Rolls Royce, ikonik Spirit of Ecstasy heykelciğini yeniden tasarladı

 Rolls Royce, ikonik Spirit of Ecstasy heykelciğini yeniden tasarladı

Rolls-Royce, 2023’ün dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek olan ilk tamamen elektrikli  otomobili Spectre’nin testlerine başlamıştı. Elektrifikasyon, lüks otomobil üreticisini, önümüzdeki yıllarda sektörün elektrikli geleceğini, önemli ölçüde şekilledireceği planını gözler önüne seriyor İki kapılı coupe’nin sadece bir başlangıç olduğunu ve on yılın sonunda tüm ürün yelpazesinin elektrikli yolunda ilerlediği açıklamıştı.  Elektrik enerjisine geçiş, büyük değişimleri beraberinde getirdi. Markanın tarihinde önemli bir rol üstlenen ikonik Spirit of Ecstasy heykelciği yeniden tasarlandı.

reklam

Dünyadaki en ünlü ve arzu edilen otomotiv maskotu, orijinal yaratıcısı, illüstratör ve heykeltıraş Charles Sykes tarafından 20. yüzyılın ilk yıllarında yapılan çizimlere yakın hale getirildi. Yeni tasarım, Rolls-Royce Evi’nde çalışan tutkulu bir bilgisayar modelcisi aracılığıyla dijital olarak  gerçekçi yüz hatlarının yanı sıra odak ve dinginliği ustaca birleştirilerek ortaya çıkarıldı.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Spirit of Ecstasy,  ilk kez 6 Şubat 1911’de Rolls-Royce’un fikri mülkiyeti olarak tescil edildi. 111 yıl sonra, markanın şimdiye kadarki en aerodinamik ürünü olan tamamen elektrikli otomobili Spectre’nin ızgarasının üzerinde yerini alacak.

Yenilenen Spirit of Ecstasy, selefinin 100.01 mm boyuna kıyasla 82.73 mm yüksekliğe sahip. Daha önce, ayakları bitişik, bacakları düz ve beline doğru eğilmiş halde duruyordu. Şimdi, o gerçek bir hız tanrıçası, rüzgara karşı hazırlıklı, bir bacağı önde, vücudu aşağıda, gözleri hevesle ileriye odaklandı. Bu değişikliklerin hem pratik hem de stilistik faydaları var. 830 saatlik birleştirilmiş tasarım modelleme ve rüzgar tüneli testinin ürünü  olan Spectre’nin olağanüstü aerodinamik özelliklerini arttırmaya yardımcı oluyor.

Yeniden tasarım, erken prototiplerde yalnızca 0,26’lık bir sürükleme katsayısına (cd) katkıda bulunur. Bu da onu şimdiye kadar üretilmiş en aerodinamik Rolls-Royce yapar.  Ürünün 2022’de gerçekleştirilen kapsamlı test protokolleri sırasında bu rakamın iyileşmesi bekleniyor.