Rio’nun örtüsü açılıyor

 Rio’nun örtüsü açılıyor

Kia’nın merakla beklenen B segmentindeki modeli Rio’nun ilk resmi fotoğrafları yayımlandı. Yüksek satış hedefleriyle yola çıkmaya hazırlanan yeni Rio, 3 kapı, 5 kapı ve sedan olmak üzere 3 farklı gövde tipiyle satışa sunulacak. Yeni Kia Rio’nun uluslararası lansmanı 01 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Furarı’nda gerçekleştirilecek. Eski modele kıyasla 55 mm daha uzun ve 15 mm daha alçak olan yeni Rio’nun dingil mesafesi 70 mm artırılarak 2.570 mm’ye çıkarılmış. Yolcular için çok daha geniş bir yaşam alanı sunan yeni Rio’da ayrıca bagaj hacmi de artırılarak hatchback versiyonda 292 lt, sedan versiyonda ise 390 lt.’ye çıkarılmış
Yeni Rio, farklı pazarlardaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla 1.1 lt. dizelden 1.6 lt. benzinliye kadar farklı motor seçenekleri ile pazardaki yerini alacak. Yeni Rio ayrıca, 2012 yılından itibaren sadece Avrupa’da 1.2 lt. turbo benzinli direk enjeksiyonlu yeni bir motor ile de pazara sunulacak.
Kia Motors Denizaşırı Ülkeler Pazarlama Direktörü Soon-Nam Lee yaptığı açıklamada, “ Bu yeni model, Kia’nın geleceğe doğru attığı önemli bir adım. Rio modelimiz her zaman son derece başarılı bir modeldi. Şimdi tamamen yenilenen Rio ile çıtayı daha da yükseltiyoruz. İnsanlar bu araca sahip olmayı arzulayacaklar.” diye konuştu. 2005 yılındaki lansmanından bugüne kadar tüm dünyada 860.000 adetten fazla satılan Rio, Kia markasının 219.000 adetlik satışla 2010 yılından beri denizaşırı pazarlardaki en fazla satılan 3. modeli olma özelliğini de taşıyor.