Peugeot’dan Hindistan’a yeni fabrika

 Peugeot’dan Hindistan’a yeni fabrika

Global genişleme stratejisini sürdüren Peugeot, Hindistan’da yeni bir üretim tesisi kuracağını açıkladı.

• Peugeot ve Gujarat Eyaleti, Ahmedabad yakınındaki Sanand’da araç, motor ve şanzıman üretim tesisleri kurmak için anlaşma imzaladılar.
• Grup, yaklaşık 650 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyor.
• Peugeot ve Gujarat Hükümeti ayrıca bir Otomotiv Beceri ve Yetkinlik Geliştirme Enstitüsü kurmayı planlıyorlar.

Gujarat Eyaleti Hükümet Başkanı Narendra Modi ve PSA Peugeot Citroën Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin, bugün Peugeot ve Gujarat eyaleti arasındaki anlaşmanın imzalanmasına başkanlık ettiler.
Anlaşmaya göre, Peugeot, Hindistan’nın batısında hızlı gelişme halindeki Sanand otomotiv havzasının kalbinde yer alan 2 km2’lik bir arazide 650 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyor. Peugeot burada modern boya ve montaj atölyeleri içerecek ve yılda 170.000 araç üretim kapasitesine sahip olacak ultra modern bir üretim merkezi kuracak. Grubun belirleyici özelliği olan en son teknoloji ve yüksek performanslı teknolojilerin kullanıldığı bir motor ve vites kutusu fabrikası da bu ileri teknolojili sanayi tesislerini tamamlayacak. Bu proje aynı zamanda Sanand otomotiv havzasında 5000 yeni direkt iş imkânı yaratacaktır. İlgili imalatçı ve tedarikçilere şirketin yeni üretim merkezine erişim olanağı sağlamak için, tesis büyük bir imalatçı parkına da ev sahipliği yapacak. İlk yerli üretim Peugeot’nun 2014 yılında banttan inmesi bekleniyor.
İmza töreninde, Bay Narendra Modi şöyle dedi: “Projenin hayata geçirilmesi için Peugeot’ya tam desteğimizi sunuyoruz.”
Sayın Philippe Varin şunları ekledi: “Peugeot’nun dünya ölçeğinde sürekli genişleme sürecinde yer alan bu yeni kilometre taşını duyurmaktan ve Hindistan’a girişimiz için Gujarat eyaletini seçmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Biz 2020 yılına kadar dünyanın en büyük üçüncü otomotiv pazarı haline geleceği tahmin edilen bu ülkeyi dünyanın en dinamik ve büyük ekonomilerinden biri olarak görüyoruz. Gujarat ülkedeki binek oto pazarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere başarılı bir ekonomiye, mükemmel altyapılara ve iyi bir coğrafi konuma sahiptir.”
Peugeot ile Gujarat yetkilileri aynı zamanda otomotiv sektöründe yetkinlik ve becerilerin geliştirilmesine yönelik bir enstitü kurmayı da planladıklarını açıkladılar.
Bu girişim Peugeot’nun dünya çapında en yüksek kalitede ürün ve hizmetler sunmaya verdiği önemin altını çizerken, aynı zamanda bölgede otomotiv alanında nitelikli bir işgücü geliştirmeye yardımcı olacak.
Hindistan, grup için stratejik bir öncelik oluşturuyor. Bu yatırım, Peugeot markasının, müşterilerine ve bayilerine pazar koşullarına iyi adapte olan geniş bir ürün yelpazesini aşamalı olarak sunma doğrultusundaki uzun vadeli vizyonunun bir parçası olarak görülüyor. Peugeot, Hint pazarının farklı ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda ürünler çıkararak Peugeot kimliğini ve “MOTION & EMOTION” kurumsal sloganını güçlendireceği inancında.
Bu doğrultuda marka, Ocak 2012 yılında Delhi’de düzenlenecek Motor Show’a da katılacak.