Range Rover Velar D240 SE

 Range Rover Velar D240 SE


Ürün gamı içinde daha şehirli orta sınıf bir SUV geliştiren İngiliz üretici, genç müşteri kitlesini daha fazla doyurmak arayışında.
Dünya binek otomobillerden SUV’lara kaydıkça her marka da bu yönde kendi yolunu çiziyor. Seçenekleri zenginleştirmek ticari başarıyı daha da artırıyor. Tabii her marka kendi çapında, kendi ayarında atıyor bu adımları. Tıpkı Porsche’nin model gamını önce Cayenne, ardından Macan ile umulmadık kulvarlara taşıması gibi Land Rover da müşteriler için seçenekleri artırıyor. Şehir yaşamına Evoque ile daha yoğun dahil olan İngiliz marka, şimdi onun bir büyüğü, Range Rover Sport’un bir küçüğü ile portföyünü zenginleştiriyor. Discovery Sport’tan daha “sport”if göründüğü de bir gerçek! Markanın yeni yüzünü ortaya koyan heyecan verici tasarımı, Velar’da markanın yeni teknolojileri ve yüksek estetikle buluşuyor.

Grubun diğer markası Jaguar XE ve XF ile aynı alüminyum platform üzerinde benzer mimariyle geliştirilen Velar, şehir etkinliklerine daha yakın. Dinamik görüntünün ardında yüksek konforlu bir sürüş lezzeti saklı. Üstelik bunun dozajı yapılacak sürüş modu seçimleriyle saniyeler içinde düzenlenebiliyor. Ama bu arazi yeteneklerinin markanın şanına gölge düşürecek düzeyde olduğunu göstermiyor, aksine bu zarafetin yol dışı yetenekleri de göz kamaştırıcı. Sürekli dört tekerlekten çekişli olan otomobilde Land Rover’ın çekiş özelliklerini yüzeye göre düzenleyen elektronik çekiş sistemi Terrain Response görev yapıyor.


Gizli kapı kolunun Indiana Jones filminden bir sahne gibi ortaya çıkışıyla başlayan biniş seremonisi yere yansıyan logoyla sürüyor. İniş binişleri kolaylaştırmak için 40 mm alçaltılabilen Velar’ın kabininde sürücü ve yolcuları çok ferah ve modern bir ambians karşılıyor. Özellikle kokpit tam bir gösteri gibi. O kadar etkileyici ki koskoca kokpit üzerinde motor çalıştırma düğmesinden başka buton bırakılmamış. Her biri 10 inçlik iki dokunmatik ekranlı (Touch Pro Duo) orta konsolda her şey dokunmatik. Üstteki ekranın açısı dokunarak değiştirilebilirken buradan navigasyon, telefon, müzik sistemi gibi menülere ulaşılıyor. Aracın sürüş özellikleri, klima ve off road yeteneklerinin derinlerineyse alttaki ekrandan ulaşılıyor. O biraz alçakta kalmış gibi ama olağanüstü çözünürlüğüyle bu durumu gizlemeyi başarıyor. Gerçekten bu ekranların her biri yüksek çözünürlüklü birer gövde gösterisiyle sunuluyor. 12.3 inçlik dijital gösterge tablosu ise interaktif ve isteğe göre görüntüsü değiştirilebiliyor. Ekranların dokunuşlara tepkileriyse gecikmesiz. Direksiyon üzerindeki hız sabitleme sistemi ya da müzik sistemi kontrolleri de dokunmatik. İsmine piyano kelimesi katılarak imajı yapılmışsa da piyano siyahı kaplamalar, otomobil aleminin en sevilmeyen donanımı olma yolunda hızla yükseliyor! Parmak izi ve toz gösteren bu kaplamalar kabindeki tek olumsuzluk olabilir! Ancak bu piyano siyahı yoğunluğu parmak izlerini fazlasıyla gösteriyor. Titiz tiplerin kapıdaki ceplerde fiber bezler taşıması kaçınılmaz. Yine piyano siyahı konsolda mekanik bir düğme daha var ki, logoyla örtülmüş. Ve basıldığında bardaklığa ulaşılıyor! Bir coupe misali basık tavanın altında geniş bir kabin gibi geniş kapasiteli bir de bagaj yer alıyor. Ama bu bölgedeki en güzek detay, plakanın üzerindeki geri görüş kamerasının temiz kalmasını sağlayan su püskürtücü. Bu minik ekipman olmazsa Velar ile park manevrası yapmak çok zorlaşabilir.
Beş koltuklu kabinde aristokrat bir hava hakim, kalite üst düzeyde, işçilik çok çok iyi. Önde ve arkada cömert oturma alanları sunulan iç mekandaki loşluk, koyu renkli cam tavandan kaynaklanıyor. Diz mesafeleri geniş olsa da arka koltuk minderi elektrikli olarak kaydırılarak ihtiyaca göre düzenlenebiliyor. Konfor düzeyi öyle ince düşünülmüş ki, ön koltukların arasındaki kol dayanakları her iki yolcu için bağımsız kaydırılabiliyor.

reklam


Jaguar Land Rover Grubu’nun (JLR) en yeni Ingenium motoru olan 2.0 litrelik dört silindirli turbo dizel makine, sportif sayılabilecek bir dizel sesiyle güçlü çekiş sunuyor. Model isminde geçtiği gibi 240 HP üreten motor, şaşırtıcı bir çeviklikle hızlandırıyor. Ağırlığı 1.9 tonu bulan Velar’ı taşımakta zorlanmayan motor, 240 HP’lik gücüyle yeterince dinamik. Sabah ilk çalıştırıldığında biraz dizel sesi duyuluyor ama kabine rahatsızlık vermiyor. Dört silindirli motorun karakteri pek ateşli sayılmaz ama görevini keyifle yapıyor. Tabii Land Rover tutkunları bu motorun yerinde 6 silindirli bir motor görmek isteyebilir.

reklam


Tıpkı ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi motor çalıştırıldığında konsolda yükselen dairesel kumandayla seçilen vites, direksiyon üzerinden de kumanda edilebiliyor. Otomobilde kullanılan 8 ileri vites kutusu ZF’in eseri. Yüksek tork çıkışıyla uyum içinde işleyen sistem, cüsseye göre düşük gerçekleşen yakıt tüketiminde de etkili.
Süspansiyon sistemi, Terrain Response sayesinde üzerinde bulunulan yüzeye adapte derhal oluyor. Zaten vites kutusunda düşük devir bulunmamasının sırrı da burada. Her şey elektronik olarak gerçekleşiyor. Aktif Arka Kilit Diferansiyeli ek olarak virajlarda daha fazla çekiş gücü ve arazide daha iyi tutunma avantajı sunabiliyor. Elektronik kontrollü sisten bunu arka tekerlekler arasındaki kaydırma oranını kontrol ederek gerçekleştiriyor.


Normal sürüşte önden çekişli olan Velar, koşullar sertleşip tutunma kaybı yaşandığında tork transferini anında gerçekleştiriyor. Arazi kullanımında çok dikkat çeken bir özellik var, konfor düzeyi hiç değişmiyor, esnemelerde kabinde en ufak bir çıtırtı bile duyulmuyor. Heybetli Range Rover Velar, 60 cm derinliğinde sudan geçebiliyor. Asfaltta ise adeta her bir tekerlek turu elektronik kontrol altında, saniyede 500 kez kontrol edilerek güvenliğe adanmış şekilde ilerliyor. R Dynamic modunda biraz daha ateşleniyor ve tepkiler sertleşiyor ama yine de hakim olan konfordan pek ödün verilmiyor.


Range Rover ailesinin diğer modelleri gibi son derece zengin ekipmana sahip olan Velar’da eksiksiz bir liste yer alıyor. Acil frenleme, şerit asistanı ve 360 derece park destek sistemi gibi elektronik güvenlik donanımlarının yanında konfor için de dört bölgeli klimadan koltuk ısıtmasına eksik yok. Çok estetik görünen yetenekleri yüksek bir şehir SUV için en iyi seçeneklerden biri.

+ Müthiş kokpit tasarımı
+ Kalite düzeyi
+ Güçlü motor çekişi
+ Viraj hakimiyeti
+ Yolda ve yol dışında konfor düzeyi
+ Pratik menüler
– Siyah kaplamalarda parmak izi kalıyor
– Fiyat

Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1999
Motor gücü (HP/d/d): 240@4000
Maksimum tork (Nm/d/d): 500@1500
Vites kutusu: 8 ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 217
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.3
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 7.2/5.1/5.8
Ağırlık (kg): 1841
U/G/Y (mm): 4803/1823/2032
Aks mesafesi (mm): 2874
Bagaj hacmi (lt): 673