Renault-Nissan ittifakına üçüncü ortak

 Renault-Nissan ittifakına üçüncü ortak

Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance www.e-motoring.com
Renault-Nissan İttifakı ile Mitsubishi Motors Corporation, müşterek ürünleri, teknolojileri ve üretim kapasitelerini kapsayan bir dizi yeni projeyi araştırma yönünde ortak bir niyetleri olduğunu açıkladılar. Bu çerçevede, Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki stratejik işbirliğinin Renault-Nissan İttifakı’nı kapsayacak şekilde genişletilebileceği hususunda anlaşmaya varıldı. Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki mevcut NMKV adlı ortak girişim şirketi, küresel ölçekte satılabilecek nitelikte bir elektrikli model de içeren yeni bir küçük otomobil geliştirecek. Bu ürünün temelini, müştereken geliştirilmiş olan ve Japon yerli pazarında çok tutulan bir “Kei otomobili” (Japonya’ya özel küçük otomobiller segmenti) platformu oluşturacak. Ürünler, pazarlar ve üretimleri hakkında diğer ayrıntılar ayrıca ilan edilecek.

Renault-Nissan İttifakı ile Mitsubishi Motors Corporation, ayrıca, elektrikli araçlara ve en son nesil platformlara ilişkin teknolojileri ve ürün varlıklarını paylaşma niyetlerini de teyit ettiler. Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors, kitlesel olarak pazarlanan sıfır salımlı ürünlerin pazara sunulmasında öncü olan üreticiler arasında yer alıyorlar. Renault ile Mitsubishi Motors arasındaki görüşmeler, öncelikle, Renault portföyünde yer alan araçlar temelinde Mitsubishi markası altında pazara sunulacak iki yeni sedan modeli içeriyor. Daha sonra, başka projeler etrafında ikincil ve ilave etütler yapılacak. ABD’nin ve Kanada’nın D segmenti pazarlarında rekabete atılacak olan ilk sedan, Güney Kore, Busan’da bulunan Renault-Samsung fabrikasında üretilecek. İkinci sedan modeli C segmentinde pazara sunulacak. Bu ürünün, üretim yeri henüz tartışma safhasında bulunuyor.

Renault-Nissan İttifakı Başkanı Carlos Ghosn, “Nissan ile Mitsubishi Motors, geçmişte bir dizi işbirliğinden müştereken istifade ettiler. Bunların en yakın tarihli olanı, Kei otomobillerinin Japonya’da pazara sunulması konusunda gerçekleştirilen başarılı ortak girişimdir. Daha geniş kapsamlı bir işbirliği yoluna girilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu durum, Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki üretken işbirliğini daha da pekiştirmenin yanı sıra, Renault için de yeni fırsatlar yaratacak.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Mitsubishi Motors Corporation’ın Başkanı Osamu Masuko da şu açıklamayı yaptı: “Nissan Motor ile şimdiye kadar gerçekleştirilen işbirliği projelerinin bir sonucu olarak, Mitsubishi Motors Nissan ile tekrar çalışmaktan ve yeni işbirlikleri gerçekleştirmek üzere şimdi de Renault ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyor. Bu yeni fırsat, Mitsubishi Motors ile Nissan arasındaki işbirliği projelerinin olumlu sonuçlar verdiğinin kanıtıdır. Mitsubishi Motors, Renault-Nissan İttifakı ile yeni işbirliği projelerinin de değer kazandıracağına inanıyor.”

Nissan ile Mitsubishi Motors arasında, hali hazırda, her iki marka için de bir Kei otomobili gamının müştereken geliştirilmesine yönelik olarak 2011 Haziran ayında kurulmuş olan NMKV adlı bir ortak girişim şirketi bulunuyor. Bu ürünlerin ilki – Nissan Dayz ve Mitsubishi eK wagon – bu yıl Japonya’da pazara sunuldu. Her iki ürün de Japonya’daki Mitsubishi Mizushima fabrikasında üretiliyor.