Yeni 208

Picanto ve Rio’ya Red Dot

 Picanto ve Rio’ya Red Dot


Kia, 2012 yılı Red Dot Tasarım Ödülleri’nde Picanto ve Rio modelleri ile “ürün tasarımı” kategorisinde ödül sahibi oldu. Bu iki ödül ile Kia, 2009 yılından beri aldığı Red Dot Tasarım ödül sayısını altıya çıkarmış oldu. 2009 yılında Kia Soul ve 2010 yılında Kia Venga, 2011 yılında Kia Sportage ve Kia Optima modelleri, bu prestijli ödülü almaya hak kazanmışlardı.

Almanya’da 1953 yılından beri her yıl verilen Red Dot Tasarım ödülleri, dünyanın tasarımda üstün başarı için verilen en önemli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor. 2011 Red Dot uluslararası jürisi, 58 ülkeden 4,500 farklı ürünü mercek altına aldı. Jüri, ürünlerin kalitesini dokuz ana kriter üzerinden değerlendirdi: yenilik, işlevsellik, kalite, ergonomi, dayanıklılık, duygusal etki, ürün aksesuarları, kullanım kolaylığı ve çevreye duyarlılık. Değerlendirmeler sonucunda Kia Picanto ve Rio, bu seçkin jüri tarafından ‘ürün tasarımı’ dalında 2012 yılı ‘Red Dot’ ödülüne layık görüldü.

Kia Motors’un Dünyaca ünlü baş tasarımcısı Peter Schreyer konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Son derece gururluyuz. Bu iki ödül, uluslar arası tasarım ekibimizin yoğun çalışmalarının ve global tasarım stratejimizin kabul gördüğünün en son kanıtı oldu. Ayrıca, ben özellikle Kore, Avrupa ve Amerika’daki ekiplerimizin yaratıcı ve başarılı ortak çalışmalar yapabilmelerinden dolayı da son derece mutluyum, çünkü her üç tasarım merkezimiz de bu araçların yaratılmasında etkin rol oynadılar. Biz, ürettiğimiz otomobillerin sıradanlıktan uzak hayat tarzını benimseyen insanların ilgisini çekmesini istiyoruz ve tasarım ilk etapta bunu yapabilmenin tek yolu. Kia Motors’un vizyonu çok açık; tasarımlarımızla müşterilerimizin kalplerinde yer edinmek ve bu yolla onlarla iletişime geçmek” dedi.