Porsche’den iki dünya prömiyeri

 Porsche’den iki dünya prömiyeri

Porsche Mission E Concept
Porsche Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, efsanevi modeli 911’in yeni neslini ve markanın bugüne kadar geliştirdiği ilk 4 kapılı tam elektrikli konseptini tanıttı. Yeni 911, geliştirilmiş şasisi, yeni motorları ve yeni Porsche İletişim Yönetimi sistemiyle, Mission E adlı konsept ise 500 kilometre elektrikli sürüş menziliyle öne çıkıyor.
Mission E, ilk bakışta benzersiz Porsche tasarım diliyle fark ediliyor. Markanın tamamen elektrikli ilk 4 koltuklu ve 4 kapılı konsepti olan otomobil, 600 HP güç üretiyor. Sadece 15 dakika sürede yüzde 80 oranında şarj olan Mission E, 500 kilometre menzile sahip. 0’dan saatte 100 kilometre hıza sadece 3,5 saniyede ulaşabilen Mission E, benzersiz teknolojisiyle de öne çıkıyor. Otomobilin birçok sistemi, göz ve yüz hareketleri ile kontrol edilebiliyor.

reklam
Tucson reklamı

Porsche Mission E Concept
Mission E’nin alüminyum, çelik, karbon fiber ve güçlendirilmiş polimerden üretilen gövdesi, hafifliği ile sürüş dinamizmi kazandırırken, tekerlekleri ise karbon malzemeden geliştirildi. 4 koltuğun rahatça sığdığı ve sürücü ile yolculara geniş ve ferah bir alan sunan kabini, günlük kullanım kolaylığı da sunuyor. Mission E’nin birçok fonksiyonu sürücünün göz ve yüz hareketleri ile kontrol edilebiliyor. Örneğin ön bölümdeki bir kamera, sürücünün hangi bölüme veya cihaza baktığını anlıyor. Menü ekranına bu bölümü getiriyor. Sürücü de direksiyon üzerindeki kontrol düğmeleri ile istediği seçeneği kontrol edebiliyor.
Yeni 911 Carrera ise Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni nesliyle bu öncülüğünü daha da ileri taşımayı hedefliyor.
Yenilikçi turbo motorları, performans ve konforu olağanüstü bir uyumla birleştiren geliştirilmiş şasisi, yeni eğlence ve iletişim sistemi Yeni 911 Carrera’yı fazlasıyla donanımlı kılıyor. Hem otomobil yarışları hem de spor otomobil üretiminde 40 yılı aşkın turbo motor tecrübesi sayesinde, yeni 911 Carrera’nın motorları performans, sürüş keyfi ve verim açısından standartları yeniden belirliyor.
İç özelliklerinde ise, birden çok dokunmayı aynı anda algılayan multi-touch ekranı ile yeni standart Porsche İletişim Yönetimi (PCM) oldukça geniş bir işlevsellik alanı ve çok daha kolaylaştırılmış yönetim olanağı sunuyor.

reklam
Lassa reklamı

Porsche Carrera S
Çift turbolu tamamen yeni nesil motor, 911 Carrera’da duygusal sürüş keyfini daha da yoğun bir deneyime yükseltiyor: 911 Carrera’nın arkasında 370 hp’lik bir güç yer alırken, 911 Carrera S’in motoru ise şimdi 420 hp’lik etkileyici bir güç sunuyor. Bu, her iki modelde de 20 hp’lik bir güç artışını ifade ediyor. Motorların ikisi de 3 lt hacme sahip. 911 Carrera S’in bu etkileyici motor gücü geliştirilmiş kompresörlü turbo şarjı, özel egzoz sistemi ve ayarlanmış motor yönetiminden kaynaklanıyor.
Her iki durumda da sabit olarak en düşük 1700 d/d ve en yüksek 5000 d/d devirden gelen, sırasıyla maksimum 450 Nm ve 500 Nm’lik belirgin biçimde artırılmış torklarıyla karakterize edilen Yeni Posche motorları harika sürüş performansı sunuyor. Aynı zamanda, yeni nesil motor 7.500 d/d maksimum hızıyla alışılagelmiş turbo motorların en yüksek hızlarını belirgin bir farkla geçerken Porsche motorlarına özgü etkileyici sesiyle güç gösterisi yapıyor.
911’in tüm yeni nesilleri öncekilerle karşılaştırıldığında daha da geliştirilmiş performans ve verimlilik sağlıyor. Örneğin, modele bağlı olarak yeni nesil motorlar neredeyse yüzde 12 daha yüksek verim sunuyor: yakıt tüketiminde 100 kilometrede bir litreye varan düşüşler sağlandı. PDK şanzıman ile 911 Carrera 100 kilometrede artık sadece 7,4 litre yakıt tüketirken (100 kilometrede 0,8 litrelik bir azalma), 911 Carrera S PDK şanzıman ile 100 kilometrede 7,7 litre yakıt tüketiyor (100 km’de 1 litre daha düşük).