Porsche Macan 2.0

 Porsche Macan 2.0

Porsche Macan 2.0
Var olan en hızlı, en sportif, en iyi yol tutan kompakt SUV olduğu iddia ediliyor. 911 ve Cayman’dan farklı bir ruh taşımadığını ilk anda anlıyorsunuz.
VW Group çok büyük bir şemsiye. Bünyesinde kaliteli üretimler yapan markaların her ihtiyaca ve bütçeye yönelik birbirinden değerli modelleri var. Geliştirdikleri teknolojileri marka kimliğine uyarlayıp, kimi zaman da paylaşarak en verimli şekilde kullanıyorlar. Macan da bu prensiple yaratılmış en üst seviyedeki modellerden biri. Audi Q5 için geliştirilen platform üzerine yapılandırılan kompakt Porsche SUV’u, Cayenne’in çizgisinde marifetlere sahip daha kompakt, kalabalık şehir hayatında daha pratik lüks bir crossover. Porsche’nin Leipzig’deki fabrikasında Cayenne ve Panamera ile birlikte 2014’ten bu yana üretilen Macan’ın gövde hatlarında tasarım çizgisini belirleyen temel faktörün Cayenne olduğu hemen seziliyor. Gerçi kaputta Cayman’ın istiridye formu seziliyor ama farlar, hava girişi ve tamponda yoğun olarak Cayenne’i görüyoruz. Derin yerleşimli arka aydınlatma grubu ise üç boyutlu gibi görünüyor. Zaten 2010’da ilk duyulan proje ismi olan Cajun bile Cayenne Junior’dan geliyor. Macan kelimesi ise bir Endonezya kaplanından alınma. Sadece platform kardeşliği bulunan Audi Q5’ten 43 mm uzun olan Macan, 36 mm geniş.

Porsche Macan 2.0
Tabii paylaşım deyince kafalar karışmamalı. Macan, Porsche amblemi taşıyan ucuza getirilmiş bir Audi değil. Zaten ileri derecede modifiye edilmiş platformundan başka da ortak parça kullanımı yok. Bunun dillendirilmesinin “Porsche’ye bile şasi veriyor…” gibisinden bir Audi reklamı olduğunu düşünüyorum. Etkileyici gövdenin ardındaki kabin de nakış gibi işlenmiş. En düşük versiyon olması, etkileyiciliğinin devamına engel olmamış. Ödenen paranın karşılığı, daha harekete geçmeden alındığını hissettiriyor. Kabin buram buram kalite kokuyor. Diğer Porsche modellerinde olduğu gibi sürücü odaklı kokpitte her şey “haydi gidelim” diyor. Kabin tam anlamıyla atletik ruhlu bir terzinin elinden çıkmış gibi. Malzeme kalitesi tam gurme işi, üst sınıf.

Porsche Macan 2.0
Macan’ın 911 ya da Cayman’ı aratmayan oturma pozisyonu öyle sportif tasarlanmış ki, kalabalık bir aileye bile sahip olsanız bir coupe kullanıyor hissini tatma şansına sahip olabiliyorsunuz. Yalnız ön koltukların arasındaki “düğme tepsisi” alışana kadar kafa karıştırmaya aday. Hareket halindeyken aranan düğmeyi bulmak zor olabilir. Kokpitin üzerindeki kronometre ve saat, sportif ruhu vurguluyor. Arka koltuklarda seyahat alanı ve ayak boşluğu benzer boyutlardaki SUV’lara göre biraz daha kısıtlı. Cam tavan olmayan araçlarda arka koltuk yolcuları biraz daralabilir. Otomobilin bagajıysa oldukça geniş ve kullanışlı. Otomobil formundaki uzaktan kumandanın düğmelerine bakmadan basıldığında bazen istemeden bagaj kapağı yükselmeye başlayabiliyor, düğme daha ayırt edici yapılabilirmiş.

Porsche Macan 2.0
Macan’ın motoru, vites kutusu ve süspansiyon özellikleri sadece Porsche’ye ait. 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motor sıralı 4 silindirli. 3.0 litrelik motora sahip Macan S veya 3.6 litrelik motorlu Macan Turbo’yu bilemiyoruz ama 2.0 litrelik motor bile insanın aklını almaya yetiyor. Şöyle de düşünülebilir, herkes yarış pilotu olmak zorunda değil. Tıpkı Porsche’nin söylediği gibi aynı zamanda spor otomobil olan ilk SUV Macan. Aslında motor çok güçlü değil ama maksimum torku o kadar efektif ki, bu bile insanın nefesini kesebiliyor. 1500-4500 d/d arasına yayılmış maksimum tork çıkışı, sanki sürekli maksimum performansla ilerliyormuş hissi yaratıyor. Tutunma kaybı olmadığında torku sadece arka akslara ileten çekiş sistemi, kayıp başlarsa ön tekerleklere de güç iletiyor. Hatta gerekirse tüm gücü ön tekerleklere de aktarabiliyor. Motorla ilgili Porsche’nin ruhunu taşımadığı eleştirisi gelebilir. Evet, sıralı dört silindirden klasik boxer sesi yayılmıyor ama kabul etmek gerekiyor ki sıralı motorun sesi de hiç fena değil.

Porsche Macan 2.0 Porsche Macan 2.0
Sport düğmesine basıldığında uygulamanın bulunduğu diğer otomobillerle benzer değişiklikler yaşanıyor; direksiyon tepkileri keskinleşiyor, vites değişimleri hızlanıp sertleşiyor ve daha çabuk hızlanıyor. Ama Macan’da bu değişimler Porsche usulü hakkı verilerek yaşanıyor. Ayrıca siz onu bir de frenajda görün!
Bütün bu sürüş ziyafetinin elbette bir bedeli var. Tüketim sonuçları, fabrika verileri kadar iyimser olamayabiliyor. Performanslı sürüşlerin faturası 10 litre civarında seyrediyor.

Porsche Macan 2.0
Konfor öncelikli Porsche Cayenne’de 8 vitesli Tiptronic şanzıman kullanılmasına karşın Macan’da sadece çift kavramalı otomatik vites kutusu sunuluyor ki o da, motorun yüksek performansına hızıyla uyum gösterirken sportif sürüşte de başrol oynuyor. Direksiyonun arkasındaki elciklerle manuel de yönetilebilen 7 vitesli şanzıman, hızlı kullanımlarda erken vites değiştirmiyor, tadı damakda bırakmıyor, sürücünün üst devirleri zorlamasına izin veriyor. Sportif sürüşlerde vites değişimleri de şiddet kazanıyor, sürücüyü daha da tahrik ediyor.

Porsche Macan 2.0 Porsche Macan 2.0
Tıpkı Jaguar ve Hyundai gibi kış mevsiminin en sert, en karlı günlerine denk gelen Macan testinde aracımızın karlı yüzeylerdeki hünerlerini de görme şansımız oldu. Akıllı çekiş sistemi ve yüksek tork çıkışı kadar kış lastikleri sayesinde Macan ile yoğun kar koşullarında bile takılma riski bile yaşamadık. Ama Macan ile en zevklisi asfalt yolculukları. Çünkü o, günümüzdeki en sportif kompakt SUV kimliğini taşıyor. Yüksekte olmanıza karşılık coupe kadar sportif hissettiriyor ve en düşük motor versiyonuyla bile gerçekten hızlı. 0-100 km/s hızlanması 6.9 saniye sürüyormuş, bırakın, 0-200 km/s ne kadar zaman alıyor, daha çok onunla ilgileneceksiniz. Çünkü Macan’ın sürücüyü hıza sevk eden bir karakteri var.
Zengin güvenlik donanımlarına sahip olan araç, EuroNCAP çarpışma testine alınmış tek Porsche modeli olma özelliğini taşıyor. Sonuç mu? Elbette ki 5 yıldızlı karneye sahip.

Porsche Macan 2.0
+ Müthiş yol tutuş
+ Porsche ruh ve performansı
+ Kabinde malzeme ve işçilik kalitesi
+ Büyük bagaj
+ Müthiş fren gücü
– Yüksek fiyat
– Rakiplere göre dar kabin
– Arkada kısıtlı seyahat alanı.

Porsche Macan 2.0
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1984
Motor gücü (HP): 237@5500-6800
Maksimum tork (Nm): 350@1500-4500 d/d
Vites kutusu: 7-ileri PDK çift kavramalı
Maksimum hız (km/s): 223
0-100 km/s hızlanma (sn): 6.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.4/6.5/7.2
Ağırlık (kg): 1770
U/G/Y (mm): 4681/1923/1624
Aks mesafesi (mm): 2807
Bagaj hacmi (lt): 500/1500