleşen bu motor 103 g CO2/ km gibi dikkat çekici şekilde düşük emisyonlar sergiliyor.
Aynı zamanda yeni otomatik vites kutusu EAT6 ile de eşleşebiliyor. AISIN tarafından üretilen bu yeni otomatik vites kutusu, bir yandan mükemmel akıcılık ve üst düzey kullanım rahatlığını garanti ederken, daha hızlı vites değiştirmeleri sağlayan Quickshift teknolojine sahip. Aynı zamanda CO2 emisyonlarını önemli şekilde azaltacak şekilde tasarlandı. Böylece, manuel vites kutulu versiyon ile emisyon farkı sadece 1g/km’ye indirildi. 104 g CO2/ km emisyonlarıyla, 1.2L PureTech 110 S&S EAT6 versiyonu segmentteki benzinli otomatik versiyonların referansı olarak görülüyor.
Dolayısıyla, Avrupa’da lansmanından itibaren, yeni Peugeot 208’de mevcut benzinli motor gamı 68 HP’den GTi versiyonların olağanüstü motorunun 208 HP gücüne kadar son derece geniş bir güç aralığında sunuluyor. Aynı zamanda, yakıt tüketimleri ve CO2 emisyonları dikkat çekici şekilde sınırlı tutuldu; emisyonları sadece 97g ve 129 g CO2/ km arasında yer alıyor.

Avrupa’daki bütün pazarlar için Poissy (Fransa) ve Trnava (Slovakya)’da müştereken üretilen Yeni Peugeot 208 Mayıs ayında İstanbul Auto Show Fuarı’nda sergilenecek ve yılın son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak.