Renault ve Caterham sportif işbirliğinde buluştu

 Renault ve Caterham sportif işbirliğinde buluştu
Reklam

20121106-152301.jpg
Fransız üretici Renault, İngiliz Caterham ile sportif projeler için güç birliğine gidiyor. Seri üretim ve yarış spor araçları konusunda benzer tutku ve bilgi birikimine sahip Renault ve Caterham Grubu, yeni spor modeller tasarlamak, geliştirmek ve üretmek amacıyla ortak bir proje kapsamında güç birliği yaptıklarını açıkladılar.
· Bu araçlar birbirinden farklı olacak ve ait oldukları Alpine ve Caterham Cars (Caterham Grup Otomotiv bölümü) markalarının özgün DNA’sını taşıyacaklar. Araçlar, Fransa’nın Dieppe şehrindeki Alpine fabrikasında üretilecek.
· Caterham Grup halen %100 Renault SAS’e ait olan Automobiles Alpine Renault şirketinden % 50 hisse alacak. Bu ortaklıktan doğacak ‘Société des Automobiles Alpine Caterham’ şirketinin Ocak 2013 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Şirketi Bernard Ollivier yönetecek.
· Dieppe fabrikasına sürdürülebilir bir gelecek sağlayan proje Fransız Devleti’nin ve Dieppe Maritime’e ortak olan Haute Normandie bölgesinin kararlı desteği ve işbirliği sayesinde hayata geçirilebildi. Bu önemli güçbirliğiyle ilgili olarak Renault Grubu Başkanı Carlos Ghosn: “Caterham ile bu yenilikçi ortaklık uzun süredir gerçekleştirmek istediğimiz iddialı bir hedefimizi somutlaştırıyor: Alpine DNA’sı taşıyan bir spor otomobilin yaratılması. Bu ortaklık, Dieppe fabrikasının geleceği ve uzun yıllara dayalı bilgi birikiminin geliştirilmesi için bize fırsatlar sunuyor.” derken Caterham Grup Başkanı Tan Sri Tony Fernandes: “2001 yılında AirAsia’yı kurduğumdan bu yana yeni bir projeden hiç bu kadar heyecan duymamıştım ve bu ortaklığı kurarak Caterham grubuna karşı gösterdikleri güvenden dolayı Carlos Ghosn, Carlos Tavares ve yeni ailemiz Renault’nun bütün üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Onbir yıl önce havayolu şirketimizi kurduğumuzda birçok kişi kuşku duyuyordu ve bazıları bu kez de kuşkularını sergileyecekler, fakat biz sizin güveninize layık olacağız. Faaliyet gösterdiğimiz pazarları tanıyoruz ve özellikle Asya’da AirAsia modelini tekrarlamak ve tüketicilere çekici ve erişilir ürünler sunmak için burada çok büyük bir fırsat görüyoruz. Bu amaçla, tüketicilerin hayallerini gerçekleştirmeye yardım etmek için Formula 1’e olan ilgimizi ve gerekli olan teknolojiyi bir araya getiriyoruz.” dedi.

reklam
Skoda Superb