Renault, Dacia ile birlikte rekorlar kırıyor

 Renault, Dacia ile birlikte rekorlar kırıyor

Renault’dan yapılan açıklamaya göre, grubun Avrupa dışında satışları yüzde 19.2 yükseldi ve şu an toplam satışların yüzde 43’ünü oluşturdu. Grup, Türkiye’de Renault ve Dacia markaları ile satış hacmini yüzde 23 oranında artırarak 140.827 adede ulaştı ve yüzde 16.3 oranında pazar payı gerçekleştirdi. Türkiye, özellikle Renault Fluence ve Symbol’ün başarısı sayesinde, grubun beşinci büyük pazarı konumunda bulunuyor. Euromed Bölgesi’nde hafif ticari araç sıralamasında birinci sırada yer alan Türkiye, aynı zamanda uluslararası Renault hafif ticari araç sıralamasında, Fransa’nın ardından 2. sırada yer alıyor.

2011 yılında Avrupa dışında satışlar ve Renault markası ile yüzde 6.8 oranında güçlü bir büyüme gerçekleştirildi. Avrupa’da, Renault binek araçlarda (PC) ve hafif ticari araçlarda (LCV) 2. sıradaki yerini korudu, piyasanın yüzde 8.6’sını elinde bulundurdu. Art arda 14 yıldır hafif ticari araç pazarında lider konumda bulunan Renault Grubunun pazardaki payı yüzde 15.6 arttı.

Renault, yıl sonunda Sıfır Emisyonlu (Z.E.) araçlarını piyasaya sürerek geleceğe yatırım yapmaya başladı, bu araçlar arasında Fluence Z.E. ve Kangoo Z.E. yakın dönemde International Van of the Year 2012 unvanını alan Renault’un elektrik motorlu Van’ı 19 büyük Fransız şirketinin (15.600 araç tedarik sözleşmesi ile) tercihi oldu.

Renault, 2011 yılında küresel piyasalarda yüzde 5.3 oranında büyüme gösterdi. Bu büyüme, Rusya (yüzde 40), Türkiye (yüzde 13) ve Latin Amerika (yüzde 10) dahil uluslararası piyasalar aracılığıyla gerçekleşti.

Renualt Grubu’nun Euromed Bölgesi satışları yüzde 13.2 oranında arttı, pazar payı 0.1 puan ile yüzde 21.3 oranında yükseldi. Avrasya Bölgesi satışları yüzde 60.1 oranında arttı ve pazar payı 0.8 puanla yüzde 5.6 oranında yükseldi.

2012’de küresel pazarın 2012 yılında yüzde 4 oranında büyümesini bekleniyor. Renault Grubu Avrupa dışında güçlü pazarlarda büyümeye devem edecek. Yüzde 3 oranında bir düşüş yaşanacağı tahmin edilen Avrupa pazarlarındaki konumunu pekiştirecek.

Renault Grubu, 2012’de güçlü konumunu koruyacak özellikte
Renault Satış ve Pazarlama&Hafif Ticari Araçlar Başkan Yardımcısı ve Avrupa Bölgesi Başkanı Jerome Stoll, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde “Belirsiz bir iktisadi ve mali ortamda, Renault Grubu 2012 yılında güçlü konumunu koruyacak özelliklere sahip. Bu yıl hem Avrupa hem de uluslararası pazarlarda büyük bir ürün tanıtımı gerçekleşecek, dokuz yeni model tanıtılacak. Bunların arasında Renault’nun yenilikleri herkese ulaştırma konusundaki kabiliyetini gösteren iki elektrik motorlu araç olan ZOE ve Twizy de var. Markanın yeni dizayn yaklaşımının öncüsü olan Yeni Clio; üç yeni Dacia; bir Van ve hobi aracı olan Lodgy MPV. Bu yeni ürünlerin dört yeni motor ve ZOE ve Yeni Clio’da 2012 yılında sunulacak olan dokunmatik, entegre ve bağlantılı bir tablet olan ve inanılmaz fiyatlarla sunulan R-Link’in tanıtımı markalarımızın çekiciliğini daha da artırmaya yardımcı olacak.”

Stoll, 2011 yılında Renault Grubu kendi rekorunu kırarak 2.7 milyon araç satışı gerçekleştirdiğini ve satışlarının yüzde 43’ünü Avrupa dışından elde ederek küresel büyüme amacına ulaştığını belirterek, “Bütün uluslararası bölgelerin desteğiyle bu güçlü büyüme, Grubun uluslararası erişim ağının genişlediğinin bir göstergesi. Avrupa’daki güncel konjonktüre rağmen Renault, pazarın 2. markası olma özelliğini korudu ve art arda 14 yıldır hafif ticari araç pazarının lideri konumunda. Geçen yıl da ekonomik elektrik motorlu araçlar dönemi başladı, Renault Fluence Z.E. ve Renault Kangoo Z.E piyasaya sürüldü” dedi.