Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası’na dönüyor

 Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası’na dönüyor

Rally de Portugal, Faro 2-5 04 2009
100 yıldan fazla süredir motorsporlarında elde ettiği başarılar ile adından söz ettiren Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) 2014 yılında geri dönüyor. Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, diğer üç lastik üreticisiyle birlikte, 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’na da lastik tedarikçisi olacak. Pirelli’nin rallide hem tek marka olarak yer aldığı hem de farklı markalarla birlikte mücadele ettiği uzun ve tanınmış bir geçmişi var. Milano doğumlu şirket, Dünya Ralli Şampiyonasında 1973’den itibaren 180 zafer elde etti.
Pirelli’nin Motorsporları Direktörü Paul Hembery: “FIA’ya katılımımıza olan sıcak yaklaşımı için teşekkür ediyoruz ve kendimizi evimizde hissettiğimiz bir spora geri döndüğümüz için çok mutluyuz. Dünya ve Avrupa şampiyonalarının düzenlemeleri birbiriyle oldukça paralellik gösterirken bu kararı almamızdaki en büyük etken müşterilerimizin talepleridir. Lastiklerimizin kalitesi konusunda kendimize çok güveniyoruz ve ürünlerimizin Dünya Ralli Otomobil sanayisindeki son teknoloji ile daha da rekabetçi olacaklarına inanıyoruz. Lastik üreticisi için ralli, değişken iklim koşulları açısından ve lastiğin her türlü yol koşulunda test edilmesi açısından muhteşem bir deneyimdir. Bağımlılık derecesinde olağanüstü bir spor olan rallide lastikler büyük farklar yaratabilir. Yeni üreticilerin yüksek ilgisi ve artan tanıtımlar sayesinde, bu deneyimi yaşamak ve şampiyonada aktif ortak olmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.
FIA Ralli Başkanı Jarmo Mahonen ise: “Pirelli’nin Dünya Ralli Şampiyonasına dönüşü çok pozitif bir karardır. Dört markanın birlikte çalışacak olması, şampiyonada yarışacaklar için seçim olanağı ve çeşitlilik sağlayacaktır.” şeklinde görüşlerini dile getirdi. 2014 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın Pirelli’nin de yer alacağı ilk ayağı 14-19 Ocak tarihleri arasında Monte Carlo’da gerçekleştirilecek .