Sergio Marchionne’ye veda

 Sergio Marchionne’ye veda


Geçtiğimiz günlerde sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, yaşama gözlerini kapattı. Geçirdiği omuz ameliyatından kaynaklanan komplikasyonları aşamayan 66 yaşındaki Marchionne’nin hayatını kaybettiğini FCA Başkanı John Elkann açıkladı: “Ne yazık ki, korktuğumuz şey oldu. Sergio Marchionne, dostumu yitirdik.”

1952 doğumlu olan Marchionne, yakın tarihte Zürih’teki bir hastanede omuz ameliyatı geçirmişti. Operasyonun ardından kompilkasyonlar sebebiyle durumu kötüleşen efsanevi Fiat yöneticisi FCA ve Ferrari’nin dümeninden inmek durumunda kalmıştı. Yerine geçtiğimiz günlerde Jeep ve Ram patronu Mike Manley’e geçmişti.

Gerçek bir işkolik olan Marchionne, 2003 yılında Fiat Yönetim Kurulu’na seçilmiş, bir sene sonra da markanın CEO’su olmuştu. Fiat’ın Chrysler Group’u satın almasında başrolde olan İtalyan yönetici, 2014-2018 iş planı sonunu gördükten sonra Nisan 2019’da emekli olmak istiyordu. Sergio Marchionne, her ikisini de bıraktığı 2017 yılına kadar ağır bir sigara ve espresso tiryakisiydi.

Marchionne 2002’de, İtalyan Agnelli ailesinin İsviçre merkezli şirketi SGS Group’ta CEO’luk yapmaya başladı. Buradaki çalışmalarıyla Agnelli ailesinin takdirini kazandı e aynı ailenin sahibi olduğu Fiat’a geçti. 2004’te Fiat’ın CEO’su olduğunda otomotiv sektöründe tecrübesi yoktu.
Sergio Marchionne’den önce iflasın eşiğinde olan Fiat’ta CEO son 3 yılda 4 kez değişmişti. Marchionne ise iflasın eşiğindki şirketi kurtardı, 14 yıl boyunca Fiat’ta yöneticilik yaptı.

2004’te Fiat’ın Yönetim Kurulu’na seçilene dek Tofaş’ta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da görev alan Marchionne’nin vefatının ardından Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç da yaptığı açıklamada “Fiat Chrysler Automobiles’a büyük hizmetleri bulunmuş sevgili dostumuz Sergio Marchionne’nin zamansız vefatını çok üzülerek öğrendik. Sergio Marchionne, FCA’in bugünlere uzanan başarılı yolculuğunda büyük dönüşümleri hayata geçiren büyük bir liderdi. 2005 yılından bu yana Tofaş’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da görev alan Marchionne’nin, şirketimizin son 13 yıldaki atılımlarında ve bugünkü konumuna ulaşmasındaki değerli katkılarını her zaman hatırlayacağız. Sergio Marchionne’nin ailesine, yakınlarına, Fiat Chrysler çalışanlarına ve tüm otomotiv dünyasına baş sağlığı diliyorum.” mesajını yayınladı.