Renault, Captur ile 15. modelinde de 5 yıldıza ulaştı

 Renault, Captur ile 15. modelinde de 5 yıldıza ulaştı
Reklam

Renault Captur www.e-motoring.com
Renault Captur EuroNCAP çarpışma testlerinde yüzde 80.5 toplam skor elde etti ve Fransız üreticinin EuroNCAP’in maksimum beş yıldızlık pasif güvenlik derecelendirmesine layık görülen 15. modeli oldu. Güvenlik performansına ilişkin bu resmi sonuca ek olarak Renault Captur aynı zamanda son derece hassas, iyi tepki veren şasisi sayesinde güven verici dinamikler sunuyor.

reklam
Skoda Superb

Tüm yolcuların tam güvenliği için sistematik bir çalışma
Renault Captur aynı platformu paylaştığı Yeni Clio’nun yüksek güvenlik standartlarına sahip olmalıydı. Renault’nun güvenlik performansı karayolu kazaları ve motorlu araç kullanıcılarının gerçek hayattaki davranış biçimlerini üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanıyor. Renault Captur’un elektronik mimarisi, daha yüksek yolcu koruması sağlanabilmesi için en yeni nesil koruma sistemlerinin daha erken tetiklenmesini sağlayacak biçimde tasarlandı.

reklam

Renault Captur www.e-motoring.com
Yetişkin yolcu koruması
Önden darbe durumunda Renault Captur’un ön yolcuları iki hava yastığı ile birlikte ön gergili ve 400 daN’ye kalibre edilmiş yük sınırlayıcılı emniyet kemerleri ile korunuyor. Ayrıca, ön koltuk yolcusunun diz ve kaval kemiği bölgesi için artırılmış koruma sağlaması bakımından, torpido gözü yerindeki Easy Life saklama gözüne ek korumalar entegre edildi. Arkada ise tüm koltuklarda üç noktalı emniyet kemerleri bulunuyor; ayrıca arka dış koltuklarda güç limitörü yer alıyor.
Captur, yan darbelerde yolcu koruması ile ilgili olarak da 8 puan üzerinden 7,9 gibi etkileyici bir sonuca layık görüldü. Darbeleri belirlemesi ve iki kat daha hızlı tepki vermesi için Renault Captur’un her iki tarafından iki adet yan darbe sensoru yer alıyor. Bu sensorlardan bir tanesi ön kapılarda diğeri ise B sütunlarında bulunuyor. Özel bir algoritma, darbenin şiddetine uyum sağlayarak yeni nesil baş-boyun hava yastıklarına kumanda ediyor.

Tüm bu sonuçlar Renault Captur’un yetişkin koruma alanında 36 üzerinden 32 puan elde etmesini sağladı. Bu not, küçük otomobil segmentinde bugüne kadar elde edilen en iyi sonuçlardan biri.

Renault Captur www.e-motoring.com
Çocuk güvenliği
Genel tasarımı ve ön yolcu koltuğu ile birlikte arka dış koltuklarda üç noktalı Isofix çocuk koltuğu bağlantı noktalarının yer alması sayesinde Renault Captur’un çocuk koruma derecesi B segmentinde elde edilen en iyi dereceler arasında yer alıyor: bu konuda, daha da zor hale getirilen en son prosedürlere rağmen 49 puan üzerinden 39 puan elde edildi.

Captur, yaya korumasında da en iyiler arasında
Captur’un ön kısmı yaya yaralanmalarını en aza indirecek şekilde tasarlandı. Aracın tamponunda her hangi bir çıkıntılı kenar bulunmazken, genelde çok sağlam yapılan ön camın alt kısmı her hangi bir darbe durumunda yaralanma riskini en aza indirecek biçimde dizayn edildi. Kaporta ile motorun en üst kısmı arasındaki yükseklik, darbe alanına daha fazla yer bırakmak dolayısıyla çarpma anında yayanın daha az hasar almasını sağlamak için ön kaput yüksekliği arttırıldı. Renault Captur, 36 puan üzerinden 22 puan alarak bu alanda da sınıfının en iyi araçları arasında yer aldı.