Renault-Nissan ve e-Laad 0 emisyon için güçlerini birleştirdi

 Renault-Nissan ve e-Laad 0 emisyon için güçlerini birleştirdi

Renault-Nissan İttifakı Hollanda’daki elektrik dağıtım kurumları konsorsiyumu e-laad.nl. ile bir anlaşma protokolü imzaladı. Bu işbirliği anlaşması (Memorandum of Understanding) ile Renault-Nissan İttifakı Hollanda’da sıfır salımlı araçların geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında en büyük oyuncu olma isteğini bir kez daha ortaya koymuş oldu. İttifak, bireysel tüketicilere yönelik eksiksiz bir elektrik motorlu araç gamı sunmayı taahhüt ediyor; öncelikle Haziran ayında Avrupa’da 2011 Yılının Otomobili seçilen Nissan LEAF tüketicinin beğenisine sunulacak, onu kısa bir süre sonra Renault markalı eksiksiz bir sıfır salımlı* araç gamı takip edecek. e-laad.nl Vakfı kamuya açık alanlarda Renault-Nissan İttifakı tarafından onaylanan şarj noktaları altyapısını kuracak. Anlaşmanın tarafları ortak çabaları ile Hollanda’da 2020 yılında %10’luk bir elektrikli araç pazar payına ulaşma hedefi olan Hollanda hükümetine eşlik etmeyi amaçlıyor.
Şarj üniteleri yaygınlaşıyor
e-laad.nl Vakfı tüm ülkede 10.000 şarj noktası kurma hazırlıklarına şimdiden başladı:
• 8.000 şarj noktası Renault ve Nissan markalı bir elektrik motorlu aracın satın alınması sırasında her müşterinin ikamet veya işyerinin yakınında kurulacak. Şarj noktasının siparişi ve yer seçimi yetkili satıcılıklarda yapılacak.
• 2.000 şarj noktası ise nüfusu 10.000 kişinin üzerinde olan şehirlerde kurulacak (her şehir için en az bir şarj noktası). Belediyeler taleplerini doğrudan e-laad.nl. sitesi üzerinden yapabilecekler.

Altyapıya ve elektriğe erişim ücreti yılda 100 Avro olarak fatura edilecek.

Nissan LEAF, bu yaz Hollanda’da lanse edilecek. Sonbahardan itibaren ise Fluence Z.E. ve Kangoo Z.E. ile Renault markalı sıfır salımlı* eksiksiz bir araç gamı LEAF’i takip edecek. Bu iki araç şimdiden www.renault-ze.nl. sitesi üzerinden rezerve edilebilecekler. Renault Twizy (şimdiden « ön rezervasyonu » yapılabiliyor) ve Renault ZOE ise 2012 başında Hollanda’da satışa sunulacak.

Renault ve Nissan elektrikli araçlarına yerleştirilen navigasyon sistemleri sayesinde müşteriler e-laad.nl Vakfı’nın şarj noktalarının yerlerini belirleme olanağına sahip olacak ve böylece yolculuklarını planlayabilecekler.
Hollanda’da sıfır salımlı araçların geliştirilmesi girişimleri yeni başlamadı. Renault-Nissan İttifakı daha önce 2010 Eylül ayında Amsterdam şehriyle bir işbirliği anlaşması imzalamıştı.

* kullanımda sıfır salım