Renault-Gaziantep Belediyesi işbirliği

 Renault-Gaziantep Belediyesi işbirliği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden GASKİ ve Renault Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı anlaşmasını imzaladılar. Bu anlaşma, çevre dostu elektrikli araçların, dünyanın diğer öncü şehirlerinde olduğu gibi Gaziantep’te de kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Bu işbirliği programı; 2011 yılından itibaren üretimi gerçekleşecek elektrikli araçlar için Gaziantep il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını ve aynı zamanda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye’de plakalanacak ilk parti elektrik motorlu otomobillerden 50 adedini kiralayarak belediye hizmetlerinde kullanmasını kapsıyor.


Anlaşma Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in katılımıyla GASKİ (Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi) Enerji Genel Müdürü Zeynel Abidin Bayram, Renault MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu tarafından imzalandı. Renault ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında oluşturulan bu sinerjiden güç alan taraflar, CO2 salımlarını ve küresel ısınmayı azaltmak amacıyla 2011 yılında üretilecek elektrikli araçların Gaziantep il sınırları içerisinde benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatılmasına, bu çerçevede 2011 yılına kadar kentteki elektrikli araç kullanımı altyapısı konusunda somut sonuçlar elde etmek üzere bir çalışma ekibinin kurulmasına karar verdiler.

Buna göre çalışma ekibi, Gaziantep’te elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasını temin edecek projeleri şarj noktaları ekseninde artırmak, elektrikli araç şarj noktalarını oluşturmak ve yaygınlaştırmak, filo kullanımına, kamu alanlarına ve yerleşim yerlerine özgü özel projeler geliştirmek, elektrikli araç şarj noktalarının işletilmesi için gerekli mevzuat araştırmalarını yapmak, gibi konular üzerinde çalışarak önerilerde bulunacak.