Peugeot 3008

İnsanları yaşam biçimleri, hobileri, algıları geliştikçe otomobiller de uyum gösteriyor. 20 yıl kadar önce multi purpose vehicle (MPV) olarak ismi koyulan biraz yüksekçe tek hacimli araçlar, yaşam akışı içerisinde kendisine aktif, hobilere düşkün, evcil hayvan besleyen bir rota çizenler tarafından hemen kabullenildi. Kimileri bu modellerini hala MPV olarak adlandırıyor kimiyse daha dinamik imaj yüklediğinden crossover… Fonksiyonellikleriyse çok da farklı değil. Kendi kendisini promote eden bu gövde formatı, zamanla her markanın olmazsa olmazları arasına girdi. Düşününce Renault el attıktan sonra kendine gelen Dacia dahi kısa sürede vardığı başarılı konumda kendi MPV’sini geliştirdi. Peugeot’nun 308’den geliştirdiği 3008, adından da anlaşılabileceği gibi onun boyutları genişletilmiş bir versiyonu. Rakamsal olarak incelediğimizde 3008’in 308 ile 2610 mm’lik aks mesafesinin aynı olduğunu görüyoruz ki, yüksek tavan kafa karıştırsa da kabindeki mesafelerin farksız olduğunu anlamak zaten zor olmuyor. 308’den 90 mm daha uzun olan 3008’in yüksekliği de 30 cm daha fazla. 3008’in 90 mm’lik uzunluk fazlası, bagaj hacminde de kendini gösteriyor ve 308’e göre 85 litreyi bulan bir ekstra alan olarak yansıyor. Genel toplamda elbette ki bir hatchback otomobile göre daha heybetli duran, fonksiyonelliği öne çıkan, gerekli çekiş sistemine sahip olsa neredeyse kompakt SUV sayılabilecek bir araç bu. Gövde tasarımında Peugeot’nun dinamik çizgilerini yansıtan otomobilin kabininde de modern bir dizayn sözkonusu. Yüksek konumlu oturma pozisyonu ve vites konsolu, sürücü ve yolcuyu iyice SUV havasına sokuyor. Bunun en önemli artısı ise yola olan hakimiyet hissi bence. Otomobile göre daha yüksekten bakmak trafiğe ve yola daha fazla hakimiyet hissi veriyor. Otomobilin kromajlı ayna kaplamaları ve kapı çerçeveleriyle sağlanmaya çalışılan prestijli görünüm, kabinde de sürüyor. Göstergeler ve detaylardaki finishing uygulamalarında kromajlı çıtalar bolca kullanılmış. Şalter formlu düğme grubu da estetik görüntü sağlıyor.

Hareket gücünü Peugeot’nun belki de en başarılı motoru olan 112 HP’lik 1.6 litrelik DV6 üretim kodlu motorundan alan 3008, bir dizel için gayet atak ve canlı sürüş performansı sağlayabiliyor. Konfor kaybı yaratmayan stabliteyi ise riske etmeyen makul sertlikteki süspansiyon sayesinde rahatsız edici esnemeler ya da sarsıntılar yaşatmadan ilerleyebilen otomobil, düşük yakıt sarfiyatını uzun mezille süslüyor. Araçta yer alan Grip Control® Sistemi, sürücünün zorlu yol koşullarına uyum sağlaması için 5 seçenek sunuyor. Sürücü, ön konsoldaki kontrol mekanizması sayesinde  kar, ıslak zemin, kum, ESP standart ve ESP off seçenekleri arasında dolaşarak, en uygun sürüş ve çekiş özelliğini bulabiliyor.

Dizel motorun gürültüsünün dışarda kalmasıysa en önemli avantajlardan biri. Peugeot, Citroen, Ford ve Volvo’da kullanılan bu motor, sorunsuzluğunu kanıtlamış ekonomik bir makine. Fabrika verilerinde ortalama tüketimi 5 litre olarak geçse de Türkiye’deki yakıt kalitesiyle bağlantılı olarak ortalama tüketimi 6 litre olarak saptayabildik. Altı ileri vitesli otomobilin 90 km/s’yi aşmadan sabit hızdaki tüketim performansı ise 4 litre düzeyini zorluyor. Devir bandı bütün dizellerde olduğu gibi mantıklı kullanıldığı taktirde 3008 gayet akıcı bir sürüş sağlayabiliyor. Harekete geçtikten sonra deviri yol ve yük durumuna göre 2000-3500 d/d arasında tutmak, hem tüketim hem de performans açısından en verimli kullanımı belirliyor.

Peugeot’nun 3008’le sağladığı en önemli avantajlardan biri boyutlara göre geniş bagaj hacmi olarak görünüyor.  Üç kademeli zemin yüksekliği kullanımı sağlayan bagaj, 435 litrelik alan sunuyor. Kayak gibi uzun eşyaları yerleştirebilmek için kapağın yer aldığı arka koltuk sırtlığına ek olarak iki kademeli açılan Hobby bagaj kapağı da gerekirse düz zemin yarattığından masa olarak kullanılabiliyor. 200 kg yük kapasiteli alt Hobby kapağı, yüklemek istediğiniz ağır eşyalar için kolaylık sağlıyor.

 

Peugeot 3008’in fiyatı, Mart ayı kampanyası dahilinde 57.800 liradan başlıyor. Kampanya dışı fiyatıysa 62.4700 TL. Otomobili 6 vitesli robotize otomatik şanzımanla almak isteyenlerin 61.600 TL ödemesi gerekiyor. 1.6 litre 112 HP’lik dizel verisyon dışında 1.6 litre 120 HP’lik benzinli VTi ya da 1.6 litre 156 HP’lik THP versiyonları da bulunuyor. Otomobilde ön, yan ve perde havayastıkları, otomatik klima, ABS, ESP, EBD, çekiş kontrol sistemi, MP3/CD çalar, radyo, head-up display, hız sabitleme sistemi, asimetrik katlanabilen koltuklar, hıza duyarlı merkezi kilit, alaşım jantlar gibi donanımlar yer alıyor.

 

1 Yorum

  • Diğer testlere göre bence çok yüzeysel yorumlar içeriyor 3008 konusu. Saygılar.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.