Yeni 208 Advertisement

Sekizinci kuşak BMW 5 Serisi Türkiye’de

 Sekizinci kuşak BMW 5 Serisi Türkiye’de

BMW’nin elli yılı aşkın geçmişe sahip business sedan segmentinin öncüsü Yeni BMW 5 Serisi Sedan, sekizinci nesliyle tutkunlarının karşısına çıktı. BMW’nin “The Power Of Choice” yaklaşımıyla aynı gövdede farklı motor seçenekleri sunan Yeni BMW 5 Serisi Sedan, içten yanmalı ve elektrikli motor versiyonlarıyla Türkiye’de yollara çıkmaya hazırlanıyor. Yılın son çeyreğinde teslimatına başlanacak olan Yeni BMW 520d xDrive Sedan 5.093.800 TL başlangıç fiyatıyla ön sipariş açılırken, tamamen elektrikli versiyonu Yeni BMW i5 ise ön sipariş süreci için gün sayıyor. Otomobilin 2.0 litrelik dizel motorlu versiyonuyla İzmir-Dikili arasında yaklaşık 250 km’lik bir parkurda gerçekleştirdiğimiz dinamik sürüşle tanıştık. Otomobille yaptığımız ilk sürüş izlenimlerimizi yazının ilerleyen bölümlerinde görebilirsiniz.

Yeni BMW teknolojilerini deneyimlediğimiz Türkiye lansmanında konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, yarım asrı geçen tarihinde sunduğu ilklerle business sedan segmentinin standartlarını belirleyen BMW 5 Serisi’nin sekizinci nesliyle de yine iddialı geldiğini belirtti. Türkiye’de ön sipariş sürecine mild hybrid dizel versiyonu ile başladıklarını belirten Tiftik, “BMW’nin aynı gövdede farklı motor tipleri sunan Power of Choice yaklaşımı Yeni BMW 5 Serisi ile devam ediyor. İlk etapta mild hybrid teknolojisine sahip Yeni BMW 520d xDrive’ı Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’nda görücüye çıkardık ve siparişleri toplamaya başladık. Yıl sonunda otomobilleri sahiplerine teslim edeceğiz. Tamamen elektrikli versiyon Yeni BMW i5 ise yılın son çeyreğinde siparişe açılacak. Yollara çıktığı 1972’den bu yana premium segmentte büyük ilgi gören modelin bir kez daha otomobil tutkunlarının beğenisiyle business sedan sınıfında öncü olacağına inanıyorum.” dedi.

BMW’nin yeni tasarım dili, Yeni 5 Serisi ile evrimine devam ediyor

G60 kasa kodlu Yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın ön tasarımı, markanın imzası niteliğindeki BMW böbrek ızgaralarının modern yorumu ve tipik dört bölümden oluşan farlarıyla dikkat çekiyor. BMW Iconic Glow Aydınlatmalı Böbrek Izgaraları lansman dönemindeki tüm otomobillerde yer alırken; Adaptif LED Farlar, yarı otonom sürüşe imkan tanıyan Sürüş Asistanı Professional ve 360 derece görüş sağlayan Park Asistanı Plus donanımları standart olarak sunuluyor. Yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın arka bölümü ise L formundaki krom çıtalarla bezenmiş ve yere paralel olarak konumlandırılmış stop lambalarıyla değişime devam ediyor.

Yeni 5 Serisi, G30 gövde kodlu 7. nesil 5 Serisi’ne göre 97 mm uzatılarak 4963 mm’den 5060 mm’ye büyütülmüş.  Otomobilin aks mesafesi de 20 mm artışla 2975 mm’den 2995 mm’ye uzatılmış. Gövdenin eniyse 32 mm artışla 1868 mm’den 1900 mm’ye genişletilmiş. Selefine göre 5 mm alçaltılan otomobilin dönüş çapı da 60 cm daha kısaltılmış.

Yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın iç mekanı, sürücü odaklı tasarımıyla öne çıkan BMW Kavisli Ekran ile kullanıcıları karşılıyor. 12,3 inç boyutundaki bilgi ekranını 14,9 inç büyüklüğünde multimedya ekranı tamamlıyor. BMW Kavisli Ekran sayesinde otomobilin içinde yer alan fiziksel düğmeler en az seviyeye indiriliyor. Yeni BMW 7 Serisi ile birlikte tanıtılan BMW Interaction Bar, Yeni BMW 5 Serisi Sedan’da da araç içi kullanıcı deneyimini bir üst sınıfa çıkarıyor. Ambiyans aydınlatmayla birlikte inovatif bir kombinasyon yaratan sistem, ön konsoldan kapı içlerine kadar uzanarak Yeni BMW 5 Serisi içinde geçirilecek süreyi daha keyifli kılıyor. Otomobilin yeniden tasarlanan direksiyonu düz alt kısmı ve üç kollu yapısıyla öne çıkıyor. Direksiyon üzerinde yer alan düğmeler sayesinde bilgi ekranı, multimedya ayarları ve Head Up Display ekranı kolaylıkla yönetebiliyor. Konsolun ortasında yer alan yeni vites seçici paneli ambiyans aydınlatması sayesinde araç içindeki premium havayı destekliyor.

Beklentileri aşan standart donanımlar

Şık ve sportif tasarımıyla meraklı bakışları üzerine toplayan Yeni BMW 5 Serisi Sedan, standart olarak sunduğu üst düzey donanımlarıyla da öne çıkıyor. BMW Head-Up Display, Adaptif LED Farlar, Panoramik Cam Tavan, 4 bölge Otomatik Klima, Kablosuz Şarj, Kristal İç Tasarım Ögeleri, Park Asistanı Plus, Sürüş Asistanı Professional, BMW Natural Interaction ve Arka Cam Perdeleri modelinin standart donanımları arasında yer alıyor. Ayrıca arka kapı cam perdeleri de mevcut.

Tasarıma şık bir dokunuş kazandıran BMW Iconic Glow Böbrek Izgaraları, tüm yolcular için konforu artıran Isıtmalı Ön ve Arka Koltuklar, yüksek kalitede ses deneyimi sunan Bowers&Wilkins Surround Ses Sistemi lansman dönemindeki tüm Yeni BMW 5 Serisi modellerinde yer alıyor.

Yeni BMW 520d xDrive Sedan Mild Hybrid dizel motoruyla yollarda

BMW 5 Serisi’nin en çok tercih edilen dizel motor seçeneği de yeni modelle birlikte güncel teknolojilerle donatılarak ürün gamındaki yerini aldı. Daha düşük yakıt tüketimi, daha az karbon salımı ve daha yüksek performansı bir arada sunan Yeni BMW 520d xDrive’da kullanılan dört silindirli 2 litre hacmindeki dizel ünite 197 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. İçten yanmalı dizel motora ek olarak görev yapan mild hybrid özelliğinin destekçisi elektrikli ünite ise 11 beygir güç 25 Nm tork değeriyle dikkat çekiyor. Otomobilin 100 km’deki ortalama tüketimi 5.5 litre seviyesinde öngörülüyor.

Yeni BMW i5 ile 582 km’ye varan emisyon salımsız sürüş

Tamamen elektrikli Yeni BMW i5 eDrive30, 582 km’ye varan menzile sahip olup, 205 kW DC Şarj teknolojisi ile 31 dk’da yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşıyor. Max Range fonksiyonu sayesinde limitli güç ve hız ile konfor özelliklerini kısıtlayarak menzilini yüzde 25’e kadar artırabiliyor. Yeni BMW i5 eDrive30 218 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor. Bu modelin 0-100 km/s hızlanması 7.9 saniye olarak gerçekleşiyor. Otomobilin batarya kapasitesi 81.2 kW/h.

Modelin en güçlü versiyonu konumundaki Yeni BMW i5 M60 xDrive iki elektrik motoru sayesinde 601 beygir güç ve 795 Nm tork üretiyor. M Sport Boost teknolojisi sayesinde otomobilin motor torku anlık olarak 820 Nm’ye kadar çıkabiliyor. Böylelikle Yeni BMW i5 0’dan 100 km/s hızlanmasını 3.8 saniyede tamamlıyor.

İlk sürüş, ilk izlenimler

İzmir-Dikili arasındaki otoyolda kullandığımız, sonrasında keskin virajlı yollardan Kalem adasına ulaştığımız Yeni 5 Serisi, beklendiği üzere yine çok etkileyiciydi. Otoyolda mild hibrid elektrik destekli 2.0 litrelik turbo dizel motor, şaşırtıcı bir performansla karşımızdaydı. Performans tipi sesiyle rölanti çalışması dışında (o da dışardan, ancak!) dizel olduğunu hissettirmeyen otomobilin kabini, sakin sürüşlerde kütüphane gibi sessizdi. Tabii sakin kullanabilirseniz! 197 HP’lik motorun dört tekerleğe yayılmış 400 Nm’lik müthiş torkuyla düzlük ve virajlarda mükemmel bir özgüvenle ilerliyordu Yeni 5 Serisi. 2000 yılından bu yana 150 HP’lik 320i E46’dan tanıdığımız dört silindirli motor, üzerine eklene eklene yeni teknolojilerle ne hale gelmiş inanılır gibi değil gerçekten. Bakmayın takım elbiseli olduğuna, yakışıklı roket her türlü partiye hazır!

Otomobilin BMW’nin yeni stilini yansıtan tasarımı, marka fantikleri gibi yeni jenerasyonları da mutlaka ki çok etkileyecek. Heybetli görünüm, yeni hatlar, çok etkileyici. Otomobilin cüssesi görkemiyle 7 Serisi’ne bakar gibi hissettiriyor. Ve beklentiler de o yönde gelişiyor. Dış tasarımda bana göre tek eksik var. Yeni 2 Serisi’nde göremeyince yaşadığım hayal kırıklığı, 5 Serisi’nde de devam etti. Şöyle ki; ilk olarak 1971 yılında 3.0 CSL coupé’nin C sütununa yerleştirilen BMW amblemi, ilk X2’de C sütununa yerleştirildiğinde artık kalıcı olarak geri döndüğüne inanmıştım. Geçen haftalarda tanıtılan yeni X2’de göremediğim Bavyeralı amblemi, Yeni 5 Serisi’nde de yerini 5 rakamına bırakmış. Otomobilin her yerinden 5 Serisi olduğu akarken hem de tam hofmeister kink’te kocaman bir 5’e neden gerek duyulmuş çözemedim. Neyse hafif kapılardan içeri geçelim.

Kabinde yine haute coutre bir ortam var. Hatasızlık, elitizm, müthiş etkileyicilik hakim. İlk fark ettiğim, direksiyonun yapısı. Kalın etli simidin şekli tam dairesel değil, iX’te olduğu kadar değilse de farklı. Direksiyonun altı performans otomobillerindeki gibi düz tasarlanmış ki bu da bir sürücü otomobiliyle karşı karşıya olduğumuzun ipuçlarından. Kokpit üzerinde fiziksel buton yok, neredeyse her şey dokunmatik! Merkezi kilitten havalandırma düğmelerine! Hava peteklerinin şekli ve yönlendirmesi ise çok farklı çok ilginç. Pandeminin ardından iki seneden fazladır otomotiv başta çeşitli endüstri kollarını bunaltan çip problemi, yumuşatılarak aşılmaya çalışılsa da Yeni 5 Serisi’nin kavisli ekranındaki infotainment menülerinde de fark ediliyor sanki. Neyse ki menüler gösterişten uzak tutulurken fonksiyonellikten ödün verilmemiş. Menülerde sürüş ayarlarından klima tercihlerine, arka cam perde kumandasından kabin ambians aydınlatmalarına tüm detaylar dokunmatik olarak ayarlanıyor. Bağlanabilirlik özellikleri, sürücü asistanları ve tabii ki müzik sistemi çok çok iyi. Yeni 5 Serisi’nde Bowers&Wilkins ya da Harman Kardon müzik sistemleri yer alıyor.

Yeni 5 Serisi, acil durumlara da gayet hazırlıklı. Aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin yanı sıra sürücünün tepkilerini, daha doğrusu tepkisizliğini takip ediyor ve gerekli önlemleri alıyor. Seviye 2 otonom sürüşte adaptif hız sabitleme sistemi kullanılırken çok ileri bir özellik karşımıza çıkıyor. Yeni 5 Serisi, sürüş esnasında eğer sürücü tepki vermiyor ve iki eliyle direksiyonu tutmuyorsa uyuduğunu, bayıldığını ya da kalp krizi geçirdiğini varsayarak sürücünün elverişsiz durumda olduğunu algılayıp görevi devralıyor. Bu durumda üç kez sert fren yapıp sürücüyü uyandırmayı deniyor. Yine tepki, alamazsa dörtlü flaşörleri devreye alıp otomobili tamamen durduruyor.

Otomobildeki ilginç özelliklerden biri de sınıfı için şaşırtıcı bir donanım, arka koltuklara kadar uzanan cam tavan. Cam tavanın separatörü, hiç görülmedik şekilde arkadan öne doğru sarılıyor. Kapılarda ilk olarak iX ve i4 Coupé’de sunulan, sonrasında tüm yeni BMW modellerinde görmeye başladığımız kollar kullanılmış. Aerodinamik etkisi iyi olabilir ama elden kaçabiliyor. Hafif kapılar kapandığında o tok Alman hissini aramak faydasız. Ve kapılar kapanmazsa da vakumla çekilir diye beklememek gerekiyor. Hani 7 Serisi izlenimi yaratıyor dedim ya, o bakımdan. Tembellik yok, herkes kendisi kapatacak:)

G60 BMW 5 Serisi’nin bagaj hacmi, yerini aldığı G30 5 Serisi’nden 10 litre daha düşük kapasiteli. Ama bu haliyle bile elektrikli bagaj kapağı açıldığında içerde dipsiz bir mağara varmış gibi hacim göze çarpıyor.

Sürüşte 200 km/s hıza tırmanma hızı ve isteğini tanımlamak zor. Takviye değerleri belki çok yüksek değil ama 11 beygir güç ve 25 Nm torktan oluşan mild hibrid desteği kalkış ve ara hızlanmalarda sürücünün elini daha da rahatlatıyor. Kule gergileri sayesinde dizel motor gövdede herhangi bir titreşim ya da sarsıntıya neden olmuyor. xDrive sayesinde torkunu yola kayıpsız olarak aktaran Yeni 5 Serisi, keskin virajlarda da çok iyi tutunuyor. Bu özellikleriyle “kalantor” aracı değil de tam bir sürücü otomobili görüntüsü çiziyor. Otomobil kesinlikle o karakterde değil ama, bu ifadeyi belki satış fiyatını gördüğümüzde kullanabiliriz. Yılın son çeyreğinde teslimatına başlanacak olan Yeni BMW 520d xDrive Sedan 5.093.800 TL başlangıç fiyatıyla ön sipariş toplamaya başladı bile.