Yeni 208 Advertisement

Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

 Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

2014 yılının COTY şampiyonu Peugeot 308’e öyle bir versiyon eklendi ki, diğer tüm seçenekleri gölgede bırakacak sportif bir ruh ortaya çıktı. Aslında bu ruh Peugeot’nun geçmişinde hep vardı. Efsane geri döndü de diyebiliriz.

1983 yılındaki kült modeli 205’in GTi deneyiminden sonra Peugeot günümüze kadar kesintisiz olarak B ve C sınıfı modellerinin GTi versiyonlarını mutlaka uygulamıştı. Sırasıyla 205, 309, 106, 306 ve 207 modellerine çok başarılı “grand tourismo” sportif dokunuşlar sunan Peugeot, kompakt hatchback sınıfındaki 307 ve takipçisi 308 modellerinde bu GTi geleneğini aynı başarıyla sürdürememişti. Coupé Cabriolet “CC” modelleri ve RCZ gibi sofistike seçenekler ile GTi ruhunu korumaya çalışmıştı ama tam tabiriyle durumu idare etmişti. Oysa gerek 307’nin ve gerekse ilk nesil 308’in 3 kapılı modelleri ülkemizde pek görülmese bile Avrupa pazarlarında epey hatırı sayılır satış başarılarına erişmişti. İki kapılı niteliği üzerinde durmak istedim. Çünkü başlangıçtan günümüze Fransız üretici tüm B ve C sınıfı GTi modellerini 3 kapılı karoseri seçeneklerine uygulamıştı. Yalnızca kısa bir süre üretilen ilk nesil 308’i yine 5 kapılı karoseri ile GTi kılıfına sokmuştu. Bu kez yine ikinci nesil 308’in 5 kapılı karoseri üzerine çıkan GTi seçeneği ile karşı karşıyayız. Zaten ikinci nesilde de 3 kapılı bir seçenek de henüz üretilemedi. Üzerinde durmaya çalıştığım nokta şu: safkan bir sportif kompakt otomobilin “coupé” ruhunu ortaya çıkarmak için en azından 2 kapılı (bagaj kapısıyla birlikte 3) bir karoseri seçeneği üzerinde yükselmesi hoş olabilirdi. Ancak haklı olarak ayrı bir karoseri için kalıp maliyetlerin artma olasılığı 5 kapılı bir model üzerinde çalışılmasını mecbur kılmış olmalı.

Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

Lafı uzatmadan otomobilimizin ne kadar çılgın özellikleri olduğuna geçelim. Aslında daha önce benzinli ve dizel seçeneklerini kullandığımız 308 modellerinden i-Cockpit ve kabin tasarımı olarak pek farkı bulunmuyor. Ama görsel bazı değişiklikler veya eklentiler fark ediliyor. Tavan döşemesi siyah seçilmiş. Sürücü ve yolcu koltukları ise sırt takviyelerine ve birkaç elektrikli kumandaya kavuşmuş. Bel destekleri ve koltuk ısıtmaları için düğmeler eklenmiş. GTi ruhunu temsil eden kırmızı dikişli efektler gerek kokpit üzerinde gerekse direksiyon ve koltuklarda dikkat çekiyor. Direksiyonun tam üst kısmındaki kırmızı şerit ise bu 308’de kanı kaynatan bazı şeyler olduğunu algılatıyor. Zaten Peugeot Sport bu otomobili geliştirirken daha önce deneyimlenen 208 GTi ve RCZ modellerinin mirasından faydalanmış.

Dış tasarıma geldiğimizde, aslında 308’in Allure donanım seviyesindeki sportif ayrıntıların bir seviye daha yukarı taşındığını gözlemleyebiliyoruz. Intercooler’ı besleyen geniş hava girişi ve dinamik LED ışıkları ile çevrili ızgara dinamik ve kaslı bir tasarım sunuyor. Tamponun ön bölümündeki iki spoiler hava akışını düzenleyerek otomobilin yola yapışmasına yardımcı oluyor. Çünkü bu kadar yüksek bir motor gücüne karşı gelecek hava direncinin doğal olarak düşürülmesi hedeflenmeliydi. Bunu da başardıkları görülüyor. Sadece 0.69 SCX (Hava sürtünme katsayısı-Ön bölüm alanı oranı) ile 308 GTi aerodinamik performansta iddiasını ortaya koyuyor. 11 mm. alçaltılmış gövdesi, 19 inç çapındaki alüminyum alaşımlı jantları ve Michelin Pilot Super Sport lastikleri ile dinamizm hem görsel hem de fonksiyonel olarak pekiştirilmiş. Şişkin marşpiyel çıkıntıları otomobilin yan bölümünde bakışları üzerine çekiyor. Güçlü arka bölüm yola oturan yapıya destek veriyor. Parlak siyah difüzörü ve çift çıkış egzoz sistemi ile sportif karakterini öne çıkartıyor. Bu çift çıkışlı egzost sistemlerini son dönemde birçok kaslı C sınıfı sporcusunda görmemiz mümkün. Tıpkı kırmızı 4 pistonlu kaliperler ve 330mm fren diskleri, damalı ön ızgara, intercooler için geniş hava girişi, ön tampon altı spoilerlar gibi tüm spor otomobillerin ortak tasarım öğelerini kullanılmış 308 GTi’de…

Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

Abartı büyükmüş algısı veren hafif alaşımlı jantların kolları arasından net bir şekilde kırmızı Peugeot Sport fren kaliperleri dikkat çekiyor. 18 inçlik Allure jantlarına göre 19 inç karbon jantlar 2 kg daha hafif ve önemli olan da böyle güçlü bir hız otomobilinde ağırlık dengesini koruyup otomobili daha emniyetli uçurmak. (!) Ancak iki renkli karoseri rengi kişisel zevkimi yansıtmıyor. Seçme şansım olsa kırmızı veya spor maviyi tercih ederdim. Civic Type R ve Focus RS’te olduğu dozda bir “apaçilik” sezilmiyor değil. Bilemiyorum belki de bu tip otomobilleri seçenler, gücünü göstermeyi seviyor. Çünkü otomobiller de bu tip abartılarla gösteriyor. Peugeot Sport mühendisleri bu çift renge çok önem verseler de zevkler ve renkler deyip konuyu teknolojiye getirmek istiyorum.

Ayarlanabilir şasisi ve motoru, rezonant egzozu, süspansiyonu ve tam takım teknolojik frenleri, 308 GTi modelinin sportif ruhunu yakalamak için bir arada ve uyum içinde çalışıyor. Oldukça sert süspansiyon sistemi apayrı bir başlık konusu olabilecek nitelikte; düşey süspansiyon tamamen bu modele spesifik olarak üretilmiş. Yay sertlikleri, hidrolik durdurucu içeren özel amortisör sertlik ayarı ve yalnızca sürücü otomobilde yalnızken devreye girmesi için sertleştirilmiş ve uzatılmış aşamalı bir amortisör sistemi mevcut. Arka dingil ile net bir denge sağlaması için viraj demiri daha esnek hale getirilmiş. Bu durumda otomobil yüksek hızlarda bile sanki ray üzerinde gidiyormuşçasına güvenli ve etkileyici bir yol tutuşa erişiyor. Sanki hızlandıkça yola yerleştiğini hissettiriyor. Hassas şekilde dengelenen yürüyen aksam güvenlik içinde dinamik bir sürüşe izin veriyor. McPherson tipi ön takım hassas şekilde yol çizgisine yerleşirken esnek traversli arka dingil onu takip ediyor. Ön viraj demiri yarı boş ve ön salıncaklar alüminyum olduklarından, bu aksam ayrıca otomobilin hafifliğine de katkıda bulunuyor. Ayrıca bu modele has bir özellik olarak Torsen kilitli diferansiyel vites kutusuna entegre edilerek otomobilin virajlardaki dinamiği arttırılmış. Torkun en fazla tutunan tekerleğe aktarılmasını sağlayan bu diferansiyel aynı zamanda virajdan çıkışta daha erken gaz verilmesine olanak sağlıyor. Söz konusu Torsen kilitli diferansiyel sistemi aynı zamanda optimize bir çalıştırma sağlamak üzere yeni bir Çekiş Kontrolü (Traction Control) ile eşleştirilmiş. Daha sportif ESP (Elektronik Denge Programı) virajlarda daha iyi bir tutuş sağlıyor. Torkun en fazla tutunan tekerleğe aktarılmasını sağlayan bu diferansiyel aynı zamanda virajdan çıkışta daha erken gaz verilmesine olanak sağlıyor. Otomobilin yolda aktığını fark ediyorsunuz.

Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

1.6 litre hacminde 270 HP gücünde THP (Turbo High Pressure) yüksek basınçlı turbo motor hem güç hem de tork olarak yüksek performans amacıyla geliştirilmiş bir makine. Golf GTI, Civic Type R, Focus ST ve Leon Cupra gibi 2.0 litrelik motorlu hız delisi otomobillerin başını ağrıtacak potansiyele sahip 308 GTi, abartılmış 1.6 litrelik motoruyla görevini Fransız konfor anlayışını zedelemeden yapıyor. Golf’ten 40, Focus’tan 20 HP fazlası olan otomobilin boyu 310 HP’lik Civic Type R’a ise yetişmiyor. Süspansiyon sistemi ilginç bir yumuşaklığa sahip. Konfordan çok da taviz vermek gerekmiyor.

Bunun dışında, egzoz manifoldu 1000°C’ye kadar yükselebilen sıcaklıklara dayanması amacıyla çelikten imal edilmiş. Mühendislik bölümünün bütün bilgi birikiminden yararlanan motor, 330 Nm torku, turbo deşarj supabının spesifik tasarımı sayesinde yüksek devirlerde bile en etkin şekilde değerlendiriliyor. Alüminyum dövme pistonlar, takviyeli segman ve biyel kolları, takviyeli kol cıvatalarına sahip bu motorda piston gövdeleri, performansın sürekliliğini sağlamak amacıyla altlarındaki çift yağ spreyi ile soğutuluyor. 330 Nm birime ulaşan yüksek torka dayanmak üzere, altı ileri manuel vites kutusu takviye edilmiş. Şanzımanın iki şaftı kumlama işleminden ve dişlileri de derin karbonitrürasyon işleminden geçirilmiş. Bu petrokimyasal yöntem sayesinde, parçanın direnci karbon ve azot zenginleştirilmesiyle gerek aşınma gerekse yorgunluk yönlerinde arttırılmış. Öte yandan, vites kutusu çıkışındaki dişli oranları canlı ivmelenmeler verecek şekilde kısaltılmış. Bu detayları öğrendikten sonra GTi modelinin diğer 308 seçeneklerine göre tamamıyla farklı olduğunu algılayabiliyoruz. 308 karoseri taşıyan apayrı bir sportif otomobil diyebiliriz.

Peugeot 308 GTI THP 1.6 by Peugeot Sport

Sürüş özelliklerinin eşsiz ve benzersiz olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Otomobili genellikle otoyol şartlarında kullandım. 250 km/h limitli hız göstergesinde son noktaya kadar zorlanmadan gidebileceğine eminim. Zira ben hayatımdaki en yüksek hız olan 220 km/h değerine Peugeot 308 GTi koltuğunda eriştim. Abartı bir hız ve bu denli yüksek performanslı ve teknolojik olarak zengin bir otomobille bile bu hıza çıkılmasını önermiyorum. Tüketim değerlerini böyle yüksek performanslı spor otomobilde önemsemiyorsunuz. Burada tüketimden ziyade aracın performansını ve teknolojisini incelemek istediğimizden dolayı sağ ayağımız pek denetim kuramadı. Dolayısıyla 9,5 lt/100 km gibi bir ortalama değere ulaştık. Sakin kullanımlarda fabrika değerlerine erişileceğini umuyorum. Ancak bu otomobili sakin kullanmak pek de mümkün olmayacaktır.

Start Stop donanımına sahip 308 GTi 1.6 THP 270hp S&S by Peugeot Sport tanımlı otomobilimiz 172.900 TL gibi bir fiyat etiketine sahip. 2016 model fiyat kampanyaları hala geçerli gözüküyor ve 163.900 TL gibi bir fiyata sahip olabiliyorsunuz. Her testimizin sonunda sorguladığım üzere 270 HP güç sunan spor bir otomobili hangi amaçla satın almak isterseniz fiyatı tam da özelliklerine karşılık geliyor. Bu fiyatı bu teknoloji ve işçilik kalitesi hak ediyor. Ancak her gün boş otobanlarda hız zevkinizi tatmin etmeyecekseniz ve bu otomobili şehir içinde kısa mesafelerde kullanıp caka satacaksanız ilişmemenizi tavsiye ederim.

+ Muhteşem bir performans

+ Eksiksiz yol tutuş ve safkan GT özellikleri

+ Ergonomi müthiş

+ Zengin donanım

– Dijital menü ve elektronik oyuncaklar alışkanlık gerektiriyor

– Çift renkli karoseri her zevke hitap etmeyebilir

– 5 kapılı bir GTi, sportif ruha aykırı kaçabilir

 

Yakıt Tipi : Benzin

Motor Hacmi (cc) : 1598

Motor Gücü (HP) : 270@6000

Maksimum Tork (Nm) : 330@1900 d/d

Vites Kutusu : 6 ileri manuel

Maksimum Hız (km/s) : 250

0-100 km/s hızlanma (sn) : 6.0

Tüketim (şehiriçi/şehirdışı/karma) (lt/100km) : 4,9 / 6 / 8,1

Ağırlık (kg) : 1205

U/G/Y (mm) : 4253/1863/1446

Aks Mesafesi (mm) : 2617

Bagaj Hacmi (lt) : 420 / 1309