Saab’da güneş batıyor

 Saab’da güneş batıyor

İsveçli otomobil üreticisi Saab, resmen iflas başvurusunda bulundu. Vanersborg Bölge Mahkemesi, Saab Automobile’in sahibi Hollandalı Swedish Automobile’ın Üst Yöneticisi Victor Muller’in, Saab’a potansiyel Çinli yatırımcılardan taze kaynak sağlamada başarısız olunması üzerine, mahkemeye şirketin iflas başvurusunu yaptığını açıkladı. Swedish Automobile’ın; Saab’ın önceki sahibi General Motors’un başına dert olan markayı kurtarmak için sunulan bütün önerileri çevirmesinden sonra iflas başvurusunda bulunmaya karar verdiği belirtiliyor.

Otomotiv çevreleri GM’in uzlaşmaz tutumunun, Çinli Zhejiang Youngman Lotus Automobile şirketinin, Saab’ın yeniden organize edilmesinde finansman sağlanması görüşmelerinden çekildiği anlamına geldiği kaydedildi. GM, Çinli otomotiv üreticilerinin teknoloji lisanlarına ulaşmasını istemiyor. Swedish Automobile, mahkemenin iflas başvuru dosyasını onaylamasını ve kısa sürede Saab Automobile için yediemin atamasını beklediğini bildirdi.

Saab, Eylül ayında da iflas korumaya başvurmuş, Vanersborg Bölge Mahkemesi, para sıkıntısı çeken şirketin, daha fazla fonu nasıl garanti edeceğinin ve operasyonlarına nasıl devam edeceğinin açık olmadığı ve iflas koruma başvurusunun işlemeyeceği gerekçesiyle bu başvuruyu reddetmişti. Saab’ın parça üreticileri de, ödeme yapılmadığı için yedek parça teslimatlarını durdurunca Saab, Nisan ayında İsveç Trollhattan’daki fabrikasında üretimi askıya almak zorunda kalmıştı.
Saab, geçen yıl General Motors tarafından Swedish Automobile’e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satılmıştı. Şirket, geçen yıl yalnızca 30.000 araç satabilmişti.